26.07.2019

Będą ceny urzędowe w rolnictwie?

Nie może być sytuacji, że rolnik pomimo ogromnych nakładów jest zmuszony do sprzedaży swoich plonów poniżej kosztów wytwarzania – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dodał, że państwo wtedy nie może być obojętne.

– ApelujÄ™ do wszystkich uczestników Å‚aÅ„cucha żywnoÅ›ciowego od pola do stoÅ‚u o uczciwość. Uczciwość jest hasÅ‚em, które musi być przywrócone na każdym etapie produkcji – zaznaczyÅ‚ minister Ardanowski.

Ceny referencyjne

Minister nie tylko apeluje, ale i przygotował projekt ustawy o cenach referencyjnych w rolnictwie.

Do Sejmu skierowany zostaÅ‚, przyjÄ™ty przez RadÄ™ Ministrów, projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziaÅ‚aniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Ustawa wprowadzajÄ…c obowiÄ…zek zawierania umów kontraktacyjnych i wyznaczanie cen referencyjnych przywróci uczciwość w handlu surowcami rolnym.

 Nowe przepisy m.in. zakazujÄ… sprzedaży produktów rolniczych poniżej ceny referencyjnej.  Ceny referencyjne bÄ™dÄ… ogÅ‚aszane dwa razy do roku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i bÄ™dÄ… dotyczyć wybranych produktów, takich jak m.in.: agrest, porzeczki, aronia, truskawki, jabÅ‚ka, maliny, żyto, jÄ™czmieÅ„, rzepak i ziemniaki.  Lista towarów może wkrótce zostać rozszerzona również o produkty, które nie sÄ… przeznaczone do spożycia przez ludzi m.in. pasze, nasiona, żywe zwierzÄ™ta.

Kara do 3 proc. obrotów

– Nowe przepisy wpÅ‚ynÄ… na sprawiedliwy podziaÅ‚ marż pomiÄ™dzy producenta, poÅ›rednika i sklep. Zakup za cenÄ™ niższÄ… niż referencyjna bÄ™dzie groziÅ‚ karÄ… od UOKiK do 3 proc. obrotów – zaznaczyÅ‚ prezes UOKiK Marek NiechciaÅ‚.

 – Ustawa, przyjÄ™ta na mój wniosek przez RadÄ™ Ministrów, jest jednÄ… z najważniejszych w porzÄ…dkowaniu rynku surowców rolnych - podkreÅ›liÅ‚ minister Ardanowski. DodaÅ‚, że oparcie relacji handlowych z rolnikami na umowach kontraktacyjnych, podpisanych z odpowiednim wyprzedzeniem, zawierajÄ…cych najważniejsze ustalenia dotyczÄ…ce iloÅ›ci surowca, jego jakoÅ›ci, miejsca dostaw, terminów pÅ‚atnoÅ›ci i ewentualnych kar umownych jest pierwszÄ… próbÄ…, od rozpoczÄ™cia przemian ustrojowych w Polsce w 1989 r., ucywilizowania handlu i wyeliminowania zÅ‚odziei żerujÄ…cych na pracy rolników.

Zdaniem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego tylko sprawne, sprawiedliwe, chroniÄ…ce sÅ‚abszych PaÅ„stwo może zapewnić przestrzeganie uczciwych zasad, które powinny obowiÄ…zywać na rynku.

Będą i unijne regulacje

Problem wykorzystywania przewagi kontraktowej dotyczy caÅ‚ej Unii Europejskiej. W ok. 20 krajach istniejÄ… różnego rodzaju regulacje prawne bÄ…dź kodeksy dobrych praktyk. Wkrótce przepisy chroniÄ…ce sÅ‚abszÄ… stronÄ™ umów w sektorze rolno-spożywczym bÄ™dÄ… jednakowe w caÅ‚ej UE. W kwietniu 2019 r. zostaÅ‚a uchwalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami w Å‚aÅ„cuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.

Dyrektywa przewiduje wprowadzenie listy czarnych praktyk, które bÄ™dÄ… automatycznie i w każdym przypadku zakazane w umowach. BÄ™dzie to m.in. anulowanie przez nabywcÄ™ dostawy szybko psujÄ…cych siÄ™ produktów z krótkim wyprzedzeniem, odmowa pisemnego potwierdzenia warunków umowy, żądanie pÅ‚atnoÅ›ci niezwiÄ…zanych ze sprzedażą produktów czy też grożenie dziaÅ‚aniami odwetowymi, jeÅ›li dostawca bÄ™dzie korzystaÅ‚ ze swoich ustawowych uprawnieÅ„.

Wymienione sÄ… również praktyki okreÅ›lane jako szare. Nie bÄ™dÄ… one zakazane automatycznie, ale nie bÄ™dzie można ich stosować, jeżeli nie zostanÄ… wczeÅ›niej uzgodnione i jednoznacznie wpisane do umowy. Dotyczy to m.in. pobierania od dostawców dodatkowych opÅ‚at zwiÄ…zanych np. z promocjami, przechowywaniem, wprowadzaniem nowych produktów.

Dodatkowo lista towarów, których dotyczyć bÄ™dÄ… przepisy o przewadze kontraktowej, może zostać poszerzona o produkty, które nie sÄ… przeznaczone do spożycia przez ludzi m.in. pasze, nasiona, żywe zwierzÄ™ta.

Nowe unijne regulacje powinny zostać wprowadzone do krajowych przepisów najpóźniej do 1 maja 2021 r., a obowiÄ…zywać majÄ… zacząć póÅ‚ roku później.

 

WYG

ŹródÅ‚o: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie