02.01.2015

Będziemy pracować tylko cztery dni w tygodniu?

Podczas, gdy w Polsce proponowane zmiany w kodeksie pracy zmierzają ku sześciodniowemu tygodniowi pracy, Międzynarodowa Organizacja Pracy uważa, że powinien być czterodniowy, a nie pięciodniowy, tydzień pracy, z 36. godzinami pracy w tygodniu. Według MOP, będzie to przydatne zarówno dla pracowników, jak i gospodarki jako całości. Eksperci MOP przytaczają argumenty na korzyść ograniczenia tygodnia pracy.

Ich zdaniem, pozwoli to na poprawÄ™ stanu zdrowia ludnoÅ›ci, ponieważ wiele chorób we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie powstaje w wyniku przepracowania. Po drugie, krótszy tydzieÅ„ pracy pozwoli na stworzenie wiÄ™kszej liczby miejsc pracy. Po trzecie, różne badania pokazujÄ…, że ludzie sÄ… bardziej produktywni, kiedy mniej pracujÄ….
Ten pomysÅ‚ jest wspierany nawet przez wielu wybitnych biznesmenów, w tym zaÅ‚ożyciela Google - Larry Page i miliardera Carlosa Slima. WedÅ‚ug Page’a, najlepszym rozwiÄ…zaniem dla pracownika naszych czasów jest redukcja godzin pracy lub podziaÅ‚ czasu zatrudnienia na kilka części. Carlos Slim, który jest jednym z najbogatszych ludzi na Å›wiecie, uważa, że plan pracy siÅ‚y najemnej powinien być caÅ‚kowicie zmieniony, a liczba dni roboczych w tygodniu powinna wynosić tylko trzy. Jego zdaniem, ludzie nie powinni jednak przechodzić na emeryturÄ™ w wieku 50-60 lat, ale pracować do 70-75 lat, ale przez trzy dni w tygodniu i - na przykÅ‚ad - 11 godzin dziennie. "PracujÄ…c trzy dni roboczych w tygodniu, bÄ™dziemy mieli wiÄ™cej czasu na relaks, poprawÄ™ jakoÅ›ci życia" - tÅ‚umaczy. WedÅ‚ug 74-letniego potentata biznesowego, takie posuniÄ™cie byÅ‚oby w stanie stworzyć bardziej zdrowe i produktywne zatrudnienie.
WedÅ‚ug MOP, istnieje kilka poważnych powodów do dokonania zmian  w tygodniowym rozkÅ‚adzie pracy.
 
Przepracowanie niebezpieczne dla zdrowia

Koszty spoÅ‚eczne dÅ‚ugich godzin pracy w zakresie bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy sÄ… oszaÅ‚amiajÄ…co ogromne. SkÅ‚adajÄ… siÄ™ na nie choroby ukÅ‚adu krążenia, zaburzenia żoÅ‚Ä…dkowo-jelitowe, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, przewlekÅ‚e infekcje, zaburzenia psychiczne. To tylko nieliczne konsekwencje z powodu ciÄ…gÅ‚ego zmÄ™czenia, nieregularnych godzin pracy. Na przykÅ‚ad w Japonii i Korei sÅ‚owo karoshi kwarosa, wskazujÄ…ce Å›mierć z przepracowania, jest już obecnie rutynowÄ… częściÄ… codziennego sÅ‚ownictwa. Zmniejszenie liczby dni roboczych bÄ™dzie ograniczać rozprzestrzenianie siÄ™ poważnych problemów zdrowotnych i zwiÄ…zanych z nimi kosztów.

Krótszy tydzieÅ„ pracy stworzy wiÄ™cej miejsc pracy

Podczas, gdy niektórzy ludzie pracujÄ… za dużo, inni w ogóle nie majÄ… pracy. W czasie kryzysu gospodarczego w niektórych krajach, takich jak np. Niemcy, firmy, w odpowiedzi na spadek popytu na ich produkty i usÅ‚ugi, zmniejszyÅ‚y liczbÄ™ godzin pracy, a nie zatrudnienie. Na przykÅ‚ad, zamiast redukcji personelu o 20%, przedsiÄ™biorstwo może ograniczyć czas pracy wszystkich pracowników o 20%, to znaczy o jeden dzieÅ„. Podobne Å›rodki mogÄ… być stosowane w caÅ‚ej gospodarce. Gdy tydzieÅ„ pracy w Korei PoÅ‚udniowej zostaÅ‚ zmniejszony z 44 do 40 godzin tygodniowo, odnotowano wzrost zatrudnienia i produktywnoÅ›ci.

Redukcja czasu pracy prowadzi do wzrostu produktywności

W wielu częściach Å›wiata uważa siÄ™ - sygnalizuje MOP- że dÅ‚ugie godziny pracy oznaczajÄ… wyższÄ… produktywność. Ale to twierdzenie jest caÅ‚kowicie nieprawdziwe. Kraje, w których pracownicy pracujÄ… dÅ‚użej, majÄ… stosunkowo maÅ‚Ä… wydajność. Jest to szczególnie ważne w Å›rodowisku produkcyjnym. Jak wykazaÅ‚y badania, takie podejÅ›cie nie prowadzi do zwiÄ™kszenia wydajnoÅ›ci i poprawy wyników produkcyjnych. Redukcja czasu pracy, wrÄ™cz przeciwnie, zwiÄ™ksza motywacjÄ™ pracowników, zmniejsza absencjÄ™, zmniejsza ryzyko bÅ‚Ä™dów i wypadków przy pracy. Zatem - konkluduje MOP - redukcja godzin pracy jest użyteczna nie tylko dla pracowników, ale również do celów biznesowych.
Wyniki badaÅ„ OECD też wskazujÄ… wyraźny zwiÄ…zek miÄ™dzy krótszym czasem spÄ™dzanym w biurze, a lepszymi wynikami. Choć Grecy pracujÄ… ponad 2 tys. godzin rocznie, a Niemcy tylko 1,4 tys., to ci pierwsi sÄ… aż o 70 proc. mniej efektywni.
 
Zmniejszenie czasu pracy jest przydatne dla środowiska

Kiedy mówi siÄ™ o przejÅ›ciu na "zielonÄ…" gospodarkÄ™, maÅ‚o kto Å‚Ä…czy z tym zmniejszenie liczby godzin pracy. Niemniej jednak, jest oczywiste, że im wiÄ™cej ludzi pracuje, tym wiÄ™kszy bÄ™dzie ich "Å›lad wÄ™glowy". Zmniejszenie liczby dni roboczych, także zmniejsza konieczność podróży do pracy i z powrotem do domu, co daje oszczÄ™dność energii, zmniejszenie emisji dwutlenku wÄ™gla, co jest celem przechodzenia do "zielonej" gospodarki.

Redukcja godzin pracy doda szczęścia

Liczne badania wykazaÅ‚y, że regularnie dÅ‚ugi czas pracy jest ważnym czynnikiem prognostycznym konfliktu miÄ™dzy pracÄ… a życiem, zwÅ‚aszcza dla tych, którzy sprawujÄ… opiekÄ™ nad dziećmi i rodzicami w podeszÅ‚ym wieku. Nowe badania wykazaÅ‚y, że krótszy tydzieÅ„ pracy byÅ‚ „sprawcÄ…” wzrostu ogólnego zadowolenia z życia i szczęścia.

Są już przykłady skracania tygodnia pracy

SÄ… już pierwsze reakcje paÅ„stw na propozycje MOP. Niedawno prof. John Ashton (szef brytyjskiego resortu zdrowia) zasugerowaÅ‚, że Wielka Brytania powinna przejść na czterodniowy tydzieÅ„ pracy. Takie posuniÄ™cie wpÅ‚ynęłoby pozytywnie na zdrowie, zmniejszyÅ‚oby poziom bezrobocia i pozwoliÅ‚oby pracownikom na dÅ‚uższe spÄ™dzanie czasu z rodzinÄ…. UrzÄ™dnikom z Göteborga dzieÅ„ pracy  już zostaÅ‚ skrócony z 7 do 6 godzin. Jak pisze brytyjski dziennik „The Telegraph”, ma to pozwolić na oszczÄ™dnoÅ›ci zwiÄ…zane ze zwiÄ™kszeniem wydajnoÅ›ci pracy. ZastÄ™pca burmistrza Göteborga, Mats Pilchem, przyznaÅ‚ na Å‚amach "The Local Sweden”, że pomysÅ‚odawcy tej zmiany liczÄ… na spadek zwolnieÅ„ chorobowych oraz poprawÄ™ kondycji psychicznej i fizycznej pracowników.

We Francji nowe porozumienie zwiÄ…zków zawodowych i organizacji pracodawców przewiduje obowiÄ…zek wyÅ‚Ä…czania sÅ‚użbowych telefonów po godzinie 18. W dobie urzÄ…dzeÅ„ mobilnych zachwiany zostaÅ‚ bowiem tzw. „work-life balance” w wielu firmach. We Francji obowiÄ…zuje 35-godzinny tydzieÅ„ pracy. ByÅ‚ on przez pracodawców "wydÅ‚użany" za pomocÄ… Å›rodków elektronicznej komunikacji z pracownikami. CzÄ™sto byli oni zaskakiwani dodatkowymi zadaniami w domu i musieli pracować dÅ‚użej niż wynika to z przepisów. We Francji teoretycznie tydzieÅ„ roboczy liczy tylko 34-35 godzin, w Holandii Å›rednia liczba godzin przepracowanych w tygodniu wynosi zaledwie 29., a we WÅ‚oszech i Szwecji trzeba pracować Å›rednio 36 godzin tygodniowo.

Rosyjska Duma PaÅ„stwowa już rozpatruje wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy z 36. godzinami pracy w tygodniu. PrzewodniczÄ…cy Komitetu Dumy ds. Pracy, Andriej Isajew, powiedziaÅ‚, że może być rozważany także wariant cztery dni pracy przez dziesięć godzin, które sÄ… równoważne ze standardowymi piÄ™cioma dniami pracy. MichaiÅ‚ Å»ukow, ekspert w dziedzinie stosunków pracy, kwestionuje jednak wykonalność takiej inicjatywy.” "Tylko wtedy, gdy znaczna część gospodarki bÄ™dzie oparta na wiedzy, a reszta bÄ™dzie sterowana przez roboty, możemy mówić o tym, że Rosjanie mogliby dostać wiÄ™cej odpoczynku" – powiedziaÅ‚ dla agencji Itar Tass. WedÅ‚ug niego, niska wydajność i budżet federalny, zależny od dochodów z zasobów naturalnych, nie pozwolÄ… Rosjanom, w ciÄ…gu najbliższych dwóch pokoleÅ„, przejść do czterech dni pracy w tygodniu.

W Gambii, od 01 lutego 2013 roku, wprowadzono czterodniowy tydzieÅ„ pracy dla, wedÅ‚ug sÅ‚ów prezydenta Yahya Jammeh, "modlitwy, dziaÅ‚alnoÅ›ci spoÅ‚ecznej i rolnictwa." Krytycy inicjatywy sÄ…dzÄ…, że zmniejszenie liczby dni roboczych negatywnie wpÅ‚ynie na gospodarkÄ™ kraju.
W Polsce skrócenie tygodnia pracy z 40 do 38 godzin postulowaÅ‚o Ogólnopolskie Porozumienie ZwiÄ…zków Zawodowych (OPZZ), zwracajÄ…c uwagÄ™, że w krajach, w których tygodniowy czas pracy jest krótszy, bezrobocie jest niższe, a wydajność wyższa. "Polacy już teraz należą do najbardziej zapracowanych spoÅ‚eczeÅ„stw w Unii Europejskiej. WedÅ‚ug danych OECD Niemcy pracujÄ… rocznie 1413 godzin, Francuzi 1476, Austriacy 1600, Hiszpanie 1690, JapoÅ„czycy 1728, Czesi 1774, Amerykanie 1787. Polscy pracownicy pracujÄ… zaÅ› aż 1937 godzin rocznie, czyli najwiÄ™cej ze wszystkich badanych krajów" - uzasadniaÅ‚ zwiÄ…zek. W ocenie OPZZ, skrócenie tygodnia pracy - przy zachowaniu poziomu wynagrodzenia - pozwoliÅ‚oby na "podwyższenie jakoÅ›ci pracy, wzrost wydajnoÅ›ci, jak też stworzenie nowych miejsc pracy".
Niemcy poszli jeszcze  w innym kierunku. Od lipca 2014 roku obowiÄ…zuje ustawa, zgodnie z którÄ…, osoby, które przez 45 lat pÅ‚aciÅ‚y skÅ‚adki, bÄ™dÄ… mogÅ‚y przejść na emeryturÄ™ już w wieku 63 lat. Co ważne, zalicza siÄ™ do wymaganego 45-letniego stażu pracy także okresów bezrobocia, z wyjÄ…tkiem ostatnich dwóch lat przed ukoÅ„czeniem 63. roku życia. Reszta bÄ™dzie pracować to 65, a w przyszÅ‚oÅ›ci do 67 roku życia.

JAN WYGANOWSKI

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie