02.04.2022

Biznes i niektóre samorządy chcą zniesienia zasady 10H, określającej minimalną odległość wiatraków

Dziesięć organizacji reprezentujących 11,5 tys. firm oraz niemal 700 gmin apeluje o odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej – jako gwarancji bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.

W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej filarem bezpieczeÅ„stwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależnoÅ›ci od paliw kopalnych. Takie szanse daje nam szybki i dobrze zaplanowany rozwój odnawialnych źródeÅ‚ energii (OZE), w tym lÄ…dowej energetyki wiatrowej, która może uzupeÅ‚niać źródÅ‚a wÄ™glowe i systemowo w najkrótszym czasie dostarczać potrzebnÄ… energiÄ™. Å»eby ten rozwój nastÄ…piÅ‚ konieczne jest zniesienie zasady 10H, która w 2016 r. praktycznie zablokowaÅ‚a nowe inwestycje w lÄ…dowe farmy wiatrowe – apelujÄ… sygnatariusze apelu.

Wojna w Ukrainie sprawiÅ‚a, że przyspieszenie procesu transformacji i umożliwienie realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródÅ‚a energii staÅ‚y siÄ™ koniecznoÅ›ciÄ… z punktu widzenia suwerennoÅ›ci Polski i jej interesu narodowego. DziÅ›, w najlepiej pojÄ™tym interesie narodowym konieczne jest natychmiastowe odblokowanie możliwoÅ›ci rozwoju potencjaÅ‚u lÄ…dowej energetyki wiatrowej. „Dynamiczny rozwój tego sektora zapewni dostawy taniej, zielonej energii, pozwalajÄ…c na przyspieszenie procesu uniezależnienia siÄ™ od dostaw paliw kopalnych z Rosji. PodnoszÄ…c jednoczeÅ›nie poziom bezpieczeÅ„stwa energetycznego Polski i przynoszÄ…c szereg korzyÅ›ci krajowej gospodarce” – czytamy w apelu 10 organizacji.

Polska walka z wiatrakami

Obecnie gÅ‚ównÄ… barierÄ… dla rozwoju lÄ…dowej energetyki wiatrowej w Polsce nie jest brak akceptacji spoÅ‚ecznej (85% Polaków popiera rozwój farm wiatrowych na lÄ…dzie1), finanse czy technologia - jest niÄ… niezrozumiaÅ‚y brak decyzji o odblokowaniu tego sektora poprzez liberalizacjÄ™ zasady 10H, która od 2016 roku wyklucza 99 proc. obszaru Polski z inwestycji wiatrowych.

- Nie możemy zmarnować szansy na budowÄ™ niezależnej i bezpiecznej energetycznie Polski. Dalsza zwÅ‚oka w zniesieniu przepisów ograniczajÄ…cych rozwój lÄ…dowej energetyki wiatrowej nie bÄ™dzie możliwa do nadrobienia, a jej skutki mogÄ… okazać siÄ™ znacznie dotkliwsze niż do niedawna zakÅ‚adaliÅ›my. OdpowiedziÄ… na obecne wyzwania w tym wzglÄ™dzie jest energetyka wiatrowa, która nie tylko zmniejsza krajowe zapotrzebowanie na import surowców energetycznych, ale również oferuje koszt wytworzenia energii elektrycznej, który jest 3 – 3,5 krotnie niższy niż z paliw kopalnych. Ponadto, energetyka wiatrowa tworzona jako źródÅ‚a rozproszone jest mniej podatna na zagrożenia fizyczne, a tym samym dużo bezpieczniejsza niż duże i scentralizowane źródÅ‚a wytwórcze - podkreÅ›la Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Rząd daje zielone światło OZE, ale działań brak

Polski rzÄ…d przedstawiÅ‚ wÅ‚aÅ›nie plan odejÅ›cia od rosyjskich wÄ™glowodorów, a Rada Ministrów przyjęła zaÅ‚ożenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r, w której zakÅ‚ada siÄ™ zwiÄ™kszenie udziaÅ‚u i dalszy rozwój OZE w miksie energetycznym. DziaÅ‚ania majÄ… obejmować zdynamizowanie rozwoju OZE we wszystkich sektorach, a w perspektywie 2040 r. Polska bÄ™dzie dążyć do tego, aby ok. poÅ‚owa produkcji energii elektrycznej pochodziÅ‚a z odnawialnych źródeÅ‚. To zapowiedzi – teraz czas na konkretne propozycje dziaÅ‚aÅ„, branża czeka na szczegóÅ‚y, bo zapowiedzi to za maÅ‚o.

Dlatego sygnatariusze apelu wzywajÄ… rzÄ…dzÄ…cych do niezwÅ‚ocznego sfinalizowania prac i przyjÄ™cia nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zmiany w ustawie zakÅ‚adajÄ… wÅ‚aÅ›nie rezygnacjÄ™ z tzw. zasady odlegÅ‚oÅ›ciowej, zakÅ‚adajÄ…cej minimalnÄ… odlegÅ‚ość elektrowni od budynku równÄ… dziesiÄ™ciokrotnoÅ›ci wysokoÅ›ci elektrowni wiatrowej (10H) w sytuacji, gdy lokalna spoÅ‚eczność wyrazi na to zgodÄ™ (minimalna odlegÅ‚ość nie może być niższa niż 500 metrów). W przypadku nowelizacji ustawy najważniejsze jest wÅ‚aÅ›nie przesuniÄ™cie decyzyjnoÅ›ci na poziom lokalny w miejsce, gdzie inwestycje te bÄ™dÄ… realizowane.

Przygotowane już przed rokiem regulacje nadal nie doczekaÅ‚y siÄ™ przyjÄ™cia przez RadÄ™ Ministrów i skierowania do prac w parlamencie. Obecna regulacja, ograniczajÄ…c rozwój farm wiatrowych w Polsce, wciąż stoi na drodze do budowania bezpieczeÅ„stwa energetycznego Polski.

Zielony bilans zysków

Rozwój lÄ…dowej energetyki wiatrowej to poza kwestiami bezpieczeÅ„stwa również przyÅ›pieszenie polskiej transformacji energetycznej i szereg korzyÅ›ci dla gospodarki i spoÅ‚eczeÅ„stwa. Raport Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej2 pokazuje, że nowe farmy wiatrowe przy najlepszym scenariuszu rozwoju zagwarantujÄ… 70-133 mld zÅ‚ przyrostu PKB, 490-935 mln zÅ‚ dodatkowych wpÅ‚ywów do samorzÄ…dów, ok. 80 mld zÅ‚ zamówieÅ„ na produkty i usÅ‚ugi w Å‚aÅ„cuchu dostaw oraz 51 do 97 tysiÄ™cy nowych miejsc pracy w perspektywie do 2030 r.

ŹródÅ‚o: PSEW

 

1 https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/ladowa-energetyka-wiatrowa-w-polsce---raport-i-zalozenia-nowelizacji-ustawy

2 http://psew.pl/wp-content/uploads/2022/02/DIAGNOZA_E_BOOK-PL.pdf

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie