Negocjowanie wysokości pensji czy podwyżki większości z nas przychodzi z trudem. Nie wiemy, jak zacząć taką rozmowę i jak ją dobrze poprowadzić. Jak rozmawiać z potencjalnym lub obecnym szefem, by dostać pieniądze, na które zasługujemy?
Trzeba wiedzieć, o co się walczy
„Na poczÄ…tku musimy okreÅ›lić dwie stawki. Pierwsza to ta wymarzona, która sprawiÅ‚aby, że z marszu powiemy „tak”. Druga to nasze minimum – kwota, poniżej której absolutnie nie możemy zejść. Wszystko pomiÄ™dzy to kwestia do negocjacji. Sukcesem bÄ™dzie dojÅ›cie do sytuacji, w której obie strony czujÄ… siÄ™ wygrane.” – mówi Bartosz Struzik z miÄ™dzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl
Dobrze siÄ™ przygotuj
Każda branża ma swojÄ… drabinkÄ™ pÅ‚acowÄ…. Informacje o zarobkach w twoim zawodzie znajdziesz m.in. stronie www.Pensjometr.pl. Przed rozmowÄ… warto wiÄ™c ustalić, ile zarabia siÄ™ na stanowisku, o które siÄ™ ubiegamy. Nie ma co siÄ™ bać – lepiej zagrać o najwyższÄ… możliwÄ… stawkÄ™. Potencjalny pracodawca uzna wtedy, że jesteÅ›my poważnym graczem.
Uczciwość popłaca
Firma, która szuka najlepszej osoby na dane stanowisko woli od razu poznać potrzeby kandydata. JeÅ›li oczekiwania szukajÄ…cego pracy i możliwoÅ›ci pracodawcy siÄ™ rozjeżdżajÄ…, to prÄ™dzej czy później wyjdzie to na jaw i obie strony bÄ™dÄ… rozżalone. Lepiej jasno powiedzieć, jakie sÄ… nasze finansowe potrzeby.
Pokaż swoją wartość
Warto podkreÅ›lić swój profesjonalizm i to, jak on siÄ™ może przeÅ‚ożyć na wyniki firmy. Najlepiej podać konkretne przykÅ‚ady, omówić swoje osiÄ…gniÄ™cia na dotychczasowym stanowisku. PodkreÅ›lamy doÅ›wiadczenie i wyniki, np. oszczÄ™dnoÅ›ci, wydajność, produktywność, itd.” – dodaje Bartosz Struzik.
Odważ się
JeÅ›li chodzi o podwyżki, generalna zasada jest taka: nie zapytasz, nie dostaniesz. ZdarzajÄ… siÄ™ oczywiÅ›cie firmy, które dostrzegajÄ… wyróżniajÄ…cych siÄ™ pracowników i nagradzajÄ… ich finansowo. Nie jest to jednak reguÅ‚Ä…. JeÅ›li solidnie wykonujemy swoje obowiÄ…zki, nie ma co siÄ™ wahać. Trzeba tylko dobrze siÄ™ przygotować, poprosić o konkretnÄ… kwotÄ™ i umieć jÄ… uzasadnić. Postarajmy siÄ™ podejść do sprawy jak najbardziej merytorycznie, trzymajÄ…c na wodzy emocje.
Nie stawiaj żądań
Kiedy prosimy o podwyżkÄ™, nie powinniÅ›my stawiać przeÅ‚ożonemu żadnego ultimatum. To może przynieść korzystny dla nas efekt, ale na krótkÄ… metÄ™. Podstawiony pod Å›cianÄ…, szantażowany szef może stracić do nas zaufanie.
Opracuj długofalową strategię
Czasem wypÅ‚ata marzeÅ„ od rÄ™ki jest niemożliwa. Wtedy prosimy nowego szefa, by usiadÅ‚ z nami i okreÅ›liÅ‚, co konkretnie musimy zrobić, by zasÅ‚użyć na podwyżkÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci. Warto wtedy robić notatki, to na pewno zrobi wrażenie na przeÅ‚ożonym. Potem regularnie raportujemy o postÄ™pie, jaki zrobiliÅ›my. Kiedy uda nam siÄ™ osiÄ…gnąć ustalone cele, szefowi bÄ™dzie niezrÄ™cznie odmówić podwyżki.
Nie wychodź z pustymi rękami
„Jest wiele rzeczy, które można wynegocjować, poza pensjÄ…. WÅ›ród nich np. lepsze godziny pracy, dofinansowanie szkolenia, trening. JeÅ›li firma nie może przystać na nasze wymagania pÅ‚acowe, negocjujemy dodatki.” – podsumowuje ekspert MonsterPolska.pl.