21.12.2020

Brexit. Co powinni wiedzieć przedsiębiorcy

Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, tj. nie będących członkami UE.

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz płacenia należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza).
 
Podmioty gospodarcze, które aktualnie nie dokonujÄ… obrotu towarowego z krajami spoza UE, muszÄ… zarejestrować siÄ™ na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) i uzyskać numer EORI.
 
W przypadku wymiany handlowej z IrlandiÄ… PóÅ‚nocnÄ… nadal stosowane bÄ™dÄ… unijne regulacje celne, akcyzowe oraz w zakresie VAT.

Niezależnie od tego czy Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo (Wielka Brytania i Irlandia PóÅ‚nocna) podpiszÄ… umowÄ™ w sprawie wzajemnych relacji, czy też nie (tzw. twarde wyjÅ›cie), od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii przestanie obowiÄ…zywać unijne prawo celne i podatkowe. PojawiÄ… siÄ™ kontrole towarów na granicy Unii Europejskiej z tym krajem, zostanÄ… wprowadzone wymogi administracyjne w obszarze odpraw celno-granicznych.

CÅ‚o

Brexit to nowa sytuacja prawna. Dla przedsiÄ™biorców oznacza konieczność dopeÅ‚nienia standardowych formalnoÅ›ci celnych w przypadku wywozu lub przywozu towarów w handlu pomiÄ™dzy PolskÄ… a WielkÄ… BrytaniÄ…. Dlatego powinni przygotować siÄ™ do stosowania operacji celnych, adekwatnych do kierunku handlu (przywóz/wywóz/tranzyt).

Wprowadzenie towarów na obszar celny UE od 1 stycznia 2021 r. bÄ™dzie oznaczaÅ‚o przede wszystkim konieczność elektronicznego skÅ‚adania w granicznych urzÄ™dach celnych w UE danych bezpieczeÅ„stwa, tj. przywozowych deklaracji skróconych dla celów analizy ryzyka.

Przywóz towarów z Wielkiej Brytanii bÄ™dzie wymagaÅ‚ dokonywania importowych zgÅ‚oszeÅ„ celnych, skutkujÄ…cych objÄ™ciem towarów wÅ‚aÅ›ciwÄ… procedurÄ… celnÄ… (system AIS/IMPORT).

Towary unijne wywożone z Polski do Wielkiej Brytanii muszÄ… zostać zgÅ‚oszone do procedury wywozu. ZgÅ‚oszenie wywozowe skÅ‚ada siÄ™ w formie elektronicznej do systemu AES/ECS2. Potwierdzeniem zakoÅ„czenia procedury wywozu i wyprowadzenia towarów z obszaru celnego Unii jest komunikat elektroniczny IE599 podpisany przez urzÄ…d wywozu, stanowiÄ…cy także dowód dla organu podatkowego w zakresie zastosowania 0% stawki VAT.

W tranzycie, co do zasady towary powinny siÄ™ przemieÅ›cić z/do Wielkiej Brytanii do/z Polski w ramach procedury tranzytu. Od przedsiÄ™biorcy zależeć bÄ™dzie wybór jednej z dwóch możliwych procedur: wspólnej procedury tranzytowej w systemie NCTS (w Polsce pod nazwÄ… NCTS2) lub procedury TIR. W przypadku wspólnej procedury tranzytowej zabezpieczenie tranzytowe powinno obejmować obszar Wielkiej Brytanii. Należy pamiÄ™tać o prawidÅ‚owym zakoÅ„czeniu operacji tranzytowej w urzÄ™dzie celnym przeznaczenia, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do sytuacji poboru dÅ‚ugu celnego z tytuÅ‚u nieprawidÅ‚owoÅ›ci.

Podstawowe warunki umożliwiające składanie deklaracji i zgłoszeń celnych po brexicie:

  1. posiadanie aplikacji umożliwiajÄ…cych przesÅ‚anie elektronicznych komunikatów do systemu IT, zbudowanych zgodnie ze specyfikacjami technicznymi dla przedsiÄ™biorców udostÄ™pnionymi na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych Skarbowo – Celnych (link otwiera nowe okno w innym serwisie) w części SISC,
  2. dopeÅ‚nienie formalnoÅ›ci zwiÄ…zanych z usÅ‚ugÄ… e-Klient (link otwiera nowe okno w innym serwisie), w tym uzyskanie przez podmiot numeru EORI,
  3. dysponowanie przez osobÄ™ fizycznÄ…, która w imieniu podmiotu bÄ™dzie przesyÅ‚aÅ‚a komunikaty do systemu IT, narzÄ™dziem do ich elektronicznego podpisywania.

W celu zapewnienia prawidÅ‚owoÅ›ci formalnoÅ›ci zwiÄ…zanych z dokonywaniem deklaracji/zgÅ‚oszeÅ„ celnych istnieje możliwość wspóÅ‚pracy z profesjonalnym reprezentantem dziaÅ‚ajÄ…cym na rynku usÅ‚ug (agencjÄ… celnÄ…).

W sytuacji, w której dana procedura celna rozpoczęła siÄ™ w 2020 r. i ma zakoÅ„czyć po zakoÅ„czeniu okresu przejÅ›ciowego (czyli od 1 stycznia 2021 r.) stosuje siÄ™ Wskazówki Komisji Europejskiej (plik PDF 699 KB).

Akcyza

Od 1 stycznia 2021 r. podatek akcyzowy dotyczÄ…cy wyrobów akcyzowych (napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, wyrobów energetycznych, energii elektrycznej, suszu tytoniowego, pÅ‚ynu do papierosów elektronicznych, wyrobów nowatorskich oraz samochodów osobowych) bÄ™dzie, co do zasady, należny przy przywozie tych wyrobów na terytorium UE i pobierany przy ich dopuszczeniu do obrotu. W zakresie niektórych wyrobów akcyzowych istnieje jednak możliwość objÄ™cia ich na terytorium kraju procedurÄ… zawieszenia poboru akcyzy i przemieszczenia z miejsca importu do np. skÅ‚adu podatkowego przez zarejestrowanego wysyÅ‚ajÄ…cego (dotyczy wyrobów akcyzowych, do których stosuje siÄ™ procedurÄ™ zawieszenia poboru akcyzy).

Przywóz wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii na terytorium UE i wywóz wyrobów akcyzowych z UE do Wielkiej Brytanii bÄ™dzie stanowiÅ‚ odpowiednio import i eksport z/do paÅ„stwa trzeciego (nie dotyczy to Irlandii PóÅ‚nocnej, która od 1 stycznia 2021 r. bÄ™dzie traktowana jako paÅ„stwo czÅ‚onkowskie).

W praktyce będzie oznaczać to, że:

  • przy wprowadzaniu wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii na terytorium UE i ich wyprowadzaniu z terytorium UE do Wielkiej Brytanii niezbÄ™dnym bÄ™dzie dopeÅ‚nienie formalnoÅ›ci celnych, tj. zÅ‚ożenie odpowiednio zgÅ‚oszenia celnego przywozowego albo zgÅ‚oszenia celnego wywozowego,
  • przedsiÄ™biorcy z Wielkiej Brytanii nie bÄ™dÄ… już mogli korzystać z systemu EMCS na potrzeby przemieszczania do/z UE wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, która może mieć zastosowanie tylko na terytorium UE (w przypadku eksportu tylko do urzÄ™du wyprowadzenia wyrobów z terytorium UE, a w przypadku importu do przemieszczenia wyrobów z miejsca importu np. do skÅ‚adu podatkowego).
  • Unijne regulacje dotyczÄ…ce wewnÄ…trzwspólnotowego przemieszczania, zarówno w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, jak i po dopuszczeniu wyrobów akcyzowych do konsumpcji, bÄ™dÄ… miaÅ‚y zastosowanie, aczkolwiek w ograniczonym zakresie, do przemieszczeÅ„ z Wielkiej Brytanii do UE, bÄ…dź w odwrotnym kierunku, pod warunkiem że przemieszczanie rozpocznie siÄ™ do 31 grudnia 2020 r. i zakoÅ„czy najpóźniej do 31 maja 2021 r.

VAT

Po zakoÅ„czeniu okresu przejÅ›ciowego (od 1 stycznia 2021 r.), co do zasady, Zjednoczone Królestwo nie bÄ™dzie podlegać przepisom UE w dziedzinie VAT. W relacjach pomiÄ™dzy UE i WielkÄ… BrytaniÄ… nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsca takie transakcje, jak wewnÄ…trzwspólnotowa dostawa /nabycie towarów (B2B) oraz sprzedaż wysyÅ‚kowa (B2C), lecz zamiast tego wystÄ…pi eksport/import towarów.

WyjÄ…tkiem bÄ™dzie terytorium Irlandii PóÅ‚nocnej, gdzie na mocy ProtokoÅ‚u w sprawie Irlandii /Irlandii PóÅ‚nocnej bÄ™dÄ… nadal obowiÄ…zywać unijne regulacje VAT, jednakże wyÅ‚Ä…cznie w odniesieniu do obrotu towarowego. Oznacza to, że przemieszczenia towarów pomiÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi UE (w tym PolskÄ…) a IrlandiÄ… PóÅ‚nocnÄ… (i vice versa) bÄ™dÄ… dla celów VAT traktowane tak, jak dotychczas. W zwiÄ…zku z tym, na potrzeby transakcji towarowych, podatnicy z Irlandii PóÅ‚nocnej bÄ™dÄ… identyfikowani za pomocÄ… odrÄ™bnego numeru identyfikacyjnego VAT UE poprzedzonego kodem „XI".

Co ważne, w przypadku gdy wysyÅ‚ka lub transport towarów ze Zjednoczonego Królestwa na terytorium Polski (lub na odwrót) rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ przed upÅ‚ywem okresu przejÅ›ciowego ale zakoÅ„czyÅ‚ już po tym okresie (po 31 grudnia 2020 r.), to takie przemieszczenie towarów bÄ™dzie opodatkowane VAT na dotychczasowych zasadach (czyli np. jako WDT, WNT, sprzedaż wysyÅ‚kowa), a nie jako eksport/import towarów.

W odniesieniu do Å›wiadczenia usÅ‚ug Zjednoczone Królestwo (w tym Irlandia PóÅ‚nocna) bÄ™dzie dla celów podatku VAT traktowana jako paÅ„stwo trzecie. W przypadku wiÄ™kszoÅ›ci usÅ‚ug nie zmieniÄ… siÄ™ jednak zasady dotyczÄ…ce okreÅ›lenia miejsca ich Å›wiadczenia (opodatkowania). WyjÄ…tek bÄ™dzie dotyczyÅ‚ m.in. wykonywanych na rzecz konsumentów usÅ‚ug wymienionych w art. 28l ustawy o VAT (np. prawnicze, ksiÄ™gowe, tÅ‚umaczeÅ„, reklamy) oraz niektórych usÅ‚ug transportu towarów. Ponadto wykluczona zostanie możliwość korzystania z procedury Mini One Stop Shop (MOSS) do usÅ‚ug Å›wiadczonych na rzecz konsumentów ze Zjednoczonego Królestwa.

PrzedsiÄ™biorca z siedzibÄ… w Zjednoczonym Królestwie bÄ™dzie, co do zasady, miaÅ‚ obowiÄ…zek ustanowienia przedstawiciela podatkowego do wykonywania obowiÄ…zków w zakresie rozliczania VAT w Polsce, jeżeli jest zobowiÄ…zany do zarejestrowania siÄ™, jako podatnik VAT czynny i nie posiada staÅ‚ego miejsca prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w UE.

ZmieniÄ… siÄ™ zasady wystÄ™powania o zwrot VAT od zakupów dokonanych w Zjednoczonym Królestwie poczÄ…wszy od 1 stycznia 2021 r., gdyż przestanie mieć zastosowanie dyrektywa 2008/9/WE.

Od tego dnia podróżni majÄ…cy staÅ‚e miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie (z wyjÄ…tkiem Irlandii PóÅ‚nocnej) bÄ™dÄ… mogli w ramach systemu TAX FREE „odzyskać" VAT od towarów zakupionych na terytorium Polski i wywiezionych w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym poza terytorium UE.

Informacje i wsparcie dla podatników

Informacje o zmianach wynikajÄ…cych z wyjÅ›cia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii PÅ‚n. z UE można uzyskać w Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), pod numerami telefonów:

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Pytanie można również zadać przez formularz do zadawania pytaÅ„ na Portalu Podatkowym: https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie/

W tym celu należy wybrać opcjÄ™: Pytanie e-mail, a potem Krajowa Informacja Skarbowa – Zadaj pytanie.

Więcej informacji o brexit na stronach:

Pliki do pobrania

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie