08.03.2014

Być może ruszy interwencyjny skup trzody

Skup interwencyjny trzody chlewnej ze strefy buforowej miał ruszyć między 4 a 8 marca. Nie ruszył. Teraz Ministerstwo Rolnictwa obiecuje, że ruszy w poniedziałek, 10 marca, jak dobrze pójdzie. Brakuje bowiem chętnych do prowadzenia takiego skupu.

Nie ma już paÅ„stwowych zakÅ‚adów przetwórstwa miÄ™snego, a prywatni sÄ… ostrożni, chcÄ… przy tej okazji nieźle zarobić. Nic dziwnego, że Agencja Rezerw MateriaÅ‚owych, która ma prowadzić skup, wciąż czeka na oferty zakÅ‚adów. Na razie prowadzi rozmowy tylko z trzema firmami, które zgÅ‚osiÅ‚y chęć skupu. Jest szansa, że jeden z zakÅ‚adów rozpocznie skup ze strefy już w najbliższy poniedziaÅ‚ek, tj. 10 marca br.
W strefie buforowej jest w hodowli ok. 400 tys. sztuk trzody chlewnej. Co najmniej kilkanaÅ›cie tysiÄ™cy tuczników czeka na sprzedaż, wiÄ™c wÄ…tpliwe, by jeden, dwa zakÅ‚ady, które podejmÄ… siÄ™ skupu, rozwiÄ…zaÅ‚y problem. Poza tym, skup bÄ™dzie prowadzony w zakÅ‚adach miÄ™snych zlokalizowanych zarówno w strefie zagrożonej, jak i poza niÄ…. Wielkość masy towarowej, jaka ma zostać zdjÄ™ta w ten sposób z rynku, nie zostaÅ‚a podana.

Obszar zagrożenia, czyli strefa buforowa, obejmuje w województwie podlaskim: powiat sejneÅ„ski; gminy PÅ‚aska, Lipsk, Sztabin w powiecie augustowskim; powiat sokólski; gminy Czarna BiaÅ‚ostocka, SupraÅ›l, ZabÅ‚udów, MichaÅ‚owo, Gródek w powiecie biaÅ‚ostockim; powiat hajnowski, bielski, powiat siemiatycki. W województwie mazowieckim - powiat Å‚osicki oraz w województwie lubelskim - powiat bialski, miasto BiaÅ‚a Podlaska i powiat wÅ‚odawski.

W strefie buforowej rolnicy trzody chlewnej majÄ… problem z ubojem trzody, która osiÄ…gnęła lub przekroczyÅ‚a limity wagowe. Problematyczna staÅ‚a siÄ™ także sprzedaż tusz do zakÅ‚adów przetwórstwa miÄ™snego. W strefie zakazany jest również ubój w prywatnych gospodarstwach rolnych.

W strefie buforowej zwierzÄ™ta muszÄ… być m.in. trzymane w zamkniÄ™tych pomieszczeniach, a miÄ™so ze strefy nie może być eksportowane za granicÄ™. Zgodnie z wymogami unijnymi miÄ™so z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone. Rolnicy majÄ… w zwiÄ…zku z tym trudnoÅ›ci ze sprzedażą tuczników, żadna rzeźnia w regionie nie przyjmuje Å›wiÅ„ z terenów zagrożonych ASF.
Nic dziwnego, że podlascy rolnicy, w kilku miejscach regionu, wyjechali ostatnio na drogi. Utrudniali przejazd, protestujÄ…c w ten sposób przeciwko biernej - ich zdaniem - postawie rzÄ…du i zbyt dużym restrykcjom, jakie pojawiÅ‚y siÄ™ po wykryciu na Podlasiu dwóch dzików zarażonych wirusem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„. Rolnicy, skandowali: ”Chcemy produkować, a nie wojować”. To hasÅ‚o odnosiÅ‚o siÄ™ - zdaniem rolników – do zbyt powolnego dziaÅ‚ania rzÄ…du w tej sprawie, który ostatnio zajmuje siÄ™ gÅ‚ównie wydarzeniami na Ukrainie.

BÄ™dÄ… rekompensaty dla producentów trzody

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister S. Kalemba spotkaÅ‚ siÄ™ z komisarzem D. Ciolosem by omówić aktualnÄ… sytuacjÄ™ na rynku wieprzowiny w Polsce, a szczególnie w strefie z ograniczeniami. ZwróciÅ‚ siÄ™ o pomoc finansowÄ… KE w postaci rekompensat dla producentów trzody - w sytuacji wprowadzonych ograniczeÅ„ na tym rynku i zaÅ‚amania siÄ™ cen na trzodÄ™. ZawnioskowaÅ‚ również o wprowadzenie innych nadzwyczajnych Å›rodków dla producentów trzody na pozostaÅ‚ym obszarze Polski, w tym dopÅ‚at do prywatnego przechowywania oraz subsydiów eksportowych.
Komisarz, po wysÅ‚uchaniu argumentów strony polskiej oraz analizie danych ilustrujÄ…cych obecnÄ…, trudnÄ… sytuacjÄ™ w Polsce, podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o wprowadzeniu na terenie objÄ™tym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody i przygotowaniu podstaw prawnych KE w tym zakresie.

Program rekompensat dla rolników bÄ™dzie stosowany od daty wprowadzenia ograniczeÅ„ na wyznaczonym przepisami obszarze Polski. Producenci trzody z tej wyznaczonej strefy, na podstawie faktur za sprzedane tuczniki w okresie od 18 lutego br. bÄ™dÄ… otrzymywali rekompensaty. W najbliższych dniach Komisja Europejska we wspóÅ‚pracy ze stronÄ… polskÄ…, wyda odpowiednie przepisy prawne dla udzielenia pomocy finansowej polskim rolnikom.

WysokoÅ›ci rekompensat minister Kalemba nie podaÅ‚. Wiadomo jedynie, że 50 proc. rekompensaty pochodzić bÄ™dzie z budżetu paÅ„stwa i tyle samo jako dopÅ‚ata z budżetu Unii Europejskiej. PieniÄ…dze trafiÄ… w rÄ™ce rolników, po okreÅ›leniu zasad ich wypÅ‚aty. NastÄ…pi to w formie rozporzÄ…dzenia UE, opublikowanego być może już w przyszÅ‚ym tygodniu. - Jest to wyraźny sygnaÅ‚ dla producentów trzody i pozostaÅ‚ych podmiotów sektora wieprzowiny do przyspieszenia dziaÅ‚aÅ„, w tym skupu – na obszarze wprowadzonych ograniczeÅ„ - uważa resort rolnictwa.

Minister rolnictwa apeluje do rolników, aby zbierali faktury sprzedaży trzody, bo bÄ™dÄ… one potrzebne w razie przyznania ewentualnych rekompensat za utracone dochody.

- Producenci z powiatów objÄ™tych strefÄ… buforowÄ… otrzymajÄ… w pierwszej kolejnoÅ›ci dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie, zostanie także, na wniosek producentów trzody, wystosowane pismo do banków w sprawie umożliwienia prolongaty w spÅ‚acie zaciÄ…gniÄ™tych kredytów z dopÅ‚atÄ… ARiMR - zapewnia minister Kalemba.

Możliwe  też jest zmniejszenie strefy buforowej wytyczonej wzdÅ‚uż granicy z BiaÅ‚orusiÄ… po wykryciu dwóch przypadków afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF) u dzików - poinformowaÅ‚ w piÄ…tek (7.03) na konferencji w Kielcach minister rolnictwa i rozwoju wsi StanisÅ‚aw Kalemba. "ZÅ‚ożyliÅ›my wniosek do Komisji Europejskiej o ograniczenie tej strefy. Argumentem w tej sprawie sÄ… obiecujÄ…ce wyniki badaÅ„ przeprowadzonych przez PaÅ„stwowy Instytut Weterynarii w PuÅ‚awach (Lubelskie), z których wynika, że żadna z setek prób wykonanych u dzików i Å›wiÅ„ w gospodarstwach domowych nie wykazaÅ‚a "ani jednego przypadku choroby"- mówiÅ‚ Kalemba.
Minister nie chciał powiedzieć, jaka byłaby skala zmniejszenia strefy. "To jest pewna technika negocjacyjna, ale mogę powiedzieć, że chcemy to znacznie ograniczyć" - zauważył.

Apel do prezydenta

MijajÄ… tygodnie, a wciąż wiÄ™cej obietnic, niż dziaÅ‚aÅ„, i to zarówno ze strony polskich wÅ‚adz, jak i UE. Przed kilkoma laty, gdy w Niemczech wybuchÅ‚a afera z bakteriami E.coli, co spowodowaÅ‚o gwaÅ‚towne zaÅ‚amanie eksportu warzyw, Bruksela zareagowaÅ‚a natychmiast.
- Nie dziwiÄ™ siÄ™ rozżaleniu rolników. Gdy wybuchÅ‚a afera bakteryjna, Bruksela bÅ‚yskawicznie zareagowaÅ‚a. I trudno, aby teraz nie rodziÅ‚y siÄ™ podejrzenia, że KE zwlekaÅ‚a z dziaÅ‚aniami, bo problem pomoru dotyczy nowych, a nie starych czÅ‚onków Unii – mówi dla „Naszego Dziennika” Grzegorz Pytlakowski, doradca rolny.

ZwiÄ…zek Polskie MiÄ™so, w porozumieniu z KrajowÄ… RadÄ… Izb Rolniczych oraz Stowarzyszeniem Rzeźników i WÄ™dliniarzy RP, wystosowaÅ‚ 7 marca br. apel do prezydenta BronisÅ‚awa Komorowskiego o natychmiastowe dziaÅ‚ania w zwiÄ…zku z sytuacjÄ… wykrycia w Polsce ASF wÅ›ród dzików. Autorzy apelu ostrzegajÄ…, że brak dziaÅ‚aÅ„ doprowadzi do rozszerzenia na caÅ‚y kraj protestów rolników.

- W imieniu producentów trzody chlewnej i przetwórców branży miÄ™snej żądamy natychmiastowej decyzji RzÄ…du RP w sprawie wykupu tuczników ze strefy buforowej, które od trzech tygodni nie sÄ… odbierane od producentów i wymagajÄ… natychmiastowego uboju. OpieszaÅ‚ość w powyższej sprawie może doprowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania siÄ™ choroby afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„, bankructwa gospodarstw i przetwórców branży miÄ™snej na tym terenie. Uprzedzamy, że przeciÄ…ganie tej sytuacji może doprowadzić do rozszerzenia na caÅ‚y kraj, w radykalnym wymiarze, już prowadzonych - na razie pokojowych – protestów - czytamy w liÅ›cie.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie