Jest projekt ustawy o sukcesji firm rodzinnych. Ma ona umożliwić kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy, w tym ułatwienie przeprowadzenia firmy przez okres formalności spadkowych.
RozpoczÄ…Å‚ siÄ™ proces konsultacji publicznych i uzgodnieÅ„ miÄ™dzyresortowych projektu ustawy o sukcesji dla firm. To kolejna ustawa z pakietu „100 zmian dla firm”, która pozytywnie wpÅ‚ynie na funkcjonowanie przedsiÄ™biorców prowadzÄ…cych firmÄ™ w formie indywidualnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Zmiany dotyczÄ… co najmniej 2 mln firm.
Zdecydowana wiÄ™kszość polskich przedsiÄ™biorców prowadzi dziaÅ‚alność na podstawie wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej). Ich firmy osiÄ…gajÄ… coraz wiÄ™ksze obroty i czÄ™sto tworzÄ… miejsca pracy dla dziesiÄ…tek lub setek osób. Wiele z nich to firmy rodzinne, budowane przez lata staraniami caÅ‚ej rodziny. W przypadku Å›mierci wÅ‚aÅ›ciciela taka firma formalnie przestaje istnieć, jej marka przepada, ludzie tracÄ… pracÄ™, a lokalna spoÅ‚eczność, w której funkcjonowaÅ‚o przedsiÄ™biorstwo, odczuwa dotkliwÄ… stratÄ™ gospodarczÄ… i spoÅ‚ecznÄ….
- Na te rozwiÄ…zania polskie firmy rodzinne czekaÅ‚y nie lata, a co najmniej dwie dekady. Zaproponowane przez nas nowe zasady dotyczÄ…ce dziedziczenia rodzinnych biznesów sÄ… pozytywnym przeÅ‚omem w stosunku do dzisiejszej trudnej drogi, jakÄ… muszÄ… przebyć najbliżsi, zwÅ‚aszcza po nagÅ‚ej Å›mierci wÅ‚aÅ›ciciela firmy. Teraz polskie mikrofirmy oraz firmy z sektora MÅšP, których zdecydowanÄ… wiÄ™kszość stanowiÄ… przecież firmy rodzinne, bÄ™dÄ… mogÅ‚y bezkonfliktowo i pÅ‚ynnie kontynuować swojÄ… dziaÅ‚alność z korzyÅ›ciÄ… dla samej firmy, jej pracowników oraz kontrahentów - zapowiada Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
- O ustawie o sukcesji można pomyÅ›leć, że jest pożyteczna i uÅ‚atwia wiele procesów, ale nie jest dla gospodarki szczególnie ważna. To bÅ‚Ä™dne myÅ›lenie. Pokazuje to liczba firm, które zostanÄ… ustawÄ… objÄ™te: aż 80 proc. przedsiÄ™biorców w Polsce wybiera dziaÅ‚alność jednoosobowÄ… – podkreÅ›la Mariusz HaÅ‚adyj, wiceminister rozwoju.
WażnÄ… część firm jednoosobowych stanowiÄ… firmy rodzinne. Szacuje siÄ™, że jest to 36 proc. polskich przedsiÄ™biorstw, które odpowiadajÄ… one za 10 proc. PKB i dajÄ… zatrudnienie dla nawet poÅ‚owy pracowników w Polsce. Z badaÅ„ przeprowadzonych przez PARP wynika, że problem braku odpowiednich regulacji w zakresie sukcesji firm jednoosobowych dostrzega 94% ankietowanych. Dodatkowo znaczna część przedsiÄ™biorstw rozpoczęła dziaÅ‚alność w okresie transformacji, w latach 90. ubiegÅ‚ego wieku, co powoduje, że wielu wÅ‚aÅ›cicieli tych firm osiÄ…gnęło już 65 lat.
- CEIDG obecnie otrzymuje Å›rednio ok. 100 zgÅ‚oszeÅ„ o Å›mierci przedsiÄ™biorcy na miesiÄ…c, a ta liczba bÄ™dzie, niestety, z roku na rok coraz wiÄ™ksza. Sukcesja zapobiega sytuacji, w której firma „umiera” wraz ze Å›mierciÄ… jej wÅ‚aÅ›ciciela" – dodaÅ‚ Mariusz HaÅ‚adyj.
DotÄ…d dziaÅ‚o siÄ™ tak, ponieważ prawo reguluje w zasadzie tylko dziedziczenie majÄ…tku firmy, bez innych elementów, niezwykle ważnych dla jej funkcjonowania. WygasajÄ… umowy o pracÄ™ i kontrakty handlowe, zezwolenia oraz koncesje. MożliwoÅ›ci używania nazwy firmy sÄ… ograniczone, nie można też korzystać z numeru NIP zmarÅ‚ego przedsiÄ™biorcy.
- Projekt zmieni ten stan, uÅ‚atwiajÄ…c budowanie potencjaÅ‚u polskich firm przez kolejne pokolenia. PÅ‚ynna sukcesja firm leży nie tylko w interesie nastÄ™pców prawnych przedsiÄ™biorców. Przyczyni siÄ™ wzmocnienia ochrony praw osób trzecich zwiÄ…zanych z prowadzeniem przedsiÄ™biorstwa, w tym przede wszystkim kontrahentów, kooperantów i pracowników" – podsumowuje Mariusz HaÅ‚adyj.
W projekcie przewidziano zwolnienie z podatku od spadków nabycia przedsiÄ™biorstwa przez osoby, które bÄ™dÄ… je prowadziÅ‚y, niezależnie od pokrewieÅ„stwa ze zmarÅ‚ym przedsiÄ™biorcÄ…. DziÅ› z takiego zwolnienia korzysta tylko najbliższa rodzina zmarÅ‚ego. Nowa ulga powinna zachÄ™cać do dalszego prowadzenia przedsiÄ™biorstwa, nawet, jeÅ›li wÅ›ród najbliższych przedsiÄ™biorcy nie ma osób, które podejmÄ… siÄ™ dalszego prowadzenia firmy.
Ministerstwo Rozwoju szacuje, że prace nad ustawą na etapie rządowym zakończą się jeszcze w tym roku, by projektowane rozwiązania weszły w życie na początku 2018 roku.
WYG
ŹródÅ‚o: Ministerstwo Rozwoju