12.07.2018

Co to jest mechanizm podzielonej płatności (split payment) i jak go stosować

Od 1 lipca 2018 r. przy płatności za faktury VAT można stosować mechanizm podzielonej płatności (MPP, z ang. split payment).

Na czym polega MPP

Mechanizm polega na tym, że pÅ‚atność za towar/usÅ‚ugÄ™, dokonana przelewem, nie trafia w caÅ‚oÅ›ci na jedno konto odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotÄ™ netto i VAT. PieniÄ…dze  trafiajÄ… na dwa różne rachunki bankowe dostawcy. Kwota netto trafia na zwykÅ‚y rachunek rozliczeniowy, a VAT na specjalny rachunek VAT, utworzony przez bank.

Kiedy można stosować MPP

Mechanizm podzielonej płatności stosuje się wyłącznie do:

  • transakcji miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami
  • transakcji dokonywanych przelewem w zÅ‚otych polskich na rzecz innych podatników VAT

Mechanizmu nie możesz stosować, jeśli:

  • jesteÅ› konsumentem (nieprowadzÄ…cym dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej)
  • jesteÅ› przedsiÄ™biorcÄ…, który otrzymuje faktury bez kwoty podatku VAT (np. od podatników zwolnionych z VAT)
  • jesteÅ› przedsiÄ™biorcÄ… – w zakresie faktur objÄ™tych mechanizmem odwróconego obciążenia VAT w branży budowlanej lub tzw. branżach wrażliwych, np. elektronika, stal, metale kolorowe
  • rozliczenie odbywa siÄ™ gotówkÄ… lub za pomocÄ… karty

Kto może stosować MPP

Mechanizm mogÄ… stosować wszyscy przedsiÄ™biorcy, którzy sÄ… VAT-owcami.

MPP w pierwszym okresie funkcjonowania nie jest obowiązkowy. Powinieneś jednak wiedzieć, że:

  • to nabywca decyduje o tym, czy zapÅ‚aci z użyciem MPP (jeden przelew, który bank rozdziela na dwa różne rachunki), czy – jak odbywaÅ‚o siÄ™ do tej pory – zapÅ‚aci caÅ‚Ä… kwotÄ™ brutto na jeden rachunek odbiorcy. Nabywca może stosować tÄ™ metodÄ™ w dowolny sposób. Nie każda faktura musi być uregulowana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci. Część faktur może pÅ‚acić w tradycyjny sposób, a część z użyciem MPP. Nabywca, czyli ten kto pÅ‚aci, sam o tym decyduje.
  • sprzedawca może zastrzec w umowie z kontrahentem, że nie chce stosować MPP. W takim wypadku nabywca powinien zapÅ‚acić kwotÄ™ brutto na jeden rachunek.

Mechanizm podzielonej płatności krok po kroku

1. Utworzenie rachunku VAT

Do stosowania MPP potrzebny jest odrÄ™bny rachunek VAT w banku. Nie musisz skÅ‚adać żadnych wniosków o otwarcie nowego rachunku. Twój bank automatycznie otworzy bezpÅ‚atnie jeden rachunek VAT do konta firmowego, które w nim posiadasz. Na Twój wniosek bank może otworzyć wiÄ™cej rachunków VAT.

Ważne:

  • rachunek VAT jest otwierany wyÅ‚Ä…cznie do konta firmowego
  • na rachunek VAT mogÄ… być wpÅ‚acane tylko Å›rodki, które sÄ…:
    • zapÅ‚atÄ… podatku VAT za faktury opÅ‚acone przelewem z wykorzystaniem MPP
    • przelane miÄ™dzy wÅ‚asnymi rachunkami VAT w obrÄ™bie jednego banku
    • zwrotem kwoty VAT, dokonanej przez urzÄ…d skarbowy

2. Płatność z użyciem MPP

Jeśli chcesz zapłacić za towar/usługę z wykorzystaniem MPP, możesz to zrobić tylko za pomocą specjalnego komunikatu przelewu. Nowy rodzaj przelewu zostanie uruchomiony w bankach od 1 lipca 2018 r.

W komunikacie przelewu wpisujesz:

  • kwotÄ™ podatku VAT (lub część)
  • kwotÄ™ sprzedaży brutto (lub część)
  • numer faktury, w zwiÄ…zku z którÄ… dokonywana jest pÅ‚atność
  • NIP dostawcy

PÅ‚atnoÅ›ci dokonujesz jednym przelewem! Nie musisz robić oddzielnych przelewów na rachunek rozliczeniowy dostawcy i jego rachunek VAT. Rozdzielenie pÅ‚atnoÅ›ci na kwotÄ™ netto i VAT, który trafia na oddzielny rachunek VAT odbiorcy nastÄ™puje automatycznie w systemie banku.

Nie musisz znać numeru rachunku VAT sprzedawcy (ani umieszczać swojego numeru rachunku VAT na fakturze jeśli jesteś sprzedawcą).

Przy pÅ‚atnoÅ›ci, bank pobierze wskazanÄ… kwotÄ™ podatku z Twojego rachunku VAT (jeÅ›li masz na nim Å›rodki z VAT zapÅ‚aconego przez Twoich nabywców albo ze zwrotu VAT z urzÄ™du skarbowego). Jeżeli Å›rodków na rachunku VAT bÄ™dzie za maÅ‚o, to pozostaÅ‚Ä… część Å›ciÄ…gnie ze zwykÅ‚ego konta rozliczeniowego.

Przelew dotrze do odbiorcy tylko wtedy, gdy wskazaÅ‚ na fakturze numer rachunku firmowego. JeÅ›li zlecisz przelew w MPP kontrahentowi, który podaÅ‚ na fakturze numer konta osobistego, przelew wróci na Twoje konto firmowe.

Ważne! KażdÄ… transakcjÄ™ rozliczasz osobno. Nie ma możliwoÅ›ci opÅ‚acania kilku faktur zbiorczym przelewem. W jednym przelewie w systemie podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci możesz uregulować należność tylko za jednÄ… fakturÄ™. Jeżeli sprzedawca wystawi np. 10 faktur, to w systemie podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci trzeba bÄ™dzie zrobić 10 przelewów.

3. Co dzieje się z pieniędzmi na rachunku VAT

Kwota VAT wpÅ‚acona w systemie MPP trafia na rachunek VAT odbiorcy. Zarówno sam rachunek VAT, jak i Å›rodki na nim zgromadzone caÅ‚y czas należą do przedsiÄ™biorcy. Nie można jednak dowolnie nimi dysponować.

Åšrodki na rachunku VAT można wykorzystać tylko do:  

  • pÅ‚acenia VAT za usÅ‚ugi lub towary - kwotÄ™ podatku VAT opÅ‚aca siÄ™ ze Å›rodków na rachunku VAT na rachunek VAT kontrahenta
  • wpÅ‚acania zobowiÄ…zaÅ„ podatkowych z tytuÅ‚u VAT do urzÄ™du skarbowego, niezależnie od tego czy korzystasz z podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci, czy nie

 

 

Kiedy można przenieść pieniądze z rachunku VAT na zwykłe konto rozliczeniowe

Jeżeli nie bÄ™dziesz mógÅ‚ wykorzystać pieniÄ™dzy na rachunku VAT do zapÅ‚aty za fakturÄ™ lub do rozliczenia z urzÄ™dem skarbowym, to możesz zÅ‚ożyć wniosek do urzÄ™du skarbowego o uwolnienie tych Å›rodków, tj. przekazanie na Twój rachunek rozliczeniowy, do którego masz peÅ‚ny i swobodny dostÄ™p.

Wniosek możesz złożyć za pośrednictwem Biznes.gov.pl:

Urząd na podjęcie decyzji ma 60 dni. Jeśli wyrazi zgodę, otrzymasz postanowienie. Informacja o wydanym postanowieniu trafi do banku. Na jego podstawie bank powinien niezwłocznie przelać środki z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.

UrzÄ…d skarbowy może odmówić wydania zgody na przeniesienie pieniÄ™dzy z rachunku VAT, ale może to zrobić tylko wtedy:

  • gdy posiadasz zalegÅ‚oÅ›ci w VAT (do wysokoÅ›ci tej zalegÅ‚oÅ›ci)
  • gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiÄ…zania podatkowe z tytuÅ‚u VAT nie zostanÄ… wykonane.

W takiej sytuacji wydaje decyzjÄ™, od której możesz siÄ™ odwoÅ‚ać.

PamiÄ™taj! To Ty sam zdecydujesz, jakÄ… kwotÄ™ chcesz przekazać z rachunku VAT na swój rachunek rozliczeniowy, wskazujÄ…c jÄ… we wniosku. Ważne jest również to, że zÅ‚ożenie wniosku do urzÄ™du skarbowego nie bÄ™dzie blokować możliwoÅ›ci wykorzystywania Å›rodków zgromadzonych na rachunku VAT w czasie, w którym naczelnik urzÄ™du skarbowego bÄ™dzie rozpatrywać twój wniosek. Jeżeli po zÅ‚ożeniu wniosku o przekazanie Å›rodków bÄ™dziesz chciaÅ‚ zapÅ‚acić kontrahentom faktury wykorzystujÄ…c mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci lub zapÅ‚acić VAT do urzÄ™du skarbowego, możesz to zrobić. Bank  przeleje wówczas kwotÄ™ do wysokoÅ›ci posiadanych Å›rodków na rachunku VAT na dzieÅ„ otrzymania informacji o postanowieniu naczelnika urzÄ™du skarbowego.

Jakie korzyści daje stosowanie MPP

Domniemanie dochowania należytej staranności

Jeśli nieświadomie będziesz przeprowadzał transakcje VAT z nieuczciwym kontrahentem a urząd skarbowy będzie kwestionował prawo do obniżenia naliczonego podatku VAT, korzystanie z MPP będzie ważnym dowodem na to, że dochowałeś należytej staranności.

Brak odpowiedzialności solidarnej i karnych odsetek za zwłokę

Jeśli płacąc za tzw. towary wrażliwe (m.in. wyroby stalowe, paliwa, olej rzepakowy, dyski twarde) użyjesz MPP, nie będziesz odpowiadać solidarnie z dostawcą za jego zaległości podatkowe.

Zwrot różnicy podatku w przyspieszonym terminie  25 dni

Przy korzystaniu z MPP, zwrot podatku na rachunek VAT będzie odbywał się w przyśpieszonym terminie (25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji)

Obniżenie kwoty zobowiązania (tzw. skonto)

Jeżeli zapłata zobowiązania podatkowego nastąpi w całości z rachunku VAT w terminie wcześniejszym niż termin określony dla zapłaty podatku, kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do zapłaty można obniżyć. Obniżenie wylicza się według wzoru:

S = Z * r * (n/360)

gdzie:

S – oznacza kwotÄ™, o którÄ… obniża siÄ™ kwotÄ™ zapÅ‚aty zobowiÄ…zania podatkowego z tytuÅ‚u podatku, wyrażonÄ… w zaokrÄ…gleniu do peÅ‚nych zÅ‚otych

Z – oznacza kwotÄ™ zobowiÄ…zania podatkowego z tytuÅ‚u podatku wynikajÄ…cÄ… z deklaracji podatkowej przed obniżeniem tego zobowiÄ…zania

 r – oznacza stopÄ™ referencyjnÄ… Narodowego Banku Polskiego obowiÄ…zujÄ…cÄ… na dwa dni robocze przed dniem zapÅ‚aty podatku

n –  oznacza liczbÄ™ dni od dnia, w którym obciążono rachunek bankowy albo rachunek w spóÅ‚dzielczej kasie oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, z wyÅ‚Ä…czeniem tego dnia, do dnia, w którym upÅ‚ywa termin do zapÅ‚aty podatku, wÅ‚Ä…cznie z tym dniem

Mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci – pytania i odpowiedzi

Na czym polega mechanizm podzielonej płatności?

PÅ‚atność za nabyty towar lub usÅ‚ugÄ™ jest dokonywana w taki sposób, że zapÅ‚ata caÅ‚oÅ›ci lub części kwoty odpowiadajÄ…cej wartoÅ›ci sprzedaży netto wynikajÄ…cej z faktury jest pÅ‚acona przez nabywcÄ™ na rachunek rozliczeniowy/rachunek w SKOK dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób. Natomiast pozostaÅ‚a zapÅ‚ata odpowiadajÄ…ca kwocie VAT (w caÅ‚oÅ›ci lub w części) jest pÅ‚acona na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT.

Mechanizm dotyczy wyÅ‚Ä…cznie transakcji zÅ‚otówkowych miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami.

Co z fakturami wystawionymi przed 1 lipca 2018 r.

Liczy się data dokonania płatności, co oznacza, że w MPP można uregulować fakturę wystawioną przed 1 lipca 2018 r.

Czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe?

Nie, stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. Stroną decydującą o jego stosowaniu jest nabywca (podatnik VAT).

Przyznanie inicjatywy co do wyboru stosowania mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci nabywcy nie oznacza jednak, że sprzedawca nie może zastrzec w umowie, że nie chce stosować takiej formy rozliczeÅ„. Kontrahenci majÄ… w tym zakresie swobodÄ™, wynikajÄ…cÄ… z zasady swobody umów i sami decydujÄ… w jaki sposób dokonujÄ… rozliczeÅ„ przeprowadzanych transakcji.

Ważne: nabywca decyduje, którÄ… fakturÄ™ zapÅ‚aci z zastosowaniem mechanizmu, w jakiej części oraz wobec którego dostawcy.

Czy muszę wnioskować o założenie rachunku VAT w swoim banku?

Nie, bank otwiera i utrzymuje rachunek VAT obligatoryjnie.

Ważne: rachunek VAT jest otwierany wyÅ‚Ä…cznie do rachunku rozliczeniowego i imiennego rachunku w SKOK prowadzonego dla celów dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Nie można otworzyć rachunku VAT np. do wykorzystywanego w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej rachunku osobistego.

Na co mogą być przeznaczone pieniądze z rachunku VAT?

Åšrodki z rachunku VAT mogÄ… być wykorzystane do uregulowania kwoty VAT wykazanej w fakturze z tytuÅ‚u zakupu towarów lub usÅ‚ug oraz do zapÅ‚aty podatku VAT do urzÄ™du skarbowego. Z rachunku VAT można również zapÅ‚acić do urzÄ™du skarbowego dodatkowe zobowiÄ…zania w VAT, odsetki za zwÅ‚okÄ™ w VAT.

Jak można wpłacać do urzędu skarbowego środki z rachunku VAT?

Bank/SKOK – realizujÄ…c przelew podatkowy dotyczÄ…cy zapÅ‚aty VAT do urzÄ™du skarbowego – zawsze w pierwszej kolejnoÅ›ci pobiera Å›rodki z rachunku VAT. W zwiÄ…zku z tym zapÅ‚ata VAT do urzÄ™du skarbowego, tak jak dotychczas, dokonywana jest z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza podatkowego, np. VAT-7, VAT-7K. ZapÅ‚ata VAT do urzÄ™du skarbowego nie może być zatem realizowana komunikatem podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci. W przypadku użycia komunikatu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci do zapÅ‚aty podatku w VAT do urzÄ™du skarbowego, przelew zostanie zwrócony do nadawcy.

Co zawiera komunikat przelewu?

W komunikacie przelewu nabywca wskazuje: kwotÄ™ podatku VAT (lub część), kwotÄ™ sprzedaży brutto (lub część), numer faktury, w zwiÄ…zku z którÄ… dokonywana jest pÅ‚atność, NIP dostawcy.

Jaki jest termin zwrotu podatku na rachunek VAT? 

MPP umożliwia zwrot w terminie 25 dni na rachunek VAT. Aby z tego skorzystać należy wypełnić i zaznaczyć właściwe pola w deklaracji VAT (np. w deklaracji VAT-7 wykazać kwotę zwrotu w poz. 58 i zaznaczyć w poz. 68 opcję zwrotu na rachunek VAT).

Ważne: aby wystąpić o zwrot na rachunek VAT, podatnik nie musi dokonywać płatności w MPP.

Czy stosowanie mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci zwalnia z przepisów dot. odpowiedzialnoÅ›ci solidarnej?

Tak, w części podatku VAT wykazanego w fakturze – zapÅ‚aconego w MPP – przepisy o odpowiedzialnoÅ›ci solidarnej nie bÄ™dÄ… stosowane wobec nabywcy kupujÄ…cego tzw. towary wrażliwe  (m.in. wyroby stalowe, paliwa, olej rzepakowy, dyski twarde).

Jak dokonać pierwszej pÅ‚atnoÅ›ci w MPP, skoro po otwarciu rachunku nie bÄ™dzie na nim Å›rodków? Czy powinno siÄ™ dokonać przelewu na ten rachunek zanim opÅ‚aci siÄ™ pierwszÄ… fakturÄ™?

JeÅ›li na rachunku VAT nie ma Å›rodków lub sÄ… one niewystarczajÄ…ce, wówczas bank „dobierze" ze  rachunku rozliczeniowego brakujÄ…cÄ… kwotÄ™. Jeżeli na rachunku VAT nie ma w ogóle Å›rodków, bank pobierze caÅ‚Ä… kwotÄ™ z rachunku rozliczeniowego. Jednak zawsze w pierwszej kolejnoÅ›ci bank przeznacza Å›rodki na zapÅ‚atÄ™ kwoty VAT, wykazanej w komunikacie przelewu z rachunku VAT.

Czy można dokonywać płatności bezpośrednio na rachunek VAT?

Nie, bank/SKOK będzie odrzucać takie przelewy.

Czy stosując mechanizm podzielonej płatności będzie trzeba wykonywać dwa osobne przelewy: jeden z kwotą netto a drugi VAT?

Nie, wypeÅ‚nia siÄ™ jeden przelew, tzw. komunikat przelewu, który bÄ™dzie udostÄ™pniany przez bank lub SKOK. Wskazuje siÄ™ tam kwotÄ™ podatku VAT (lub część), kwotÄ™ sprzedaży brutto (lub część), numer faktury i NIP dostawcy. Wystarczy zastosować ten komunikat i wówczas bank lub SKOK podzieli pÅ‚atność i przekaże wskazanÄ… w komunikacie kwotÄ™ VAT na rachunek VAT dostawcy, a pozostaÅ‚Ä… kwotÄ™ na rachunek standardowy (czyli rozliczeniowy lub imienny w SKOK).

Czy można opÅ‚acić tylko poszczególne pozycje z faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci? Czy bank uzna taki przelew?

Tak, w MPP można zapÅ‚acić zarówno caÅ‚ość należnoÅ›ci jak i dowolnÄ… jej część. To do nabywcy należy decyzja, ile Å›rodków zostanie wpÅ‚aconych na osobne konto VAT sprzedawcy. Bank nie weryfikuje wysokoÅ›ci kwot czy ich prawidÅ‚owoÅ›ci, ponieważ nie ma dostÄ™pu do faktury.

Czy mogÄ™ przelewać Å›rodki pomiÄ™dzy wÅ‚asnymi rachunkami VAT utworzonymi w różnych bankach?

Nie, takie środki można przelać tylko w ramach jednego banku.

Czy nabywca może dokonywać zbiorczych przelewów w podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci, sumujÄ…c kilka faktur w jednej zapÅ‚acie zobowiÄ…zania wobec dostawcy?

Nie, stosujÄ…c MPP każdÄ… z faktur należy uregulować osobno, dziÄ™ki czemu urzÄ…d skarbowy bÄ™dzie mógÅ‚ poÅ‚Ä…czyć kwotÄ™ VAT z konkretnÄ… fakturÄ….

Czy prowadzenie rachunku VAT wiąże się z dodatkowymi kosztami?

ZaÅ‚ożenie i prowadzenie rachunku VAT przez bank/SKOK jest bezpÅ‚atne, mogÄ… one jednak pobierać opÅ‚aty za operacje (np. przelewy), zgodnie z ustalonym przez siebie cennikiem usÅ‚ug. Nie mogÄ… one jednak różnić siÄ™ od opÅ‚at za dokonanie tradycyjnego przelewu. Dodatkowo Å›rodki na rachunku VAT mogÄ… być, zgodnie z ustaleniami stron, oprocentowane.

ŹródÅ‚o: biznes.gov.pl

Fot. wikimedia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie