Czeka Cię rozmowa o pracę? Jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz się do tego etapu rekrutacji, zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.
Pamiętaj, że wszystko to, o czym powiesz rekruterowi, z pewnością wpłynie na ocenę Twojej kandydatury. Sprawdź zatem, czego nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę.
● Na spotkaniu rekrutacyjnym nie informuj rekrutera, że czekają Cię kolejne rozmowy o pracę - spróbuj za to przekonać go, że zależy Ci właśnie na tej konkretnej ofercie.
● Podczas rozmowy o pracę nie przedstawiaj swoich poprzednich pracodawców w negatywnym świetle – może to wpłynąć negatywnie na Twoją ocenę.
● Nie skracaj dystansu z rekruterem - spotkanie rekrutacyjne powinno mieć oficjalny charakter.
● Skorzystaj z możliwości zadawania dodatkowych pytań – dzięki temu odpowiednio okażesz zainteresowanie danym stanowiskiem.
Nie wspominaj o kolejnych rozmowach o pracę
Zdarza się, że osoby poszukujące pracy mają w ciągu jednego dnia kilka spotkań rekrutacyjnych. Nawet jeśli spieszysz się na kolejną rozmowę, nie należy informować o tym rekrutera. W przeciwnym razie może on dojść do wniosku, że nie zależy Ci w wystarczającym stopniu na posadzie w danej firmie, ponieważ bierzesz pod uwagę wiele innych możliwości. Postaraj się zatem odpowiednio zaplanować w czasie kolejne rozmowy kwalifikacyjne, aby mieć wystarczająco czasu i nie przejmować się ewentualnymi opóźnieniami. Co więcej, lepiej nie stawiać na kilka rozmów jednego dnia, gdyż wtedy ciężko Ci będzie się skupić na każdej, najlepiej to rozłożyć w tygodniu.
Zależy Ci na szybkim zdobyciu posady? Wejdź na portal https://www.pracuj.pl/ i zapoznaj się z najnowszymi ofertami ze swojego regionu!
Nie mów źle o poprzednich pracodawcach
Masz dużo do zarzucenia swoim poprzednim pracodawcom? Nawet jeśli postępowali wobec Ciebie nieuczciwie lub nie doceniali Twoich starań, nie możesz źle o nich mówić na rozmowie o pracę. Pamiętaj, że rekruter nie zna Twojej sytuacji i może wywnioskować, że jesteś osobą roszczeniową, która ma zbyt duże oczekiwania. Z tego samego powodu nie należy także źle mówić o swojej poprzedniej firmie. Jeśli będziesz narzekał na przykład na kulturę organizacyjną, słabe wyniki sprzedaży czy brak benefitów pozapłacowych, na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia.
Nie skracaj dystansu ze swoim rozmówcą
Niektórzy kandydaci podczas rozmowy o pracę chcą za wszelką cenę skrócić dystans z rekruterem. W tym celu proponują nawet przejście na „ty” lub poruszają tematy zupełnie niezwiązane z przedmiotem spotkania. To duży błąd, a rozmowa rekrutacyjna z pewnością nie jest odpowiednim momentem do nawiązywania towarzyskich relacji. Podczas spotkania nie należy także stosować tak zwanych tanich chwytów polegających na przykład na komplementowaniu wyglądu rekrutera lub chwaleniu jego kompetencji.
Myślisz o pracy, w której trzeba sporo podróżować? Skorzystaj zatem z automatycznego kalkulatora i oblicz koszty podróży służbowej.
Wykaż zainteresowanie danym stanowiskiem
Pod koniec rozmowy o pracę zazwyczaj jest czas na zadawanie pytań. To doskonała okazja, aby zdobyć więcej informacji na przykład na temat struktury organizacyjnej w danej firmie czy jej szczegółowej działalności. Jeśli na spotkaniu stwierdzisz, że nie masz żadnych pytań, z pewnością nie zrobisz na rekruterze dobrego wrażenia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto okazać swoje zainteresowanie konkretną ofertą i tym samym udowodnić, że rzeczywiście zależy Ci na pracy właśnie w tej firmie. Najlepiej zatem wcześniej ułóż sobie listę pytań, które mogą dotyczyć na przykład konkretnych projektów realizowanych przez firmę, możliwości awansu czy szczegółowych obowiązków zawodowych.
Jeśli chcesz znaleźć pracę w Warce, możesz liczyć na oferty z różnych branż. Przekonaj się, czy masz szansę na posadę w wybranym zawodzie.
Podsumowanie
Przygotuj się do rozmowy o pracę, aby wywrzeć na rekruterze jak najlepsze wrażenie. Pamiętaj, by nie wspominać o minusach związanych z poprzednim miejscem zatrudnienia. Ważne jest również utrzymanie oficjalnego charakteru spotkania - skracanie dystansu nie jest dobrym pomysłem.
(artykuł sponsorowany)