10.12.2014

Daliśmy gazu!

W 2009 roku polski premier porozumiał się z Katarczykami w sprawie kupna w tym kraju gazu do polskiego terminalu LNG. Jak mówił później wicepremier Pawlak, a dokładnie wyliczył m.in. Andrzej Szczęśniak, ekspert w tej dziedzinie - gaz katarski był w momencie podpisania kontraktu 30 proc. droższy od gazu rosyjskiego. Agencja Reuters donosiła we wrześniu 2013 roku, że zaplanowane na 2015 rozpoczęcie dostaw LNG z Kataru do Polski będzie się wiązało z kosztami o jedną trzecią większymi, niż dostawy z Rosji.

Umowa - podobne zresztÄ… jak i umowy krytykowanego Gazpromu - zawiera klauzulÄ™, „bierz albo pÅ‚ać”, czyli gazu możesz nie odbierać, ale zapÅ‚acić musisz. WÅ‚aÅ›nie nadszedÅ‚ - zgodnie z umowÄ… - czas na jego odbiór. KÅ‚opot w tym, że terminal gazu niegotowy. A pÅ‚acić trzeba.

Ze wzglÄ™du m.in. na falÄ™ bankructw w sektorze budowlanym w 2012 r. MSP zatwierdziÅ‚o we wrzeÅ›niu 2013 roku przesuniÄ™cie daty oddania do użytku terminal LNG w ÅšwinoujÅ›ciu o póÅ‚ roku, czyli do koÅ„ca grudnia 2014 r. Wtedy powinien do niego zawinąć pierwszy gazowiec z katarskim LNG dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Jest wÅ‚aÅ›nie grudzieÅ„ 2014r., a terminal wciąż w budowie. Ponoć bÄ™dzie oddany do użytku w 2015 roku. Jak dobrze pójdzie. Buduje go firma wÅ‚oska.

Ustalono zatem z Katarczykami, że gaz, przed zakoÅ„czeniem budowy terminala, trafi do innych odbiorców na Å›wiecie, a PGNiG pokryje różnicÄ™ w uzyskanej przez Katarczyków cenie a kontraktem dÅ‚ugoterminowym. Czy Katarczykom opÅ‚aci siÄ™ wysilać, by szukać klienta, który by zapÅ‚aciÅ‚ tyle, ile obiecaÅ‚a Polska? Szczególnie, że obiecaÅ‚a dużo.

Zdaniem Marcina GaÅ‚czyÅ„skiego z Akademii im. Leona KoźmiÅ„skiego, „katarskiej spóÅ‚ce bez trudu uda siÄ™ znaleźć nabywców na rynku azjatyckim, gdzie ceny LNG sÄ… najwyższe" - powiedziaÅ‚ ekspert dla PAP.
Może to nie być takie łatwe. Jak bowiem podał Reuters, nadmiar gazu na świecie oraz spadające ceny ropy naftowej skłaniają nawet japońskie i hinduskie firmy do odsprzedaży europejskim przedsiębiorcom zakontraktowanego wcześniej w USA, a jeszcze nieodebranego, skroplonego gazu ziemnego. Do gry wchodzą ponadto nowi potencjalni dostawcy, oferujący konkurencyjne ceny LNG.

Jak podaje Zajdler Energy Lawyers, LNG w grudniu br., zanotowaÅ‚o duże spadki cenowe. Najwyższe spadki charakteryzowaÅ‚y wÅ‚aÅ›nie rynek azjatycki i poÅ‚udniowoamerykaÅ„ski. W Japonii spadek wyniósÅ‚ ponad 23 proc w porównaniu do tego samego okresu 2103r.,W Indiach ceny w grudniu byÅ‚y niższe o 16,7 proc. niż cena w listopadzie 2013 r. W Chinach LNG byÅ‚o taÅ„sze aż o 23,9 proc. niż w listopadzie ubiegÅ‚ego roku.

Zdaje siÄ™, że zrobiliÅ›my w 2009 roku „kontrakt stulecia”.

Gazyfikowanie regionu
 
Przypomnijmy, że gaz w polskiego terminalu LNG w ÅšwinoujÅ›ciu oraz ewentualnie litewskiego w KÅ‚ajpedzie ma trafić m.in. przez póÅ‚nocno - wschodni region Polski. Gaz z Kataru ma być dowożony kontenerami w region póÅ‚nocno - wschodni, gdzie wczeÅ›niej zostanÄ… zbudowane rozprężanie gazu. Tak zwany system gazyfikacji rozproszonej polega na tym, że w mniejszych miejscowoÅ›ciach bÄ™dÄ… uruchamiane stacje na paliwo LNG, do których bÄ™dÄ… podÅ‚Ä…czeni indywidualni odbiorcy. Pierwszy takÄ… stacjÄ™ otrzymaÅ‚ w 2011 roku Pisz. Trwa budowa w kolejnych miastach regionu.

JednÄ… z inwestycji w SuwaÅ‚kach prowadzi już Mazowiecka SpóÅ‚ka Gazownicza PGNIG, która gazyfikuje część miasta w dwóch kierunkach. Pierwszy, rozpoczynajÄ…cy siÄ™ na ulicy BakaÅ‚arzewskiej, gdzie zlokalizowano nowÄ… stacjÄ™ regazyfikacji, przez osiedle Zielona Górka, Sikorskiego do Nowomiejskiej. Tu zbudowana zostanie również stacja gazowa Å›redniego ciÅ›nienia. Druga „nitka” gazociÄ…gu biegnie w stronÄ™ Buczka, do SSSE, a także na osiedla HaÅ„cza, Zastawie, Polna. CaÅ‚a inwestycja bÄ™dzie gotowa w 2015 roku. Koszt to blisko 21,5 miliona zÅ‚otych, z czego prawie 8 milionów Mazowiecka SpóÅ‚ka Gazownictwa pozyskaÅ‚a z funduszy unijnych.
Niektórym zakÅ‚adom przemysÅ‚owym przy ulicy Wojska Polskiego w SuwaÅ‚kach oraz SSSE LNG dostarczajÄ… już dwie prywatne duże spóÅ‚ki z Polski (CP Energia KRI i Grupa Duon), które kupujÄ… gaz m.in. w Rosji.
Z kolei GdaÅ„ska spóÅ‚ka Energo Eko-Inwest miaÅ‚a zbudować 188 kilometrowy gazociÄ…g z MÅ‚ynowa k. MrÄ…gowa w kierunku wschodnich Mazur, Suwalszczyzny, GoÅ‚dapi. Z MrÄ…gowa gazociÄ…g miaÅ‚ biec do Rynu, Pisza, Giżycka, Olecka, gdzie nastÄ…piÅ‚oby rozgaÅ‚Ä™zienie rury: jedna nitka do EÅ‚ku i Grajewa, a druga przez BakaÅ‚arzewo do SuwaÅ‚k, Sejn. Z tych miast spóÅ‚ka poprowadzić miaÅ‚a jeszcze mniejsze gazociÄ…gi do gminnych, a nawet wiejskich osad, m.in. do:, GÄ…sek, Stradun, Prostek, Stawisk, Szczuczyna, Kolna, Kowali Oleckich, GoÅ‚dapi.
Linia do Giżycka i Olecka (96 km), miaÅ‚a powstać do koÅ„ca 2013 roku. Natomiast do koÅ„ca 2014 roku powinna byÅ‚a dotrzeć z Olecka do EÅ‚ku, SuwaÅ‚k i Sejn. MiaÅ‚ być wykorzystywany nie tylko gaz ziemny, ale i z lokalnych rolniczych biogazowi, przeciwko których budowie tak gremialnie protestowali liczni mieszkaÅ„cy wsi.

Inwestycja miaÅ‚a kosztować 200 mln zÅ‚, a spóÅ‚ka chciaÅ‚a pozyskać poÅ‚owÄ™ kwoty z funduszy unijnych. Zdaniem Wojciecha Jeżewskiego, który wspóÅ‚projektowaÅ‚ przebieg gazociÄ…gu, wpÅ‚ynie on znaczÄ…co na ceny gazu w regionie. W miejscowoÅ›ciach, gdzie zakÅ‚ady gazownicze skraplajÄ… gaz pÅ‚ynny, jest on bowiem trzykrotnie droższy, niż w tych, które korzystajÄ… z gazu ziemnego.
– GÅ‚ównym skÅ‚adnikiem paliwa bÄ™dzie gaz wysokometanowy, wzbogacany o biogaz. Te odnawialne źródÅ‚o paliwa bÄ™dÄ… nam dostarczaÅ‚y maÅ‚e prywatne biogazownie. Ma ich niebawem być w Polsce co najmniej 3 tysiÄ…ce. Biometan trafi także do ogrzewania mieszkaÅ„, może też być paliwem do aut i autobusów komunikacji miejskiej - tÅ‚umaczyÅ‚ pod koniec sierpnia 2011 roku na spotkaniu z samorzÄ…dowcami Warmii i Mazur, Tomasz Maria Starowieyski, prezes Energo Eko-Inwest. GazociÄ…gu jednak nie ma, bo spóÅ‚ka, uzyskaÅ‚a wysokie noty w komisji kwalifikacyjnej, ale nie poszÅ‚y za nimi pieniÄ…dze.

Polsko - litewski gazociÄ…g

Planuje siÄ™ jeszcze budowÄ™ polsko-litewskiego gazociÄ…gu. Rozpocznie siÄ™ w 2016, a zakoÅ„czy siÄ™ w 2018 roku. WczeÅ›niej mówiono o 2015 roku, jako poczÄ…tku inwestycji. UE rozstrzygnęła w październiku 2014 roku pierwsze przetargi na dofinansowanie inwestycji energetycznych, które otrzymajÄ… dotacje z nowego funduszu Connecting Europe Facility (CEF). Na takie inwestycje, które majÄ… znaczenie dla caÅ‚ej Europy, Unia przyznaÅ‚a 647 mln euro dotacji. Aż poÅ‚owÄ™ z tego przeznaczono na projekty gazociÄ…gów miÄ™dzy PolskÄ… a jej sÄ…siadami.
Na przygotowanie dokumentacji do budowy gazociÄ…gu Å‚Ä…czÄ…cego PolskÄ™ z LitwÄ… UE przyznaÅ‚a 10,6 mln euro, a na budowÄ™ dalsze 295,3 mln euro. To pokryje ponad poÅ‚owÄ™ kosztów inwestycji szacowanych na 558 mln euro, z czego 422 mln euro trzeba wydać po polskiej stronie. GazociÄ…g ma przebiegać po stronie polskiej z miejscowoÅ›ci Rembelszczyzna,
przez póÅ‚nocno - wschodniÄ… PolskÄ™, do miejscowoÅ›ci Jauniunai po stronie litewskiej. Pozwoli ona na integracjÄ™ paÅ„stw baÅ‚tyckich z rynkiem gazu UE i terminalem skroplonego gazu ziemnego w ÅšwinoujÅ›ciu, a Polska wejdzie do Å›wiatowego rynku skroplonego gazu ziemnego. Budowa tej magistrali gazowej pozwoli też na gazyfikacjÄ™ regionu póÅ‚nocno - wschodniego. Na 118 gmin w województwie podlaskim, tylko w 18 istnieje infrastruktura gazownicza. GazociÄ…g pobiegnie m.in. przez powiaty sejneÅ„ski i suwalski. Ile bÄ™dzie kosztowaÅ‚ wówczas gaz, Bóg raczy wiedzieć. Zależy skÄ…d i kto nam go dostarczy. PrzykÅ‚ad pobliskiej Litwy nie jest zachÄ™cajÄ…cy.

Litewski terminal LNG też drogi

Litewski terminal gazu skroplonego zaczÄ…Å‚ pracÄ™ w Å›rodÄ™, 3 grudnia 2014 roku. Z tego powodu na Litwie cena gazu wzrosÅ‚a o 29 EUR za tysiÄ…c metrów szeÅ›ciennych, informuje agencja Leta/ELTA. Jak poinformowaÅ‚ BiznesAlert.pl, z wyliczeÅ„ litewskiego operatora -Litgas wynika, że cena LNG z Norwegii dla Litwy, który trafiÅ‚ do KÅ‚ajpedy, wyniesie okoÅ‚o 397 dolarów za 1000 m3. Tymczasem dla rosyjskiego z Gazpromu to ok. 370 dol. za 1000 m szeÅ›c. gazu. Do tego dochodzÄ… jeszcze koszty regazyfikacji.
WedÅ‚ug litewskiej PaÅ„stwowej Komisji Kontroli Cen i Energii (VKEKK), w tym roku cena gazu ziemnego dla krajowych odbiorców wynosi 436 euro za tysiÄ…c metrów szeÅ›ciennych. Organ regulacyjny prognozuje, że w 2015 roku cena gazu bÄ™dzie na poziomie 451 euro za tysiÄ…c metrów szeÅ›ciennych, w tym 29,5 euro, to kwota okreÅ›lana jest jako "element bezpieczeÅ„stwa", czyli koszt terminalu LNG w KÅ‚ajpedzie.

- Terminal LNG w KÅ‚ajpedzie to projekt polityczny i gwarantuje bezpieczeÅ„stwo energetyczne, ale nie gwarantuje mniejszych cen na gaz - oÅ›wiadczyÅ‚ wiceprezes Litewskiej Konfederacji PrzemysÅ‚owców Vidmantas Jankauskas. - Po pierwsze, to projekt polityczny, który gwarantuje bezpieczeÅ„stwo i w ten sposób trzeba go pozycjonować. Być może byÅ‚y zbyt duże oczekiwania, że ceny na gaz bÄ™dÄ… niższe, bo dziÄ™ki terminalowi ceny na gaz mogÄ… być wyższe i niższe. W Europie zbudowano ponad 20 terminali, ale w ubiegÅ‚ym roku staÅ‚y prawie puste, z powodu wysokich cen (…) Nie patrzÄ…c na to, kraje nadal budujÄ… terminale, ponieważ alternatywa zawsze powinna być – powiedziaÅ‚ dla Žinių radijas V.Jankauskas.

Wygląda na to, że w czasach, gdy ropa i gaz na świecie taniej, my - wraz ze swym sąsiadem- będziemy płacić więcej.

Ratunkiem gaz z Kaliningradu?

Nie tylko Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupuje gaz w Rosji. CzyniÄ… to m.in. także spóÅ‚ki CP Energia, czy Grupa Duon. Już w 2011 roku spóÅ‚ka zależna CP Energia KRI i spóÅ‚ka Laktopol zawarÅ‚y umowÄ™ na sprzedaż surowca. CP Energia to niezależny dystrybutor gazu. Ze wzglÄ™du na swój potencjaÅ‚ firma inwestuje i rozwija siÄ™ w niszach rynkowych. JednÄ… z nich jest budowa sieci lokalnej (bez kosztownego przyÅ‚Ä…czania) do sieci przesyÅ‚owej, a nastÄ™pnie dostarczanie gazu LNG. Laktopol to jeden z wiodÄ…cych w kraju producentów mleka w proszku. Jeden z zakÅ‚adów spóÅ‚ki znajduje siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w SuwaÅ‚kach.
Z kolei ZAO GasOil, spóÅ‚ka zależna Gazpromu, zainwestowaÅ‚a w zakÅ‚ad skraplania gazu w Kaliningradzie. BudowaÅ‚a go „pod klucz” spóÅ‚ka ZAO Kriogaz (polska CP Energia miaÅ‚a wówczas 100 proc. kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego w Kriogazie). Gaz miaÅ‚ trafić do CP Energii.
Natomiast Grupa Duon uruchomiÅ‚a niedawno stacje regazyfikacji w Leoncinie i SuwaÅ‚kach. Koszt każdej ze stacji to okoÅ‚o 2 - 3 mln zÅ‚, a kolejne tego typu inwestycje bÄ™dÄ… uzależnione od podaży LNG w Polsce i u jej sÄ…siadów - napisaÅ‚ „Parkiet”. Grupa Duon transportuje skroplony gaz do swoich stacji regazyfikacji przy użyciu cystern kriogenicznych i pozyskuje surowiec m.in. z terminalu LNG w Belgii i Rosji.
- W 2014 roku spóÅ‚ka DUON Dystrybucja S.A. podpisaÅ‚a umowÄ™ zakupu LNG z nowo wybudowanej instalacji skraplania gazu w Kaliningradzie. DziÄ™ki kontraktowi DUON pozyska nowe atrakcyjne źródÅ‚o LNG, które pozwoli zabezpieczyć dostawy przede wszystkim do klientów w Polsce póÅ‚nocno-wschodniej. Umowa zostaÅ‚a zawarta na lata 2014-2019, z tym, że rok 2014 stanowić bÄ™dzie okres rozruchu nowej instalacji, w zwiÄ…zku z czym dostawy w tym okresie mogÄ… być nieregularne. Wartość kontraktu to ponad 90 mln zÅ‚ i zakÅ‚ada on sprzedaż na rzecz DUON od kilkunastu do kilkudziesiÄ™ciu milionów m3 gazu ziemnego w skali roku w okresie regularnych dostaw. Do tej pory spóÅ‚ka zaopatrywaÅ‚a siÄ™ w gaz ze źródeÅ‚ krajowych, a także z belgijskiego terminalu w Zeebrugge i rosyjskiej instalacji w Kingisepp. Nowa instalacja skraplania znajduje siÄ™ w Kaliningradzie, a wiÄ™c w niedalekiej odlegÅ‚oÅ›ci wzglÄ™dem obszaru póÅ‚nocno-wschodniej Polski, gdzie zlokalizowana jest niemal poÅ‚owa stacji regazyfikacji LNG, za pomocÄ… których DUON dostarcza gaz do swoich klientów, co daje dodatkowe możliwoÅ›ci optymalizacji kosztów transportu LNG. W Obwodzie Kaliningradzkim planowana jest dalsza rozbudowa infrastruktury do produkcji LNG i liczymy, że uda nam siÄ™ zwiÄ™kszyć w przyszÅ‚oÅ›ci wolumen dostaw z tego atrakcyjnego kierunku - czytamy w komunikacie Grupy DUON S.A.

Na pewno będzie to tańszy (m.in. ze względu na bliskość) gaz od zakontraktowanego w Katarze. Oby jak najwięcej trafiło do Suwałk i okolic.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
11.12.2014, 08:11:31

GREG 69

Alternatywne w stosunku do Gazpromu źródła dostaw są niezbędne. Cóż, bezpieczeństwo energetyczne musi kosztować. Jednak zupełnie czym innym jest potencjalne zainteresowanie indywidualnych odbiorców na terenie Suwałk i okolic. Powstaje pytanie, czy indywidualnym odbiorcom (w domkach jednorodzinnych) oraz biznesowi opłaci się ponoszenie kosztów podłączenia i dostosowania kotłowni CO/CW do gazu? Zwłaszcza przy tak popularnych na tym terenie ogrzewaniu m.in. ekogroszkiem, peletem, brykietem i drewnem? Zobaczymy.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie