11.07.2023

Dom bez pozwolenia

Zostanie rozszerzony katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 metrów kwadratowych.

W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia  - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Rozwiązanie to znajdują się w nowelizacji prawa budowlanego, która jest procedowana przez sejmową komisję infrastruktury i najprawdopodobniej zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Pozostanie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Użytkowanie wybudowanego domu będzie można rozpocząć z chwilą złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego.

Opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Taki dom musi też być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu.

Bezpłatne projekty architektoniczne

- Domów ponad 70 m2 buduje się w naszym kraju najwięcej. Dlatego z mojej inicjatywy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. W efekcie, jeszcze w tym roku zaoferujemy nowe, bezpłatne projekty do pobrania dla wszystkich chętnych – zaznacza Waldemar Buda, minister MRiT.

W wyniku ubiegłorocznego konkursu można bezpłatnie korzystać z 73 projektów domów całorocznych do 70 m2, zaś dzięki konkursowi studenckiemu z 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych do 70 m2. 

Dotychczas pobrano je aż blisko 54 tys. razy, zaś strona z projektami odnotowała rekordową liczbę ponad 400 tys. odsłon. Liczba zgłoszonych budynków to ponad 2 tys. Wskazuje to nie tylko na duże zainteresowanie tego typu inicjatywami, ale także na potrzebę ich realizacji.

Dzięki najnowszemu konkursowi MRiT wspólnie z GUNB udostępni 12 nowych projektów architektoniczno-budowlanych dla większych domów całorocznych.

Zmiany w planowaniu przestrzennym

Parlament zakończył też prace nad nowelizacją przepisów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

W 2003 r. zreformowano system planowania i zagospodarowania przestrzennego, m.in. wygaszając stare plany i zobowiązując gminy do uchwalenia nowych w krótkim czasie. To się wtedy nie udało, na wielu obszarach naszego kraju wciąż ten obowiązek nie został wykonany. Zaś brak planów miejscowych bardzo często skutkuje nieładem przestrzennym, niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się zabudowy w miejscach, które nie powinny być zabudowywane, lub w sposób, który często określamy patodeweloperką.

-  Okazało się, że zawiniły m.in. skomplikowane procedury, które do tej pory trwały latami. Zostaną uproszczone. Teraz uchwalanie planów będzie szybsze. Pozwoli to gminie płynnie reagować na zmieniające się uwarunkowania przy współpracy ze społeczeństwem. Nowa ustawa to duże ułatwienie i nowa jakość planowania – podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Źódło: MRiT

Fot: Ilustracja do tekstu

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

SZUKAM PRACY

20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie