Prowadzisz firmę i współpracujesz z innymi przedsiębiorcami? Masz szansę na dotację z programu Polska Wschodnia. Do końca sierpnia zainteresowane firmy mają czas na złożenie wniosku.
WspóÅ‚praca z innymi firmami to chleb powszedni wielu przedsiÄ™biorców. CzÄ™sto w jej toku powstajÄ… pomysÅ‚y na wspólne projekty. DecyzjÄ™ o zrealizowaniu takiego pomysÅ‚u mogÄ… uÅ‚atwić miliony zÅ‚otych dofinansowania z programu Polska Wschodnia.
- Czekamy na wnioski zgÅ‚oszone przez konsorcja minimum 3 przedsiÄ™biorców. Powinny to być projekty inwestycyjne o wartoÅ›ci ponad 10 mln zÅ‚otych, w efekcie których powstanÄ… innowacyjne produkty sieciowe – wskazuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. - Innowacyjny produkt, to taki wyrób lub usÅ‚uga, którego nie ma jeszcze przynajmniej na polskim rynku. Z kolei produkt sieciowy to wyroby lub usÅ‚ugi oferowane przez różne firmy w ramach wspólnej oferty i pod wspólnÄ… markÄ… – wyjaÅ›nia wiceminister resortu rozwoju.
W skÅ‚ad konsorcjum mogÄ… wchodzić wyÅ‚Ä…cznie mikro, mali i Å›redni przedsiÄ™biorcy, których inwestycje bÄ™dÄ… zlokalizowane na terenie makroregionu Polski Wschodniej (województwa lubelskie podkarpackie, podlaskie, Å›wiÄ™tokrzyskie i warmiÅ„sko-mazurskie). Dotacja sfinansuje do 70 proc. wydatków. W budżecie można przewidzieć m.in. koszty inwestycyjne (np. roboty budowlane i Å›rodki trwaÅ‚e), wydatki zwiÄ…zane ze standardami funkcjonowania i promocji produktu sieciowego, a także same koszty jego promocji.
- Stawiamy na wspóÅ‚pracÄ™ miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami i innowacje. KorzyÅ›ci ze wspólnych projektów firm nie sprowadzajÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie do kwestii finansowych. To również dzielenie siÄ™ ryzykiem, możliwość poznania nowych praktyk biznesowych, a także szansa na dalszÄ… wspóÅ‚pracÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci. Z kolei dane z gospodarek na caÅ‚ym Å›wiecie pokazujÄ… coraz wiÄ™kszÄ… rolÄ™ innowacji. Klienci poszukujÄ… nowych produktów, a firmy lepszych rozwiÄ…zaÅ„ zwiÄ™kszajÄ…cych efektywność i redukujÄ…cych koszty – tÅ‚umaczy wiceminister Hamryszczak.
Produkty sieciowe powstajÄ… w różnych branżach, np. w turystycznej, produkcyjnej, usÅ‚ug medycznych czy też marketingu. W konkursie zorganizowanym w 2016 r. dofinansowanie uzyskaÅ‚ projekt turystyczny – WehikuÅ‚ czasu Szlaku Jana III Sobieskiego. Konsorcjum zÅ‚ożone z aż 13 podmiotów zrealizuje go na terenie dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. DziÄ™ki temu za sprawÄ… nowoczesnych technologii, bogatej wiedzy historyków i fachowoÅ›ci rzemieÅ›lników, a także przy wsparciu Funduszy Europejskich, w nieodlegÅ‚ej przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dziemy mogli przenieść siÄ™ w czasy Jana III Sobieskiego. DziÄ™ki wspóÅ‚pracy firm realizujÄ…cych projekt, odwiedzajÄ…cy bÄ™dÄ… mogli kupować zniżkowe pakiety, a także skorzystajÄ… z jednolitych standardów obsÅ‚ugi klienta i sprzedaży oferty.
Inny projekt wybrany w tym samym konkursie Å‚Ä…czy 13 firm z branży kamieniarskiej. DziÄ™ki nawiÄ…zanej wspóÅ‚pracy czÅ‚onkowie konsorcjum bÄ™dÄ… oferować pakiet produktów i usÅ‚ug pod jednÄ… wspólnÄ… markÄ… „Polski KamieÅ„”. W ramach projektu na Podkarpaciu powstanie zakÅ‚ad produkujÄ…cy pÅ‚yty kwarcowo-żywicowe, które bÄ™dÄ… bliźniaczo podobne do kamieni naturalnych, np. granitów. Takiej technologii nie ma jeszcze w Europie. Każdy z czÅ‚onków konsorcjum bÄ™dzie w swoim zakÅ‚adzie wykorzystywaÅ‚ pÅ‚yty, jako bazÄ™ do produkcji wyrobów (np. parapetów czy blatów) dla swoich klientów.
SzczegóÅ‚owe informacje o naborze do poddziaÅ‚ania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MÅšP dostÄ™pne sÄ… w ogÅ‚oszeniu o konkursie na stronie Polskiej Agencji Rozwoju PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci.
WYG
ŹródÅ‚o: Ministerstwo Rozwoju