Obniżenie kosztów administracyjnych, oszczędność czasu, a do tego mniejsze ryzyko popełnienia błędów rachunkowych, to najważniejsze korzyści związane z przesyłaniem deklaracji podatkowych za pośrednictwem Internetu przy użyciu systemu e-Deklaracje. W taki sposób od stycznia do końca września 2014 r. do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 431 tys. dokumentów elektronicznych.
Najnowsze zmiany
Z dniem 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie ustawa, która określa nowe zasady składania urzędom skarbowym wybranych PIT-ów (ustawa z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw Dz.U. poz. 1563). Zgodnie ze zmianami, mającymi zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r., jeżeli na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40 są sporządzane za dany rok za więcej niż 5 podatników, lub są składane przez biuro rachunkowe, powyższe informacje, roczne obliczenie podatku oraz deklaracje PIT-4R i PIT-8AR, należy przekazywać urzędowi skarbowemu wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. W formie dokumentu elektronicznego należy również przekazywać IFT-3.
Natomiast, jeżeli na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40 jest sporządzane za nie więcej niż 5 podatników i czynności tych nie wykonuje biuro rachunkowe, ww. informacje oraz roczne obliczenie podatku, a także deklaracje PIT-4R oraz PIT-8AR można złożyć w formie papierowej. Powyższy wyjątek nie dotyczy IFT-3, który składany jest wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 oraz PIT-40 sporządzany w formie papierowej składa się urzędom skarbowym w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Termin sporządzenia i przesłania informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub rocznego obliczenia podatku PIT-40 podatnikowi pozostaje bez zmian (koniec lutego roku następującego po roku podatkowym).
Spełnienie warunku do przesyłania powyższych dokumentów w tradycyjny (pisemny) sposób, nie pozbawia prawa do ich złożenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Powyższym zmianom towarzyszy udostępnienie przez Ministerstwo Finansów Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD), umożliwiającej złożenie w ramach jednej transmisji danych do 20 000 PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 (które w UBD zostały oznaczone: PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ oraz PIT-40Z) oraz pobranie jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla całej wysyłki. Oznacza to wprowadzenie dokumentu wielopozycyjnego, umożliwiającego wysyłanie urzędowi skarbowemu zbiorczej informacji o dochodach osób fizycznych, opatrzonej jednym podpisem.
Trochę statystyki…
W woj. podlaskim od stycznia do końca września 2014 r. do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło 431.713 dokumentów elektronicznych. To 28 proc. wszystkich dokumentów, które mogły być złożone elektronicznie. Najwięcej złożyli podatnicy rozliczający się w Pierwszym US w Białymstoku – 93.980, Drugim US w Białymstoku – 84.996, US w Suwałkach – 58.036, US w Łomży – 33.179 oraz US w Augustowie – 28.922.
Jeżeli chodzi o rodzaj deklaracji najczęściej składanych do urzędów skarbowych z naszego województwa w formie elektronicznej, to w okresie styczeń – wrzesień br. najwięcej, bo ponad 163 tys. było PIT-11, ponad 130 tys. VAT-7 oraz ponad 81 tys. PIT-37.