08.02.2021

E-faktura w konsultacjach publicznych

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę.
Będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników.

Polska doÅ‚Ä…cza do czoÅ‚ówki cyfrowych liderów wdrażajÄ…cych tÄ… nowoczesnÄ… e-usÅ‚ugÄ™. Podobne rozwiÄ…zania oferujÄ… trzy paÅ„stwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i WÅ‚ochy.

Podatnicy wybierajÄ…cy e-fakturÄ™, otrzymajÄ… zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci siÄ™ dla nich o 20 dni, z 60 na 40.

„Przy tworzeniu przepisów, w dużym stopniu bazowaliÅ›my na ponad trzyletnich doÅ›wiadczeniach WÅ‚och. UsÅ‚uga e-faktury zostaÅ‚a tam udostÄ™pniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejÅ›ciowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury staÅ‚o siÄ™ we WÅ‚oszech obowiÄ…zkiem. Podobnie sytuacja bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a w Polsce – po okresie przejÅ›ciowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiÄ…zkowy"– wyjaÅ›nia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

„Wdrożenie e-faktur to kolejny przykÅ‚ad cyfryzacji usÅ‚ug fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie uÅ‚atwi rozliczanie obrotu pomiÄ™dzy przedsiÄ™biorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyÅ‚udzenia podatku, a przez to zwiÄ™kszy bezpieczeÅ„stwo uczciwych firm i posÅ‚uży dalszemu zmniejszeniu luki VAT" – wyjaÅ›nia wiceminister Jan Sarnowski.

Korzyści

Z perspektywy podatnika, e-faktura przyniesie wiele udogodnień:

  • BezpieczeÅ„stwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginiÄ™ciu, nie bÄ™dzie koniecznoÅ›ci wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dziÄ™ki dziaÅ‚aniu za poÅ›rednictwem bazy ministerstwa, zawsze bÄ™dziemy mieli pewność, że faktura trafiÅ‚a do kontrahenta.
  • WygodÄ™: e-faktury bÄ™dÄ… wydawane wedÅ‚ug jednego wzorca tak, że bÄ™dÄ… bardzo Å‚atwe w użyciu.
  • StandaryzacjÄ™: wzajemne rozliczenia oraz ksiÄ™gowanie faktur w systemach FK stanie siÄ™ dużo Å‚atwiejsze.

Dwa lata temu faktury elektroniczne przyjmowaÅ‚o i wystawiaÅ‚o 75% firm. Jedynie co czwarty przedsiÄ™biorca deklarowaÅ‚ rozliczenia tylko w formie tradycyjnej. Teraz rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codziennÄ… praktykÄ…. Wynika to z powszechnego obowiÄ…zku elektronicznego raportowania plików JPK oraz z korzyÅ›ci biznesowych, jakie daje wzglÄ™dem tradycyjnych faktur papierowych.

WychodzÄ…c naprzeciw trendom digitalizacji obiegu dokumentów Ministerstwo Finansów przygotowaÅ‚o ustawÄ™, która reguluje zasady wystawiania, posÅ‚ugiwania siÄ™ i przechowywania e-faktury.

Konsultacje

Konsultacje potrwajÄ… do 23 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyÅ‚ać na adres sekretariat.pt@mf.gov.pl.

JednoczeÅ›nie rozpoczÄ™to konsultacje podatkowe schemy e-Faktury. Uwagi można przesyÅ‚ać na adres sekretariat.dpa@mf.gov.pl w terminie do 23 lutego 2021 r. WiÄ™cej informacji: można znaleźć pod linkiem Konsultacje podatkowe - struktura e-Faktury.

Link do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw

Link do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw

IAS Białystok

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie