Eksperci nie są w 100% zgodni co do tego, jakie czynniki będą kluczowe, jednak spodziewają się raczej wzrostu inflacji w grudniu do poziomu ok. 5% rdr. Ma to być efektem drożejącej żywności, ale też niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, która przekłada się na ceny paliw.
Wzrost cen, właściwie jak co roku, nakręci też zwiększona konsumpcja w okresie świątecznym. Jednocześnie znawcy rynku dodają, że w przyszłym roku skok inflacji może być już bardziej zauważalny.
Jak podaÅ‚ GUS, w listopadzie br. Å›rednie ceny towarów i usÅ‚ug konsumpcyjnych zwiÄ™kszyÅ‚y siÄ™ rok do roku o 4,7%. We wczeÅ›niejszym miesiÄ…cu wzrost siÄ™gnÄ…Å‚ 5% rdr. Ostatni wynik byÅ‚ raczej zgodny z oczekiwaniami wiÄ™kszoÅ›ci ekspertów i zostaÅ‚ przyjÄ™ty w miarÄ™ spokojnie. Niemniej pojawiajÄ… siÄ™ pytania o to, czy w grudniu inflacja wzroÅ›nie czy spadnie, a może utrzyma siÄ™ na tym samym poziomie co w listopadzie.
– Obniżenie inflacji za listopad spowodowane byÅ‚o gÅ‚ównie przez statystyczny efekt bazy z 2023 roku, gdy ceny byÅ‚y naprawdÄ™ wysokie. Do koÅ„ca roku nie należy oczekiwać mocnego wzrostu, ponieważ trudno spodziewać siÄ™ drożejÄ…cej ropy. Jednak czynnikiem podtrzymujÄ…cym presjÄ™ cenowÄ… pozostanie inflacja bazowa, czyli ta po odliczeniu cen żywnoÅ›ci, która nadal bÄ™dzie na podwyższonym poziomie – ok. 4,2% – podkreÅ›la prof. PaweÅ‚ Wojciechowski, przewodniczÄ…cy Rady Instytutu Finansów Publicznych i byÅ‚y minister finansów.
Zdaniem Piotra KuczyÅ„skiego, analityka rynków finansowych z DI Xelion, nie ma co siÄ™ spodziewać szoku cenowego. Wynika to również z kursu dolara, który bardzo czÄ™sto w grudniu obniża siÄ™ w relacji do zÅ‚otówki, a wtedy mniej odczuwalny jest wzrost cen ropy. Gdyby tak siÄ™ nie staÅ‚o, wówczas miaÅ‚oby to nieco wiÄ™ksze przeÅ‚ożenie na inflacjÄ™. Niemniej, zdaniem eksperta, listopadowy wynik byÅ‚ dobry i w grudniu można siÄ™ spodziewać 4,9%. W pierwszych miesiÄ…cach przyszÅ‚ego roku inflacja bÄ™dzie może trochÄ™ wyższa, chwilowo – nawet blisko 5%.
– Sprzedaż detaliczna w grudniu też wpÅ‚ywa na inflacjÄ™, a w okresie Å›wiÄ…tecznym firmy w dużej części realizujÄ… istotnÄ… część swojego planu przychodowego. Co roku jest podobnie, wiÄ™c mamy również efekt bazy z poprzedniego roku, ale popyt przesuwa siÄ™ teraz w stronÄ™ towarów droższych. Dlatego w grudniu otrzemy siÄ™ o 5%, choć cel inflacyjny byÅ‚ wyznaczany do 3,5% – zauważa prof. Witold Modzelewski, byÅ‚y wiceminister finansów.
Dyskusja wokóÅ‚ tego, jakie gÅ‚ówne czynniki bÄ™dÄ… miaÅ‚y wpÅ‚yw na wskaźnik inflacji w grudniu, wciąż trwa, mimo że miesiÄ…c już dobiega koÅ„ca. Nie można zapominać o wielu zmiennych – zarówno na rynku krajowym, jak i miÄ™dzynarodowym. Niemniej pytani eksperci dość zgodnie oceniajÄ…, jakiej inflacji można spodziewać siÄ™ w grudniu i widzÄ… zazwyczaj podobne powody jej wzrostu.
– W grudniu inflacja powinna być na poziomie 4,9% czy nawet 5%. RosnÄ…ca w dużym tempie konsumpcja sprzyja temu wynikowi, podobnie jak zwiÄ™kszone wynagrodzenia, które czÄ™sto pojawiajÄ… siÄ™ w grudniu. PÅ‚ace rosnÄ… szybciej od inflacji i nie ma żadnej przyczyny, żeby one w grudniu nie rosÅ‚y tak dalej. BÄ™dzie to kolejna przyczyna wzrostu cen w tym miesiÄ…cu – wskazuje prof. Marian Noga z Uniwersytetu WSB Merito, byÅ‚y czÅ‚onek Rady Polityki Pieniężnej.
Natomiast Mariusz Zielonka, gÅ‚ówny ekonomista Konfederacji Lewiatan, uważa, że inflacja dobije ponownie do poziomu 5% w grudniu, a listopadowy wynik to spore zaskoczenie. Ekspert podkreÅ›la, że rynek nie doceniÅ‚ zeszÅ‚orocznych, sztucznych obniżek na stacjach paliw oraz skali zwiÄ™kszenia limitu dla gospodarstw domowych na energiÄ™ elektrycznÄ…. To siÄ™ odbiÅ‚o na listopadowej inflacji, ale ten efekt już zniknie w grudniu. Do tego dojdzie zapewne wyższy wzrost cen żywnoÅ›ci niż w listopadzie.
– Spadek inflacji nie oznacza, że ceny przestajÄ… rosnąć. Wciąż wzrastajÄ…, ale wolniej. Dla osób żyjÄ…cych z pracy najemnej to nadal trudne wyzwanie. Na przykÅ‚ad w projekcie ustawy budżetowej na 2025 r. zapisano zaledwie 5% podwyżki dla budżetówki, a inflacja prognozowana na przyszÅ‚y rok to również 5%. Oznacza to, że pÅ‚ace pracowników sfery budżetowej w wymiarze realnym nie wzrosnÄ…. Porównanie z 2023 r. wskazuje, że w bieżącym roku inflacja zdecydowanie wyhamowuje, ale ryzyko jej wzrostu w ujÄ™ciu miesiÄ™cznym wciąż istnieje. Ogranicza to rzeczywiste możliwoÅ›ci i motywacje do zwiÄ™kszania wydatków na konsumpcjÄ™ – mówi prof. Elżbieta MÄ…czyÅ„ska, prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Z kolei Agata Filipowicz-Rybicka, gÅ‚ówna ekonomistka w Alior Banku, ocenia, że inflacja w grudniu powinna lekko wzrosnąć do poziomu 5%. Jej zdaniem, najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na to powinny nadal wywierać ceny energii i żywnoÅ›ci oraz inflacja bazowa. Paliwa z koÅ„cem roku, ze wzglÄ™du na efekty bazy, zaczynajÄ… mieć ujemny wpÅ‚yw na inflacjÄ™. W grudniu spodziewamy siÄ™ stabilizacji inflacji bazowej nieco powyżej 4% rdr.
– Listopadowy odczyt inflacji nie byÅ‚ dla nas zaskoczeniem. SzacowaliÅ›my dokÅ‚adnie 4,6% rdr. Jeżeli mielibyÅ›my typować możliwe zaskoczenie w grudniowych danych, to po stronie czynników ograniczajÄ…cych inflacjÄ™ mogÅ‚oby ono pochodzić ze strony przecen przedÅ›wiÄ…tecznych szczególnie w obszarze dóbr, do których na pewno jest przestrzeÅ„ wobec sÅ‚abej koniunktury w przemyÅ›le i utrzymujÄ…cej siÄ™ ujemnej dynamiki inflacji producenckiej. GÅ‚ówne ryzyka dla wyższej inflacji niezmiennie zwiÄ…zane sÄ… z obszarem usÅ‚ug – ocenia gÅ‚ówna ekonomistka z Alior Banku.
Do tego prof. PaweÅ‚ Wojciechowski ocenia, że zakoÅ„czymy rok z nieco wyższÄ… inflacjÄ… niż obecnie, a wyniesie ona ok. 4,9%. Oznacza to, że Å›rednioroczna inflacja za 2024 r. bÄ™dzie na poziomie ok. 3,7%, co jest poniżej oczekiwaÅ„ rynkowych sprzed roku. Ze wzglÄ™du na silny efekt bazy, trudno uznać listopadowy odczyt za zaskoczenie, ale jeÅ›li tak zaÅ‚ożymy, to zaskoczenia nie bÄ™dzie już w grudniu, kiedy inflacja powróci do poziomu ok. 5%, a prawdopodobnie bÄ™dzie to 4,9%.
– Nie zapominajmy o efekcie zubożenia, który dodatkowo kumuluje siÄ™ w drugim póÅ‚roczu. ZwiÄ…zany jest z wiÄ™kszymi wydatkami na energiÄ™, a krótszy dzieÅ„ powoduje, że ludzie ubodzy szybciej biedniejÄ…. Z tego wynika gwaÅ‚towny przyrost ubóstwa choćby wÅ›ród emerytów, którzy muszÄ… redukować inne wydatki. MuszÄ… bowiem pokryć zwiÄ™kszone koszty zwiÄ…zane z droższÄ… energiÄ… – wyjaÅ›nia prof. Witold Modzelewski.
Natomiast Piotr KuczyÅ„ski uważa, że wciąż widać wiÄ™kszÄ… powÅ›ciÄ…gliwość konsumentów wobec wydatków.
- W efekcie, choć dla handlu grudzieÅ„ jest „miesiÄ…cem Eldorado”, to po nim nadchodzi styczeÅ„, kiedy wydatki mocno spadajÄ…. Do tego jest dużo różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. W efekcie wtedy inflacja może siÄ™ różnie zachować, chociaż to nadal bardzo ostrożne szacunki i trudno cokolwiek wyrokować – podsumowuje ekspert.