25.02.2021

Faktoring a biała lista

Wprowadzenie we wrześniu 2019 roku białej listy podatników VAT znacząco ułatwiło instytucjom finansowym szybkie i skuteczne weryfikowanie aktywnych przedsiębiorców pod kątem aktualnych danych.

Jednak wraz z wprowadzeniem biaÅ‚ej listy narodziÅ‚o siÄ™ również wiele wÄ…tpliwoÅ›ci i niejasnoÅ›ci wÅ›ród firm, które chciaÅ‚yby korzystać z finansowania w formie faktoringu. Z jednej strony biaÅ‚a lista uÅ‚atwia weryfikacjÄ™ przedsiÄ™biorstw, z drugiej zaÅ› nakÅ‚ada na przedsiÄ™biorców pewne obowiÄ…zki.

Zakres prezentowanych informacji na biaÅ‚ej liÅ›cie jest bardzo szeroki, ponieważ jest ona poÅ‚Ä…czeniem dotychczas istniejÄ…cych już rejestrów. Można w niej znaleźć miÄ™dzy innymi:

  • nazwÄ™ firmy lub imiÄ™ i nazwisko przedsiÄ™biorcy,
  • zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny”, w tym podmiotu, którego rejestracja zostaÅ‚a przywrócona,
  • numery identyfikacyjne REGON, NIP,
  • numer KRS dla spóÅ‚ek prawa handlowego,
  • adres siedziby prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci,
  • numery wszystkich zgÅ‚oszonych rachunków rozliczeniowych.

Jednak najwiÄ™kszÄ… rewolucjÄ… w stosunku do stanu prawnego sprzed 1 wrzeÅ›nia 2019 r. jest konieczność regulowania przez przedsiÄ™biorców wszystkich zobowiÄ…zaÅ„ przewyższajÄ…cych 15 tys. zÅ‚ wyÅ‚Ä…cznie na numer rachunku bankowego, który widnieje na biaÅ‚ej liÅ›cie. Za odstÄ™pstwo od tej reguÅ‚y ustawodawca przewiduje szereg sankcji. Każda pÅ‚atność za zobowiÄ…zanie powstaÅ‚e w ramach prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci i zapÅ‚acone na rachunek spoza biaÅ‚ej listy skutkuje m.in.:

  • brakiem możliwoÅ›ci zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty, która zostaÅ‚a zapÅ‚acona na rachunek spoza biaÅ‚ej listy,
  • poniesieniem ryzyka odpowiedzialnoÅ›ci solidarnej za zalegÅ‚oÅ›ci podatkowe kontrahenta, jeżeli ten nie zapÅ‚aci należnego podatku VAT od transakcji z twojÄ… firmÄ…,
  • ryzykiem sankcji finansowych.

Co jednak w sytuacji, gdy w wykazie prowadzonym przez szefa KAS nie znajdziesz żadnego rachunku Twojego dostawcy?

Masz trzy możliwości:

  1. możesz odstąpić od transakcji,
  2. możesz spróbować wymusić na sprzedajÄ…cym, aby zarejestrowaÅ‚ swój rachunek w wykazie i przelać pieniÄ…dze na to konto,
  3. możesz przelać pieniądze na konto sprzedawcy i zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przelewie na konto niewidniejące na białej liście.

Z tego ostatniego rozwiÄ…zania możesz skorzystać również w przypadku,  gdy przelejesz pieniÄ…dze na konto spoza biaÅ‚ej w wyniku pomyÅ‚ki. Wówczas, zawiadomienie należy zÅ‚ożyć w ciÄ…gu 3 dni od dnia zlecenia takiego przelewu.

 

BiaÅ‚a lista a faktoring 

W obawie przed ryzykiem naÅ‚ożenia możliwych sankcji w przypadku niewywiÄ…zania siÄ™ z nowych przepisów, firmy zaczęły rzetelnie sprawdzać rachunki bankowe swoich dostawców przed dokonaniem pÅ‚atnoÅ›ci. Wiele wÄ…tpliwoÅ›ci powstaÅ‚o wokóÅ‚ respektowania obowiÄ…zku zapÅ‚aty zobowiÄ…zaÅ„ wynikajÄ…cych z cesji wierzytelnoÅ›ci masowo stosowanej przy faktoringu należnoÅ›ciowym, który na pierwszy rzut oka jest sprzeczny z nowymi przepisami.

Podpisując umowę z firmą faktoringową (dalej: Faktorem), w przypadku faktoringu jawnego dochodzi do cesji wierzytelności. Kontrahent informowany jest o powstałej cesji, co za tym idzie, zobowiązany jest do uiszczania wszystkich płatności wynikających z rozliczeń z danym dostawcą na rachunek Faktora.

Rodzi się więc pytanie: Na jaki rachunek należy dokonać zapłaty, jeżeli zgodnie z cesją powinienem zapłacić Faktorowi, natomiast zgodnie z białą listą mojemu kontrahentowi?

Zgodnie z art. 15d  ust. 1 i 2 Ustawy o CIT oraz objaÅ›nieniami Ministerstwa Finansów z 20 grudnia 2019 roku w przypadku faktoringu nastÄ™puje „przekazywanie praw do dokonania zlecenia przelewu zwiÄ…zanych z fakturami wystawianymi przed dostawcÄ™ towarów lub usÅ‚ug innemu podmiotowi  (np. Faktorowi) bÄ™dÄ…cego wierzycielem innego stosunku prawnego. Potrzeba takiej regulacji wynika z faktu, że w takiej sytuacji zlecenie przelewu jest dokonywane na rachunek innego podmiotu niż dostawca usÅ‚ugi lub towaru, co nie powinno powodować negatywnych skutków dla dÅ‚użnika, o ile przelew jest przekazywany na rachunek tego innego podmiotu, który jest uwidoczniony w wykazie”.

Powyższe stanowisko rozwiewa zatem wszelkie wÄ…tpliwoÅ›ci. NależnoÅ›ci faktoringowe należy spÅ‚acać do Faktora. To nie pomyÅ‚ka, kiedy po wprowadzeniu rachunku na biaÅ‚ej liÅ›cie dowiadujemy siÄ™, że należy on do Smart Faktor S. A. 

Więcej na temat białej listy oraz faktoringu przeczytasz w akademii Smart Faktor.

 

(materiaÅ‚ partnera) 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie