25.02.2021

Faktoring a biała lista

Wprowadzenie we wrześniu 2019 roku białej listy podatników VAT znacząco ułatwiło instytucjom finansowym szybkie i skuteczne weryfikowanie aktywnych przedsiębiorców pod kątem aktualnych danych.

Jednak wraz z wprowadzeniem białej listy narodziło się również wiele wątpliwości i niejasności wśród firm, które chciałyby korzystać z finansowania w formie faktoringu. Z jednej strony biała lista ułatwia weryfikację przedsiębiorstw, z drugiej zaś nakłada na przedsiębiorców pewne obowiązki.

Zakres prezentowanych informacji na białej liście jest bardzo szeroki, ponieważ jest ona połączeniem dotychczas istniejących już rejestrów. Można w niej znaleźć między innymi:

  • nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona,
  • numery identyfikacyjne REGON, NIP,
  • numer KRS dla spółek prawa handlowego,
  • adres siedziby prowadzonej działalności,
  • numery wszystkich zgłoszonych rachunków rozliczeniowych.

Jednak największą rewolucją w stosunku do stanu prawnego sprzed 1 września 2019 r. jest konieczność regulowania przez przedsiębiorców wszystkich zobowiązań przewyższających 15 tys. zł wyłącznie na numer rachunku bankowego, który widnieje na białej liście. Za odstępstwo od tej reguły ustawodawca przewiduje szereg sankcji. Każda płatność za zobowiązanie powstałe w ramach prowadzonej działalności i zapłacone na rachunek spoza białej listy skutkuje m.in.:

  • brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty, która została zapłacona na rachunek spoza białej listy,
  • poniesieniem ryzyka odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe kontrahenta, jeżeli ten nie zapłaci należnego podatku VAT od transakcji z twoją firmą,
  • ryzykiem sankcji finansowych.

Co jednak w sytuacji, gdy w wykazie prowadzonym przez szefa KAS nie znajdziesz żadnego rachunku Twojego dostawcy?

Masz trzy możliwości:

  1. możesz odstąpić od transakcji,
  2. możesz spróbować wymusić na sprzedającym, aby zarejestrował swój rachunek w wykazie i przelać pieniądze na to konto,
  3. możesz przelać pieniądze na konto sprzedawcy i zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przelewie na konto niewidniejące na białej liście.

Z tego ostatniego rozwiązania możesz skorzystać również w przypadku,  gdy przelejesz pieniądze na konto spoza białej w wyniku pomyłki. Wówczas, zawiadomienie należy złożyć w ciągu 3 dni od dnia zlecenia takiego przelewu.

 

Biała lista a faktoring 

W obawie przed ryzykiem nałożenia możliwych sankcji w przypadku niewywiązania się z nowych przepisów, firmy zaczęły rzetelnie sprawdzać rachunki bankowe swoich dostawców przed dokonaniem płatności. Wiele wątpliwości powstało wokół respektowania obowiązku zapłaty zobowiązań wynikających z cesji wierzytelności masowo stosowanej przy faktoringu należnościowym, który na pierwszy rzut oka jest sprzeczny z nowymi przepisami.

Podpisując umowę z firmą faktoringową (dalej: Faktorem), w przypadku faktoringu jawnego dochodzi do cesji wierzytelności. Kontrahent informowany jest o powstałej cesji, co za tym idzie, zobowiązany jest do uiszczania wszystkich płatności wynikających z rozliczeń z danym dostawcą na rachunek Faktora.

Rodzi się więc pytanie: Na jaki rachunek należy dokonać zapłaty, jeżeli zgodnie z cesją powinienem zapłacić Faktorowi, natomiast zgodnie z białą listą mojemu kontrahentowi?

Zgodnie z art. 15d  ust. 1 i 2 Ustawy o CIT oraz objaśnieniami Ministerstwa Finansów z 20 grudnia 2019 roku w przypadku faktoringu następuje „przekazywanie praw do dokonania zlecenia przelewu związanych z fakturami wystawianymi przed dostawcę towarów lub usług innemu podmiotowi  (np. Faktorowi) będącego wierzycielem innego stosunku prawnego. Potrzeba takiej regulacji wynika z faktu, że w takiej sytuacji zlecenie przelewu jest dokonywane na rachunek innego podmiotu niż dostawca usługi lub towaru, co nie powinno powodować negatywnych skutków dla dłużnika, o ile przelew jest przekazywany na rachunek tego innego podmiotu, który jest uwidoczniony w wykazie”.

Powyższe stanowisko rozwiewa zatem wszelkie wątpliwości. Należności faktoringowe należy spłacać do Faktora. To nie pomyłka, kiedy po wprowadzeniu rachunku na białej liście dowiadujemy się, że należy on do Smart Faktor S. A. 

Więcej na temat białej listy oraz faktoringu przeczytasz w akademii Smart Faktor.

 

(materiał partnera) 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie