Przemysłowi metalowemu i nowoczesnemu wzornictwu poświęcone zostało III Forum Biznesowe Pogranicza w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach. Dwudniowa impreza nosi nazwę Metal Industry Design.
MaÅ‚o kto wie, że nasze województwo stoi nie tylko naturÄ…, rolnictwem, przemysÅ‚em spożywczym i drzewnym, ale też metalowym. Branża metalowa wiedzie prym w eksporcie, dziÄ™ki któremu województwo siÄ™ rozwija. Jak prezentowaÅ‚ dr Wojciech Winogrodzki z Podlaskiego ZwiÄ…zku Pracodawców, najwiÄ™cej za granice sprzedajemy podgrzewaczy do wody, przyczep i naczep, maszyn rolniczych i konstrukcji.
Na 100 milionów euro zostaÅ‚ obliczony ubiegÅ‚oroczny eksport mebli z woj. podlaskiego.
- W tym 30 milionów euro, to zasÅ‚uga naszej firmy, pochwaliÅ‚ siÄ™ Henryk Owsiejew, prezes rady nadzorczej Malow SA. – Na eksport trafia poÅ‚owa naszej produkcji.
Kiedyś był to synonim obciachu
- Kiedy 35 lat temu zaczÄ™liÅ›my produkować metalowe szafki do fabryk i wojska, Å›miano siÄ™ z nas, bo byÅ‚y one synonimem obciachu. – Dzisiaj nasze metalowe meble stojÄ… nie tylko w zakÅ‚adach pracy, szkoÅ‚ach , ale też w aquaparkach i klubach fitness, biurach, a nawet w mieszkaniach.
Smart Industry - Przemysł 4.0 albo śmierć
Postęp, jaki dokonał się choćby w tych metalowych meblach zawdzięczamy czwartej rewolucji przemysłowej.
- Najpierw byÅ‚a mechanizacja, potem elektryfikacja, nastÄ™pnie cyfryzacja, a teraz mamy do czynienia z sieciÄ… i internetem, dziaÅ‚aniem w przestrzeni XXI wieku, którÄ… Niemcy nazwali PrzemysÅ‚em 4.0 – wykÅ‚adaÅ‚ prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. – Kilka dni temu Å›wiat obiegÅ‚a wiadomość, że komputery same potrafiÄ… siÄ™ replikować. To przeÅ‚om, który nie widomo czym siÄ™ skoÅ„czy.
Profesor Szmidt opowiadaÅ‚ o sztuczne inteligencji, hamowanej dzisiaj jedynie brakiem zasilania w energiÄ™. MówiÅ‚ o komputerach, wygrywajÄ…cych z ludźmi w szachy, potrafiÄ…cych „na żywo” na zadany temat debatować z czÅ‚owiekiem, kontrargumentować i wyciÄ…gać racjonalniejsze wnioski. SÄ… już urzÄ…dzenie szybciej i lepiej tÅ‚umaczÄ…ce z jÄ™zyków obcych. Wkrótce nauka jÄ™zyków bÄ™dzie zbÄ™dna, bo wystarczy że takie cacko zainstalujemy w uchu. KwestiÄ… czasu jest obecność obdarzonych sztucznÄ… inteligencjÄ… robotów w maÅ‚ych i Å›rednich firmach. Takie maszyny bÄ™dÄ… wspóÅ‚pracowaÅ‚y z czÅ‚owiekiem. Profesor przestawiaÅ‚ badania i dane, przewidujÄ…ce że mÅ‚odzi ludzie wkraczajÄ…cy na rynek przeciÄ™tnie bÄ™dÄ… pracowali w 17 zawodach w 5 branżach.
- Wkrótce staniemy przed problemem, kto ich bÄ™dzie ksztaÅ‚ciÅ‚ – przekonywaÅ‚ rektor Politechniki Warszawskiej. – Nasi naukowcy odchodzÄ… z uczelni do firm, które nie maja wyjÅ›cia, tworzÄ… komórki badawczo-rozwojowe (B+R), żeby nie wypaść z konkurencji.
Strach się bać
- WykÅ‚ad profesora Szmidta sprawiÅ‚, że zaczÄ…Å‚em siÄ™ bać, że komputery mogÄ… zacząć nami rzÄ…dzić – mówiÅ‚ podczas panelu dyskusyjnego Adam Galas, prezes suwalskiej firmy Salag, produkujÄ…cej listwy z tworzywa i aluminium oraz spóÅ‚ki, w której powstajÄ… elektryczne katamarany. – poważnie już, mój wniosek jest taki, że dziÄ™ki nakÅ‚adom na badania i rozwój, wielcy (firmy i paÅ„stwa) bÄ™dÄ… jeszcze wiÄ™ksi, a mali bÄ™dÄ… walczyć o przetrwanie.
Nie ma bezrobocia? Nie ma się z czego cieszyć
WedÅ‚ug Adama Galasa, niskie bezrobocie, z którym mamy do czynienia także w SuwaÅ‚kach, w dużej mierze jest wynikiem emigracji. Ludzie wyjechali do pracy tam, gdzie lepiej pÅ‚acÄ…. Brak rÄ…k do pracy wpÅ‚ynÄ…Å‚ na wzrost zarobków i u nas. To cieszy, bo jakaÅ› liczba kreatywnych ludzi decyduje siÄ™ zostać, ale i grozi utratÄ… konkurencyjnoÅ›ci. Firmy nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y Å›rodków, by inwestować w badania i rozwój.
Wbrew przewidywaniom, przemysł 4.0 nie działa negatywnie na rynek pracy. Automatyzacja czy robotyzacja spowodowały, że pracujemy w innych nowych zawodach.
- Dzisiaj 10 automatów wykonuje to, co do niedawna robiÅ‚o ponad 100 osób – opowiadaÅ‚ Henryk Owsiejew. – MusieliÅ›my jednak zatrudnić lub przeszkolić kolejne 100 osób. Automatyzacja przyciÄ…ga bardziej wykszaÅ‚conych, coraz wiÄ™ksza część naszej zaÅ‚ogi stanowiÄ… inżynierowie, wÅ›ród nich zajmujÄ…cy siÄ™ sprawami rozwoju i projektowania.
Projektanci i wzornictwo, designerzy i design
Kupujemy coś, co jest przydatne lub to, co nam się podoba, a najlepiej, kiedy te warunki są spełnione jednocześnie.
PiÄ™kne mogÄ… też być wyroby z metalu, o czym przekonywaÅ‚ uczestników forum, wÅ›ród których obok przedsiÄ™biorców i naukowców nie zabrakÅ‚o mÅ‚odzieży, rzeźbiarz, malarz i rysownik, prof. Andrzej StrumiÅ‚Å‚o. Artysta, który skoÅ„czyÅ‚ wÅ‚aÅ›nie 91 lat, opowiadaÅ‚, że konserwatyzm wÅ‚adz PRL uniemożliwiÅ‚ rozwój designu w naszym kraju na szerszÄ… skalÄ™, a prekursorem wzornictwa, które Å‚Ä…czyÅ‚o sacrum o profanum w przemyÅ›le mil jego mistrz, wykÅ‚adowca Å‚ódzkiej ASP WÅ‚adysÅ‚aw StrzemiÅ„ski, twórca oryginalnego programu ksztaÅ‚cenia projektantów.
Trzeciemu Forum Biznesowemu Pogranicza towarzyszÄ… East Design Days, wystawa i warsztaty przygotowane przez WydziaÅ‚ Architektury Politechniki BiaÅ‚ostockiej. Dziekan dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz oraz dr inż. arch. Tatiana Misijuk podczas dyskusji "Sukces biznesu a nowoczesne wzornictwo" przekonywali uczestników Forum, że nowoczesne wzornictwo i design produktu przemysÅ‚owego sÄ… nieodÅ‚Ä…cznym elementem budowania jakoÅ›ci i konkurencyjnoÅ›ci wspóÅ‚czesnych firm. Tu można przywoÅ‚ać nie tylko metalowe meble, ale i jachty produkowane w Augustowie, których wystawa jest kolejnym elementem Forum Pogranicza.
Drugiego dnia imprezy, organizowanej przez Miasto Suwałki oraz Park Naukowo-Technologiczny, zostały zaplanowane pokazy rzeźby w metalu, warsztaty projektowania wnętrz oraz designu i wzornictwa.
Wojciech Drażba