20.07.2023

Fundacje rodzinne z nowym problemem. Eksperci mówią o przeoczeniu w ustawie i odpływie kapitału

Fundacje rodzinne nie są uprawnione do nabywania obligacji oszczędnościowych. Zdaniem ekspertów, w trakcie prowadzenia procesu legislacyjnego raczej doszło do przeoczenia. I jak dodają znawcy tematu, może to mieć swoje negatywne konsekwencje.

W obecnej sytuacji nie jest wykluczone odpÅ‚yniÄ™cie kapitaÅ‚u poza granice. A to byÅ‚oby sprzeczne z zaÅ‚ożeniami ustawy o fundacji rodzinnej. Jednak resort finansów jest innego zdania. I nie ma w planach rozszerzenia krÄ™gu nabywców obligacji oszczÄ™dnoÅ›ciowych, co chyba nie wydaje siÄ™ zbyt dobrym rozwiÄ…zaniem, tym bardziej że taka zmiana – wedÅ‚ug doradców podatkowych – byÅ‚aby korzystna dla wszystkich, a co wiÄ™cej, nikt by na tym nie straciÅ‚.

Obligacje skarbowe dla wybranych

WedÅ‚ug ekspertów z zakresu podatków, pojawiÅ‚ siÄ™ problem zwiÄ…zany z fundacjami rodzinnymi. Przepisy nie pozwalajÄ… osobom fizycznym wnosić do nich detalicznych obligacji skarbowych. Jednak tego zdania nie podziela Ministerstwo Finansów. Jak podkreÅ›la resort, krÄ…g podmiotów uprawnionych do nabywania obligacji oszczÄ™dnoÅ›ciowych zostaÅ‚ precyzyjnie okreÅ›lony w art. 101 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Do niego nie sÄ… zaliczane fundacje rodzinne.

– W trakcie procesu legislacyjnego przeoczono ten problem. Nie znajdujÄ™ bowiem żadnych przesÅ‚anek do wyÅ‚Ä…czenia fundacji rodzinnych z możliwoÅ›ci nabywania tych papierów wartoÅ›ciowych. Z uzasadnienia do projektu ustawy również nie wynika, aby celem ustawodawcy byÅ‚o takie wyÅ‚Ä…czenie. Tym samym do katalogu podmiotów wymienionych w art. 101 ust. 1 pkt. 2 należaÅ‚oby dodać również fundacje rodzinne – komentuje prof. Witold Modzelewski, byÅ‚y wiceminister finansów.

Z kolei Bartosz Rodak, adwokat i doradca podatkowy z Kancelarii Prawno-Podatkowej MariaÅ„ski Group, nie jest zaskoczony tym przypadkiem. I zaznacza, że poziom ustawodawstwa w Polsce jest bardzo niski. JednoczeÅ›nie ilość tworzonego prawa i tempo prac sÄ… takie, że w zasadzie tego typu sytuacje pozostajÄ… normÄ…, a nie wyjÄ…tkiem. W sferze legislacji mamy do czynienia z szeregiem patologii. Ekspert dodaje, że jest to przykÅ‚ad stosowania przez urzÄ™dników wykÅ‚adni na niekorzyść jednostek – tzn. fundatorów, beneficjentów fundacji rodzinnej i samych fundacji rodzinnych. WykÅ‚adnia taka podejmowana jest wyÅ‚Ä…cznie w celu ochrony interesów fiskalnych. Przy tym jest ona sprzeczna z celem ustawy o fundacji rodzinnej i może prowadzić do ograniczenia jej skutecznoÅ›ci.

– PodejmujÄ…c próbÄ™ zrozumienia ustawodawcy, należy wziąć pod uwagÄ™ specyfikÄ™ skarbowych papierów oszczÄ™dnoÅ›ciowych. Pierwotnie byÅ‚y one przeznaczone tylko dla osób fizycznych. Z czasem zakres podmiotowy potencjalnych nabywców rozszerzono na stowarzyszenia, inne organizacje spoÅ‚eczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sÄ…dowego, a w przypadku nierezydentów – również wpisane do innego rejestru urzÄ™dowego. Rozszerzenie to nie ma jednak charakteru powszechnego, gdyż podmioty te mogÄ… być nabywcami obligacji tylko wtedy, jeżeli warunki emitowania tak stanowiÄ…. To może w pewnym stopniu uzasadniać decyzjÄ™ ustawodawcy, że nie uwzglÄ™dniÅ‚ fundacji rodzinnych w tym katalogu, co niestety jest z niekorzyÅ›ciÄ… dla tych podmiotów – mówi doradca podatkowy Ewa Flor.

Odpływ kapitału jest realny

Znawcy tematu przekonujÄ…, że jest potrzeba dogÅ‚Ä™bnego wyjaÅ›nienia sprawy. W przeciwnym razie część kapitaÅ‚u może odpÅ‚ynąć poza granice Polski, co byÅ‚oby sprzeczne z zaÅ‚ożeniami ustawy o tego typu fundacjach. Bartosz Rodak uważa, że ten scenariusz jest naprawdÄ™ realny. Potencjalni inwestorzy mogÄ… obawiać siÄ™ utraty zysków z papierów wartoÅ›ciowych Skarbu PaÅ„stwa, transferowanych do fundacji rodzinnej. Możliwe jest wiÄ™c szukanie alternatyw za granicÄ…. WedÅ‚ug eksperta z MariaÅ„ski Group, zmiany sÄ… konieczne, a gÅ‚ównie należy ukrócić praktyki urzÄ™dników Ministerstwa Finansów, które skutkujÄ… torpedowaniem nowej regulacji o fundacjach rodzinnych i mogÄ… zniechÄ™cać do lokowania majÄ…tku w polskich podmiotach.

– Brak odpowiednich zmian w przywoÅ‚anych regulacjach ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do odpÅ‚ywu kapitaÅ‚u z powodu chÄ™ci zakÅ‚adania fundacji rodzinnych w paÅ„stwach, w których regulacje prawne w tym zakresie sÄ… korzystniejsze. Może to także zmniejszyć zainteresowanie tym rozwiÄ…zaniem w kraju. Trudno jednak ocenić, jaka może być skala tego zjawiska – dodaje prof. Modzelewski.

Jak stwierdza Ewa Flor, przenoszenie majÄ…tku przez polskich przedsiÄ™biorców do zagranicznych fundacji lub trustów to teoretyczny scenariusz. Może on wystÄ…pić, jeÅ›li fundacje rodzinne nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y możliwoÅ›ci nabywania obligacji skarbowych. Choć nie wydaje siÄ™, aby skala tego problemu byÅ‚a wielka, to wprowadzenie jasnych przepisów umożliwiajÄ…cych fundacjom rodzinnym inwestowanie w te papiery wartoÅ›ciowe może przeciwdziaÅ‚ać temu ryzyku. Ponadto, taka decyzja byÅ‚aby wyrazem realizacji celu, do którego m.in. zostaÅ‚a powoÅ‚ana instytucja fundacji rodzinnych, tj. przeciwdziaÅ‚aniu emigracji kapitaÅ‚u.

– Sama ustawa o fundacjach rodzinnych napisana jest bardzo syntetycznie i w praktyce pojawiajÄ… siÄ™ problemy z wykÅ‚adniÄ…. Wiele kwestii nie jest uregulowanych w sposób wyczerpujÄ…cy. BiorÄ…c pod uwagÄ™ praktykÄ™ polskich organów i sÄ…dów, faktycznÄ… drogÄ… do naprawienia sytuacji wydaje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie nowelizacja, czy to ustawy o fundacji rodzinnej, czy ustawy o finansach publicznych – mówi Bartosz Rodak.

Problem jest, ale zmian nie będzie

Ministerstwo Finansów nie widzi w tym problemu. JednoczeÅ›nie informuje, iż nie planuje rozszerzenia krÄ™gu nabywców obligacji oszczÄ™dnoÅ›ciowych. Natomiast fundacje rodzinne mogÄ… nabywać obligacje skarbowe emitowane na podstawie rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2013 roku w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 86), tzw. obligacje hurtowe. Zakupu tych papierów wartoÅ›ciowych fundacja rodzinna może dokonywać na rynku pierwotnym, za poÅ›rednictwem banku Dealera Skarbowych Papierów WartoÅ›ciowych, a także na rynku wtórnym.

– W obecnym stanie prawnym należy rozpocząć jak najszybciej proces legislacyjny majÄ…cy na celu wyeliminowanie tego oczywistego, w mojej ocenie, przeoczenia. Wydawanie jakichkolwiek oÅ›wiadczeÅ„ przez ministerstwo lub inne organy nie zmieni stanu prawnego – zaznacza prof. Modzelewski.

W ocenie doradcy podatkowego Ewy Flor, nie ma przeciwskazaÅ„, które staÅ‚yby na drodze ustawodawcy w rozszerzeniu katalogu potencjalnych nabywców obligacji detalicznych o fundacje rodzinne. W katalogu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, którÄ… mogÄ… one prowadzić, jest przecież nabywanie i zbywanie papierów wartoÅ›ciowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze. Obrót obligacjami detalicznymi mógÅ‚by zatem być przedmiotem dozwolonej dziaÅ‚alnoÅ›ci fundacji. Zdaniem ekspertki, taka decyzja byÅ‚aby korzystnym rozwiÄ…zaniem. Wydaje siÄ™, że nikt nie straciÅ‚by na umożliwieniu nabywania obligacji detalicznych fundacjom rodzinnym.

– Regulacja powinna mieć charakter kompleksowy i obejmować zarówno przepisy o fundacjach rodzinnych, jak i przepisy ustaw szczególnych. Niestety powinno to odbyć siÄ™ w ramach szeroko zakrojonej rewizji prawa, która obejmie też inne problemy praktyczne, jakie już siÄ™ pojawiÅ‚y. Mam na myÅ›li np. stosowanie wzglÄ™dem fundacji rodzinnych tzw. jednego okienka – podsumowuje ekspert z Kancelarii Prawno-Podatkowej MariaÅ„ski Group.

ŹródÅ‚o: Monday News

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie