Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów, 7 stycznia 2015 roku, przyjęła projekt ustawy, na podstawie której utworzony zostanie Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.
Zgromadzone na jego rachunku pieniÄ…dze bÄ™dÄ… przeznaczone na pomoc gospodarstwom rolnym dotkniÄ™tym różnymi klÄ™skami i innymi niekorzystnymi zjawiskami, powodujÄ…cymi znaczny spadek dochodów w gospodarstwie rolnym.
Projekt zalicza do tych zjawisk zdarzenia spowodowane skutkami zjawisk atmosferycznych, wprowadzeniem Å›rodków zwiÄ…zanych z zagrożeniem wystÄ…pienia/wystÄ…pieniem chorób zakaźnych zwierzÄ…t lub roÅ›lin, spadkiem cen produktów rolnych uzyskiwanych przez producenta rolnego, wystÄ…pieniem, niezależnych od producenta, ograniczeÅ„ w handlu miÄ™dzynarodowym, a także brakiem zapÅ‚aty za produkty rolne przez podmiot wykonujÄ…cy dziaÅ‚alność dotyczÄ…cÄ… skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych, np. potwierdzona przez sÄ…d niewypÅ‚acalność podmiotu.
Środki zgromadzone w funduszu będą wypłacane producentom rolnym jako rekompensaty w następujących sytuacjach:
- gdy w gospodarstwie rolnym, rybackim lub w dziale specjalnym produkcji rolnej dochody obniżą siÄ™ o ponad 30 proc. w stosunku do Å›redniego rocznego dochodu z ostatnich 3 lat lub z ostatnich 5 lat, ale wówczas z wyÅ‚Ä…czeniem wartoÅ›ci najwyższej i najniższej,
- niezapłacenia rolnikowi za nabyte produkty rolne.
Wysokość wypłaconej kwoty nie będzie mogła przekroczyć 70% kwoty obniżenia dochodu lub należności netto za sprzedane produkty.
Wnioski o wypÅ‚atÄ™ rekompensat bÄ™dzie przyjmowaÅ‚ oddziaÅ‚ terenowy Agencji Rynku Rolnego. W ustawie zostanie szczegóÅ‚owo okreÅ›lony zakres informacji, które powinny być zawarte we wniosku. Powinno siÄ™ w nim znaleźć przede wszystkim potwierdzenie (w postaci dokumentów) wystÄ…pienia niekorzystnych zjawisk lub okolicznoÅ›ci skutkujÄ…cych brakiem zapÅ‚aty za zbyte produkty rolne. W przypadku obniżenia dochodu, producent rolny bÄ™dzie zobowiÄ…zany zaÅ‚Ä…czyć do wniosku również oÅ›wiadczenie potwierdzajÄ…ce prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów albo ksiÄ™gi podatkowej. Termin na zÅ‚ożenie wniosku - od 1 lutego do 31 marca każdego roku nastÄ™pujÄ…cego po roku, w którym nastÄ…piÅ‚o obniżenie dochodów lub wystÄ…piÅ‚a niewypÅ‚acalność podmiotu
PaÅ„stwo nie doÅ‚oży do nowotworzonego ani zÅ‚otówki. BÄ™dzie on tworzony z obowiÄ…zkowych wpÅ‚at na rachunek bankowy, prowadzony przez AgencjÄ™ Rynku Rolnego.
WpÅ‚at do funduszu, w wysokoÅ›ci 0,2% wartoÅ›ci netto nabywanych produktów rolnych, bÄ™dÄ… dokonywać:
- podmioty gospodarcze zajmujÄ…ce siÄ™ poÅ‚owem ryb w wodach Å›ródlÄ…dowych oraz chowem i hodowlÄ… ryb,
- przetwórcy i poÅ›rednicy skupujÄ…cy produkty rolne,
- przedsiÄ™biorcy zajmujÄ…cy siÄ™ ubojem nastÄ™pujÄ…cych zwierzÄ…t: Å›winie, bydÅ‚o, konie, owce, kozy, króliki i drób.
Pewnie te wpÅ‚aty skupujÄ…cy odliczÄ… sobie od pÅ‚aconych rolnikom cen. Dodatkowe dochody funduszu stanowić bÄ™dÄ… odsetki bankowe od Å›rodków zgromadzonych na rachunku oraz z tytuÅ‚u oprocentowania lokat, zapisy i darowizny, inne dochody oraz Å›rodki odzyskane przez Fundusz z tytuÅ‚u roszczeÅ„ po wypÅ‚acie rekompensat.
Bioasekuracja
Rząd sprzyjał także 7 stycznia program bioasekuracji, dotyczący zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Projekt odpowiedniej ustawy zakÅ‚ada, że w przypadku wprowadzenia programu bioasekuracji na danym terenie, posiadacz zwierzÄ…t zagrożonych chorobÄ… bÄ™dzie miaÅ‚ czas na dostosowanie siÄ™ do okreÅ›lonych wymagaÅ„. Może też zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie, w którym zawiadomi, że gospodarstwo nie speÅ‚nia wymagaÅ„ programu. Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzonej kontroli, bÄ™dzie mógÅ‚ wydać decyzjÄ™ o wybiciu lub uboju zwierzÄ…t w tym gospodarstwie. Rolnicy w takim przypadku bÄ™dÄ… otrzymywać odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzÄ™ta. BÄ™dÄ… też rekompensaty za zaprzestanie hodowli.
Przyznawaniem i wypłatą rekompensat będzie zajmować się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Decyzję o przyznaniu i wysokości odszkodowania ma podejmować kierownik biura powiatowego Agencji.
Jan Wyganowski
Å»ródÅ‚o: CIR