Właściciele gospodarstw domowych, rolnicy i przedsiębiorcy jeszcze w bieżącym roku będą szeroko wspierani z funduszy unijnych w zakresie inwestycji w Odnawialne Źródła Energii (w skrócie OZE). Na dotacje Unia Europejska przeznaczy 9 miliardów złotych.
- Czym odnawialne źródÅ‚a energii i dlaczego Polska musi inwestować w tego typu instalacje.
OZE sÄ… przeciwieÅ„stwem energii elektrycznej, wytwarzanej z wÄ™gla kamiennego bÄ…dź brunatnego, energii gazowej, czy energii pozyskiwanej ze spalania ropy naftowej. Charakteryzuje siÄ™ one tym, że ich wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupeÅ‚nianie zasobów, a jej źródÅ‚a nie odnawiajÄ… siÄ™ w krótkim czasie. MajÄ… one jednak czÄ™sto negatywny wpÅ‚yw na Å›rodowisko, a zasoby nieodnawialnych źródeÅ‚ energii stopniowo malejÄ….
Odnawialne ŹródÅ‚a Energii to źródÅ‚a energii, których używanie nie wiąże siÄ™ z dÅ‚ugotrwaÅ‚ym ich deficytem. SÄ… ekologiczne, a korzystanie z nich nie szkodzi w takim stopniu Å›rodowisku jak energia nieodnawialna.
Do OZE zaliczamy: energię słoneczną (może być przetwarzana na prąd i ciepło), energię Ziemi (wykorzystywana w ciepłownictwie), energię wody (turbiny lub koło wodne), energię wiatru (produkcja prąsu), czy energia biomasy.
Rozwój OZE jest jednym z priorytetów wymienionych w dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku. Inwestycje w Odnawialne ŹródÅ‚a Energii sÄ… priorytetem z kilku wzglÄ™dów. Wymogi dotyczÄ…ce redukcji emisji dwutlenku wÄ™gla stawiane przez UE wszystkim jej czÅ‚onkom majÄ… na celu zmniejszenie iloÅ›ci dostajÄ…cych siÄ™ do Å›rodowiska pozostaÅ‚oÅ›ci po wykorzystywaniu nieodnawialnych źródeÅ‚ energii. Oprócz dbaÅ‚oÅ›ci o Å›rodowisko, istotne sÄ… również koszty wykorzystywania odnawialnych i nieodnawialnych źródeÅ‚ energii. DziÄ™ki wykorzystaniu OZE zmniejszamy zużycie energii z nieodnawialnych źródeÅ‚, co wiąże siÄ™ także z oszczÄ™dnoÅ›ciÄ… pieniÄ™dzy.
Korzystanie z OZE to dbałość o środowisko i przyszłe pokolenia a jednocześnie oszczędność pieniędzy
2. Kto i w jaki sposób bÄ™dzie mógÅ‚ skorzystać z pomocy publicznej
Unia Europejska przeznaczy ponad 9 mld euro na dotacje w latach 2014 – 2020. Poza gospodarstwami domowymi, dużym wsparciem bÄ™dÄ… objÄ™ci przedsiÄ™biorcy i rolnicy. To wÅ‚aÅ›nie te podmioty bÄ™dÄ… najwiÄ™kszym beneficjentem Å›rodków finansowych. WszelkÄ… pomoc bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzyskać te przedsiÄ™wziÄ™cia, które bÄ™dÄ… zwiÄ…zane z wytwarzaniem energii z OZE, a także te, które bÄ™dÄ… budować sieci umożliwiajÄ…ce przyÅ‚Ä…czenia jednostek OZE do Krajowego Systemu Energetycznego.
Wsparcie bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzyskać również te inwestycje, które planujÄ… budowÄ™ instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw. Fundusze te bÄ™dÄ… dostÄ™pne w Programie Infrastuktura i Åšrodowisko 2014-2020 i w programach regionalnych RPO. Dotacje na odnawialne OZE przewiduje również projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizowane w każdej gminie spotkania z rolnikami oraz przedsiÄ™biorcami majÄ… na celu przybliżenie zaplanowanych dziaÅ‚aÅ„ i zasad przyznania dotacji. GÅ‚ównym celem tego programu jest poprawa konkurencyjnoÅ›ci rolnictwa, zrównoważone zarzÄ…dzanie zasobami naturalnymi i dziaÅ‚ania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.
Pomoc może być udzielana w formie: dotacji, w tym dopÅ‚at do oprocentowania kredytów bankowych, lub oprocentowanych pożyczek, lub częściowych umorzeÅ„ oprocentowanych pożyczek. PrzedsiÄ™biorcy, którzy speÅ‚niÄ… okreÅ›lone warunki w zakresie ochrony Å›rodowiska (standardy ochrony Å›rodowiska UE i polskie ) bÄ™dÄ… mogli liczyć na dofinansowania rzÄ™du 60%.
Autor: Szymon Mironowicz, IBE INVEST, www.ibe-invest.pl