15.01.2020

Gazociąg Polska - Litwa. Półtora tysiąca ciężarówek wiezie rury z Katowic na Litwę

Pierwsze rury do budowy polsko - litewskiego gazociągu jadą już na Litwę. Około półtora tysiąca ciężarówek przewiezie stalowe rury z okolic Katowic. Transport już się rozpoczął.

Rury dostarcza wyÅ‚oniona w przetargu polska firma „Izostal”. BÄ™dÄ… kosztowaÅ‚y 26,4 mln euro bez VAT.

- Rozpoczynamy pierwszÄ… fazÄ™ budowy tego gazociÄ…gu, który jest ważny nie tylko dla Litwy, ale także dla wszystkich krajów baÅ‚tyckich i Finlandii. Skupiamy nasze siÅ‚y na budowie rurociÄ…gu z JauniÅ«nai do Olity” - powiedziaÅ‚ Nemunas Biknius, tymczasowo peÅ‚niÄ…cy obowiÄ…zki dyrektora generalnego „Amber Grid”.

Z Polski rury, wykonane w pobliżu Katowic, sÄ… transportowane przez ok. 700 kilometrów na LitwÄ™ ciężarówkami. Jedna ciężarówka mieÅ›ci osiem rur. Każda waży ponad 2 tony, ma 15 metrów dÅ‚ugoÅ›ci i 700 milimetrów Å›rednicy. Planuje siÄ™, że wszystkie rury zostanÄ… dostarczone przez okoÅ‚o póÅ‚tora tysiÄ…ca ciężarówek.

W poniedziałek, 20 stycznia br., planowane jest rozpoczęcie spawania rur na Litwie.

Pierwsze rury do budowy gazociągu GIPL układane są na specjalnym składowisku w Obeniai koło Elektrėnai. Na planowanej trasie gazociągu zostanie zorganizowanych 10 miejsc składowania. Rury będą składowane jak najbliżej fizycznego miejsca danego odcinka, aby zapewnić wydajność pracy. Z miejsc składowania rury zostaną przetransportowane i ułożone wzdłuż trasy rurociągu.

Po zespawaniu i dostarczeniu na miejsce, rury bÄ™dÄ… uÅ‚ożone w wykopie o gÅ‚Ä™bokoÅ›ci póÅ‚tora metra (w niektórych miejscach i gÅ‚Ä™biej).. Ponadto podczas budowy odcinków rurociÄ…gów pod rzekami zostanÄ… wykonane zÅ‚ożone poziome wiercenia kierunkowe pod najwiÄ™kszymi rzekami Litwy - WiliÄ… i Niemnem.

Prawie dwie trzecie gazociÄ…gu ma zostać wybudowana na Litwie w 2020 r., tj.. 100 kilometrów ze 165 kilometrów.

GazociÄ…g ma siÄ™ rozpoczynać w miejscowoÅ›ci Jawniuny, poÅ‚ożonej niedaleko Wilna. W pierwszym etapie prac rury zostanÄ… uÅ‚ożone do miejscowoÅ›ci Olita (Alytus), a nastÄ™pnie zbudowany bÄ™dzie odcinek do rejonu Å‚oździejskiego, który graniczy z PolskÄ….

Po stronie litewskiej gazociÄ…g buduje wyÅ‚oniona w przetargu ( po wielu odwoÅ‚aniach) firma Alvora, i jej partner, Siauliu Dujotiekio Statyka, które wspólnie majÄ… zbudować 165-kilometrowy rurociÄ…g gazowy od granicy litewsko-polskiej do tÅ‚oczni gazu w Jauniunai.

Nemunas Biknius, peÅ‚niÄ…cy obowiÄ…zki prezesa Amber Grid, mówi, że firma jest gotowa ukoÅ„czyć budowÄ™ przed koÅ„cem 2021 r.

Po polskiej stronie

GAZ-SYSTEM uzyskał już wszystkie decyzje lokalizacyjne oraz pozwolenia na budowę dla 343 km transgranicznego połączenia gazowego z Litwą (GIPL), wraz z rozbudową tłoczni w Hołowczycach.

Ostatnia z 11decyzji pozwolenia na budowę dla GIPL została wydana 6 listopada 2019 r. przez wojewodę mazowieckiego.

Z kolei ostatnie pozwolenie na budowÄ™ gazociÄ…gu Polska-Litwa na terenie województwa podlaskiego wydaÅ‚ w październiku 2019 roku wojewoda Bohdan Paszkowski. DotyczyÅ‚o ono przebiegu inwestycji w powiecie siemiatyckim.

CaÅ‚y gazociÄ…g na terenie województwa podlaskiego bÄ™dzie miaÅ‚ 276 km. W regionie powstanie też sześć tzw. zespoÅ‚ów zaporowo-upustowych, które majÄ… dawać możliwość przetworzenia gazu do odpowiedniego ciÅ›nienia, by mogli z niego korzystać miejscowi odbiorcy.

W Podlaskiem sÄ… dwa odcinki tego gazociÄ…gu, tzw. póÅ‚nocny i poÅ‚udniowy. PóÅ‚nocy zaczyna siÄ™ w rejonie Kolna i biegnie wzdÅ‚uż póÅ‚nocno-zachodniej granicy województwa do granicy z LitwÄ… (ok. 150 km). GazociÄ…g bÄ™dzie też biegÅ‚ przez fragment województwa warmiÅ„sko-mazurskiego. CaÅ‚y odcinek poÅ‚udniowy to 158 km do tÅ‚oczni HoÅ‚owczyce (Mazowieckie).

Budowa powinna ruszyć wiosnÄ… br. GAZ-SYSTEM planuje przeprowadzenie w gminach spotkaÅ„ informacyjnych dla wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci, przez które przejdzie gazociÄ…g.

GazociÄ…g

GazociÄ…g Polska - Litwa, najdÅ‚uższy interkonektor w GAZ-SYSTEM o Å›rednicy 700 mm przebiegać bÄ™dzie przez trzy województwa: podlaskie, mazowieckie oraz warmiÅ„sko – mazurskie. Jego budowa zostaÅ‚a podzielona na dwa odcinki. Pierwszy, póÅ‚nocny o dÅ‚ugoÅ›ci 185 km biegnie od ZespoÅ‚u Zaporowo Upustowego (ZZU) Rudka-Skroda do granicy z LitwÄ…. Drugi odcinek, poÅ‚udniowy przebiega od tÅ‚oczni w HoÅ‚owczycach do ZZU Rudka-Skroda. Jego dÅ‚ugość to okoÅ‚o 158 km.

W ramach projektu powstać ma gazociąg o średnicy 700 mm i o łącznej długości około 515 km (338 km po stronie polskiej, 177 km po stronie litewskiej). Maksymalne ciśnienie robocze przewidywane jest na poziomie 8,4 MPa

Szacowany koszt całego projektu wynosi 558 mln euro, w tym ok. 140 mln euro na Litwie.

Nowe moce pozwolÄ… na transport 27 terawatogodzin (TWh) gazu ziemnego do krajów baÅ‚tyckich i do 22 TWh rocznie do Polski, dziÄ™ki czemu rynek gazu baÅ‚tyckiego stanie siÄ™ częściÄ… wspólnego rynku gazu w UE.

Gazowe poÅ‚Ä…czenie miÄ™dzysystemowe bÄ™dzie w stanie przesyÅ‚ać do 27 terawatogodzin (TWh) gazu ziemnego rocznie do krajów baÅ‚tyckich, do 21 TWh rocznie do Polski i baÅ‚tyckich rynków gazu, aby stać siÄ™ częściÄ… unijnego rynku gazu.

 

 

WYG

ŹródÅ‚a: Amber Grid; GAZ - SYSTEM

Foto: Amber Grid

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie