Zdarza się, że limit dni zasiłku chorobowego nie wystarczy, by po zwolnieniu lekarskim powrócić do pracy. Wówczas można wstąpić do ZUS-u z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono osobie, która po wyczerpaniu maksymalnej liczby dni niezdolności do pracy nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na powrót do aktywności zawodowej.
Zasiłek chorobowy może trwać do 182 dni lub do 270 dni gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w trakcie ciąży, albo do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.
- Po upÅ‚ywie maksymalnego okresu pobierania zasiÅ‚ku, chory może starać siÄ™ o Å›wiadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem otrzymania Å›wiadczenia rehabilitacyjnego jest wyczerpanie okresu pobierania zasiÅ‚ku chorobowego w maksymalnej, przysÅ‚ugujÄ…cej liczbie dni, utrzymujÄ…ca siÄ™ w dalszym ciÄ…gu niezdolność do pracy oraz pomyÅ›lne rokowania, co do odzyskania zdolnoÅ›ci do pracy w wyniku leczenia lub rehabilitacji. O przyznaniu Å›wiadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Nie wystarczy samo zwolnienie, konieczny wniosek do ZUS-u
PÅ‚atnikiem Å›wiadczenia rehabilitacyjnego tak jak w przypadku zasiÅ‚ku chorobowego może być pracodawca, albo ZUS. Aby otrzymać Å›wiadczenie z ZUS-u, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie, potrzebny jest wniosek (ZNp-7). Do wniosku należy doÅ‚Ä…czyć zaÅ›wiadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypeÅ‚nia lekarz oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10).
Komplet dokumentów do ZUS-u wraz z zaÅ›wiadczeniem pÅ‚atnika skÅ‚adek Z-3 albo Z-3a przekazuje pracodawca/zleceniodawca, który nie wypÅ‚aca sam zasiÅ‚ków. Natomiast osoby prowadzÄ…ce wÅ‚asnÄ… firmÄ™ i po ustaniu tytuÅ‚u ubezpieczenia samodzielnie skÅ‚adajÄ… dokumenty w ZUS-ie. Druk OL-10 nie jest konieczny, jeÅ›li niezdolność do pracy powstaÅ‚a po okresie ubezpieczenia lub gdy skÅ‚adany jest wniosek o przedÅ‚użenie Å›wiadczenia rehabilitacyjnego. Formularza tego nie skÅ‚adajÄ… również osoby prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ….
Na jaki okres może być przyznane świadczenie rehabilitacyjne?
Åšwiadczenie rehabilitacyjne może przysÅ‚ugiwać na okres przywrócenia zdolnoÅ›ci do pracy, nie dÅ‚użej niż na 12 miesiÄ™cy. Może być przyznane jednorazowo lub w częściach. To lekarz orzecznik wydajÄ…c orzeczenie, decyduje o prawie do Å›wiadczenia rehabilitacyjnego na konkretny okres. JeÅ›li jest on krótszy niż 12 miesiÄ™cy, a choroba nie ustÄ…piÅ‚a, można zÅ‚ożyć wniosek o kontynuacjÄ™ Å›wiadczenia.
- Po wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS ubezpieczony ma prawo w ciÄ…gu 14 dni od jego dorÄ™czenia wnieść sprzeciw. Również w ciÄ…gu 14 dni od wydania orzeczenia prezes ZUS ma prawo wnieść zarzut wadliwoÅ›ci. Jeżeli nie zostanie wniesiony ani sprzeciw, ani zarzut wadliwoÅ›ci orzeczenie staje siÄ™ prawomocne. Na jego podstawie ZUS wydaje decyzjÄ™ - wyjaÅ›nia rzeczniczka.
Wysokość uzależniona od długości świadczenia
Åšwiadczenie rehabilitacyjne jest Å›wiadczeniem, które przysÅ‚uguje w wysokoÅ›ci 90 proc. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku przez okres pierwszych 3 miesiÄ™cy. Za pozostaÅ‚y okres ubezpieczony otrzymuje Å›wiadczenie w wysokoÅ›ci 75 proc. Åšwiadczenie w wysokoÅ›ci 100 proc. jest wypÅ‚acane wówczas, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. W takim wypadku wymagane jest zaÅ›wiadczenie lekarza, potwierdzajÄ…ce ciążę.
Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
Åšwiadczenie rehabilitacyjne nie przysÅ‚uguje osobom uprawnionym do emerytury, renty z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, zasiÅ‚ku dla bezrobotnych, zasiÅ‚ku lub Å›wiadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia, rodzicielskiego Å›wiadczenia uzupeÅ‚niajÄ…cego i nauczycielskiego Å›wiadczenia kompensacyjnego. Osoba, która pobiera Å›wiadczenie rehabilitacyjne, nie może pracować ani w inny sposób dorabiać. Jakiekolwiek zajÄ™cie zarobkowe pozbawi jÄ… prawa do Å›wiadczenia.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego