Uczestnicy XV Kongresu Gmin Wiejskich krytycznie ocenili rządowy program wsparcia rozwoju obszarów wiejskich środkami PROW oraz krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014 – 2020. Z niepokojem odnotowali fakt zmniejszenia funduszy na inwestycje wiejskie.
W uchwale Kongresu czytamy m.in.: „Ponawiamy nasze wczeÅ›niejsze negatywne oceny, iż mimo zwiÄ™kszenia w ostatecznej wersji PROW alokacji w stosunku do pierwotnych projektów nadal nie pozwalajÄ… one na osiÄ…gniÄ™cie oczekiwanego standardu życia na obszarach wiejskich i zapewnienia ich rozwoju. Stanowczo podkreÅ›lamy, że alokacje te nie zapewniÄ… wyrównania poziomu usÅ‚ug publicznych Å›wiadczonych na rzecz mieszkaÅ„ców w gminach wiejskich i miastach”.
SamorzÄ…dowcy przypominajÄ…, że rzÄ…d RP dokonaÅ‚ przesuniÄ™cia 25 proc. Å›rodków z II (inwestycyjnego) do I filara WPR (dopÅ‚at bezpoÅ›redni dla rolników), czego skutkiem jest zmniejszenie Å›rodków w II filarze aż o 2,34 mld euro. Rolnicy dostanÄ…, co prawda, wiÄ™cej za jeden ha, ale za to mniej bÄ™dzie pieniÄ™dzy na inwestycje wiejskie, takie, jak m.in. budowa wodociÄ…gów, kanalizacji, dróg.
ZaÅ‚ożono zatem z góry - gÅ‚osi uchwaÅ‚a - że tylko część gmin uzyska wsparcie z PROW w maksymalnej, możliwej wysokoÅ›ci, bÄ…dź każda z nich uzyska wsparcie (Å›rednio) jedynie w 18 proc. maksymalnych limitów, czyli 360.000 zÅ‚ na inwestycje wodociÄ…gowo-kanalizacyjne i 540.000 zÅ‚ na budowÄ™ lub modernizacjÄ™ dróg lokalnych, w caÅ‚ym siedmioletnim okresie! „Przedstawione wyliczenia potwierdzajÄ…, że Å›rodki finansowe zabezpieczone w PROW 2014 – 2020 na poprawÄ™ infrastruktury w gminach wiejskich nie sÄ… w stanie zapewnić istotnej poprawy standardu życia na obszarach wiejskich. MajÄ…c na uwadze powyższe wyrażamy przekonanie, że projekt PROW na lata 2014 – 2020 nie jest w stanie zapewnić potrzebnych przeobrażeÅ„ polskiej wsi i nie może być traktowany jako podstawowy program osiÄ…gniÄ™cia celów okreÅ›lonych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa na lata 2012 – 2020”.
Jeszcze wiÄ™kszy problemem stanowi sprawa dostÄ™pu gmin wiejskich do Å›rodków z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Projekty RPO przyjÄ™te przez poszczególne województwa nie przewidujÄ… odrÄ™bnych alokacji dostÄ™pnych dla gmin wiejskich. BÄ™dÄ… musiaÅ‚y konkurować w zdobywaniu pieniÄ™dzy z gminami miejskimi, powiatami, co z góry skazuje je na niepowodzenie.
Ä™Na obecnym etapie programowania nie ma wiÄ™c możliwoÅ›ci okreÅ›lenia poziomu realnej dostÄ™pnoÅ›ci dla gmin wiejskich Å›rodków w RPO, chociaż przedstawiciele RzÄ…du RP deklarowali zapewnienie w krajowych i regionalnych programach operacyjnych kwoty 4,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich. PrzyjÄ™to rozwiÄ…zanie, że projekty gmin wiejskich bÄ™dÄ… uczestniczyÅ‚y w konkursach wraz z projektami miast i powiatów. Zwracamy uwagÄ™, że kryteria oceny projektów stosowane w latach 2007 – 2013 wyraźnie preferowaÅ‚y inwestycje o dużej skali, co istotnie ograniczaÅ‚o dostÄ™pność Å›rodków na projekty zgÅ‚aszane przez gminy wiejskie. Powodowani troskÄ… o przyszÅ‚ość obszarów wiejskich oczekujemy zapewnienia takich instrumentów wdrażania krajowych i regionalnych programów operacyjnych, bÄ™dÄ…cych w wyżej opisanej sytuacji podstawowymi programami mogÄ…cymi wpÅ‚ynąć na rozwój obszarów wiejskich, aby dostÄ™p do tych Å›rodków w wysokoÅ›ci co najmniej 4,5 mld euro byÅ‚ dla gmin wiejskich rzeczywiÅ›cie możliwy. Zwracamy równoczeÅ›nie uwagÄ™, że krajowe dokumenty strategiczne okreÅ›lajÄ…ce kierunki i mechanizmy rozwoju regionalnego preferujÄ… wyraźnie politykÄ™ miejskÄ…. MajÄ…c na uwadze dynamiczne zmiany, jakie nastÄ…piÅ‚y na obszarach wiejskich w ostatnich latach oraz widzÄ…c poważne zagrożenia dla wdrożenia równomiernego rozwoju kraju apelujemy o pilne rozpoczÄ™cie prac nad okreÅ›leniem krajowej polityki wiejskiej” - apelujÄ… samorzÄ…dowcy z gmin wiejskich.
Jan Wyganowski