Prowadzisz gospodarstwo, w którym są dziuplaste drzewa, na polach są oczka wodne, miedze, zakrzewienia? Nie wypalasz traw? Kosisz od środka do zewnątrz dając zwierzętom szansę na ucieczkę?
Stosujesz ekologiczne Å›rodki ochrony roÅ›lin i naturalne nawozy? W Twoim sadzie i ogrodzie jest mnóstwo gatunków roÅ›lin, szczególnie tych nektarodajnych? Zostawiasz część plonów na polu, w ogrodzie lub sadzie dla dzikich zwierzÄ…t? ZgÅ‚oÅ› swoje gospodarstwo do konkursu pn. „Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie”.
Konkurs jest częściÄ… kampanii na rzecz różnorodnoÅ›ci biologicznej w krajobrazie rolniczym „Bukiet z pól”. Kampania jest realizowana dziÄ™ki wsparciu finansowemu NFOÅšiGW.
Do wygrania m.in. aparat fotograficzny, lornetki, budki lÄ™gowe, hotele dla owadów i książki przyrodnicze.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie, Organizacja Pożytku Publicznego z siedzibą w Goniądzu 19-110, ul Dolistowska 21, zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy pod nr KRS 0000253695,
ZgÅ‚oszenie obejmujÄ…ce fotografiÄ™/fotografie, opis gospodarstwa oraz oÅ›wiadczenie należy przesÅ‚ać najpóźniej do 27 października br. na adres e-mailowy:
justyna.rozanska@ptakipolskie.pl.
Konkurs polega na wybraniu gospodarstwa najlepiej realizujÄ…cego temat Konkursu: Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie. Wybór zwyciÄ™skiego gospodarstwa nastÄ…pi na podstawie fotografii oraz nadesÅ‚anego opisu i bÄ™dzie subiektywnÄ… ocenÄ… Komisji Konkursowej Organizatora.
Zasady uczestnictwa w Konkursie
Uczestnikami Konkursu mogÄ… być osoby, które zgÅ‚oszÄ… fotografie swojego autorstwa oraz opis gospodarstwa zgodnie z zasadami niniejszego regulaminu. MogÄ… to być wyÅ‚Ä…cznie osoby fizyczne, które w dniu dokonania zgÅ‚oszenia do Konkursu posiadajÄ… miejsce staÅ‚ego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Osoby, które posiadajÄ… ograniczonÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych, w tym osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y 13 lat, a nie ukoÅ„czyÅ‚y lat 18, mogÄ… wziąć udziaÅ‚ w Konkursie za zgodÄ… rodziców lub innych przedstawicieli ustawowych. Uczestnikami Konkursów nie mogÄ… być pracownicy i przedstawiciele Organizatora Konkursu oraz czÅ‚onkowie najbliższej rodziny tych osób.
Zadaniem uczestników konkursu jest przesÅ‚anie fotografii oraz opisu należącego do nich gospodarstwa. Gospodarstwo powinno realizować ideÄ™ gospodarstwa przyjaznego Przyrodzie. PrzesÅ‚ane zdjÄ™cia powinny obrazować elementy gospodarstwa Å›wiadczÄ…ce o tym, że jest ono przyjazne Przyrodzie.
Oprócz zdjęć należy przesÅ‚ać również opis gospodarstwa z odpowiedziÄ… na pytanie: Dlaczego uważasz, że Twoje gospodarstwo jest przyjazne Przyrodzie?
Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie to bioróżnorodne gospodarstwo przyjazne czÅ‚owiekowi, dzikim ptakom, owadom, maÅ‚ym i dużym dzikim zwierzÄ™tom, roÅ›linom.
Elementy skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ na bioróżnorodne gospodarstwo to miÄ™dzy innymi:
= Å›ródpolne oczko lub oczka wodne,
- miedze,
- zadrzewienia lub zakrzaczenia Å›ródpolne,
- obecność starych, w tym dziuplastych drzew,
- obecność martwego drewna: pozostawionej sterty chrustu, kłody, itp.,
- bioróżnorodny ogród lub sad przyjazny Przyrodzie: duża różnorodność gatunków, szczególnie gatunków nektarodajnych; nie używanie sztucznych Å›rodków ochrony roÅ›lin; pozostawianie części plonów na drzewach i pod drzewami, a także pozostawianie trawy, liÅ›ci i gaÅ‚Ä™zi, żeby sÅ‚użyÅ‚y ptakom i maÅ‚ym zwierzÄ™tom również w zimie,
- pozostawianie ptakom i innym zwierzętom niewielkiej części pola
- stosowanie ekologicznych Å›rodków ochrony roÅ›lin.
Wymienione wyżej elementy nie stanowią kompletnego zestawu, a jedynie przykłady.
Tworząc opis gospodarstwa i odpowiadając na pytanie, dlaczego uważasz, że Twoje
gospodarstwo jest przyjazne Przyrodzie, należy uwzględnić następujące zagadnienia:
- gdzie położone jest gospodarstwo,
- jaka jest powierzchnia gospodarstwa,
- jakie gatunki ptaków wystÄ™pujÄ… w gospodarstwie,
- ewentualne korzystanie z programów rolno-Å›rodowiskowych ptasich lub
siedliskowych,
- stosowanie naturalnych nawozów,
- stosowanie ekologicznych Å›rodków ochrony roÅ›lin,
- gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej,
- kompostownik,
- stosowanie zabezpieczeń środowiska (płyta obornikowa, maty sorbentowe, zasady higieny),
- nie wypalanie trwa i Å‚Ä…k,
- koszenie od środka do zewnątrz lub od boku do boku, żeby zwierzęta mogły uciec,
- miejsca przyznaje zapylaczom: kwietne Å‚Ä…ki, ogrody i miedze, zazielenienia pól na zimÄ™, zostawianie nieużytków.
Wymienione wyżej elementy nie stanowią kompletnego zestawu, a jedynie przykłady.
Opis gospodarstwa powinien być nie dłuższy niż 2 strony A4.
Nagrody:
PierwszÄ… NagrodÄ… w konkursie sÄ… nagrody rzeczowe o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej 1500 zÅ‚, drugÄ… nagrodÄ… – o wartoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej 1000 zÅ‚ a trzeciÄ… o wartoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej – 500 zÅ‚.
Nagrody bÄ™dÄ… wspieraÅ‚y wiedzÄ™ i umożliwiaÅ‚y edukacjÄ™ przyrodniczÄ… – wÅ›ród nich: aparat fotograficzny, lornetka do obserwacji ptaków, filmy przyrodnicze, albumy przyrodnicze, książki przyrodnicze, domki dla owadów, budki lÄ™gowe, akcesoria ogrodowe.
SzczegóÅ‚y konkursu na stronie: http://bukietzpol.pl/konkurs,169,pl.html
WYG
ŹródÅ‚o: bukietzpol.pl