Każdy, kto zechce uprawiać ziemię, albo zająć się leśnictwem, łowiectwem lub założyć na niej jakiś mały biznes związany ze wsią i rolnictwem, otrzyma za darmo hektar ziemi.
Niestety, nie w Polsce, ale w Rosji, i to nie w całej Federacji, ale tylko na Dalekim Wschodzie.
Projekt, w poniedziaÅ‚ek, 19 stycznia br., zaakceptowaÅ‚ prezydent WÅ‚adimir Putin. Teraz zajmie siÄ™ nim rzÄ…d. Jak wynika ze stenogramu rozmowy na Kremlu wysÅ‚annika prezydenta na Dalekowschodni OkrÄ™g Federalny, Jurija Trutnewa, na Dalekim Wschodzie jest 614 mln ha paÅ„stwowej ziemi. Wiele z niej leży odÅ‚ogiem. Aby jednak nie byÅ‚o spekulacji ziemiÄ… uprawnÄ…, bÄ™dzie zakaz oddawana w użytkowanie tej leżącej przy granicach dużych miast. Ograniczony bÄ™dzie też obrót wtórny w zakresie sprzedaży dla zagranicznych osób prawnych i osób fizycznych.
Są i duże projekty rolne na Dalekim Wschodzie. Rosja chce oddać inwestorom z rejonu Azji i Pacyfiku w wieloletnią dzierżawę ziemie rolne leżące odłogiem w obwodzie amurskim, w Kraju Nadmorskim i Kraju Chabarowskim. Wstępne konsultacje w tej sprawie są prowadzone m.in. z Wietnamem, Koreą, Singapurem, Tajwanem i Japonią.
ChiÅ„sko-rosyjskie joint venture do produkcji ekologicznych produktów rolnych tworzy siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w Transbaikalii. Podczas wizyty w Regionie Autonomicznym Mongolii WewnÄ™trznej (Chiny) gubernator Konstantin Ilkovsky omówiÅ‚ ten projekt z prezesem China International Energy Corporation Chen Gemini, poinformowaÅ‚ serwis prasowy szefa regionu Trans-BajkaÅ‚. Jest przygotowany obszar gruntów o pow. 20.000 ha. ChiÅ„scy inwestorzy chcÄ… też budować eko-wioski w Czeczenii i sadzić tam ryż.
Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji prowadzi rozmowy z japoÅ„skimi inwestorami w sprawie stworzenia szczególnej strefy gospodarczej na Dalekim Wschodzie w celu uprawiania na rosyjskim terytorium soi i gryki. JapoÅ„czycy wykonali już próbny siew tych zbóż. Rezydenci strefy majÄ… otrzymać ulgi: stawka podatku od zysku w przez pierwsze pięć lat wyniesie jedynie 2%, a w kolejnych piÄ™ciu latach – 15,5%. Kontrola celna również zostanie uproszczona. JapoÅ„scy inwestorzy sÄ… zainteresowani już nie tylko ziemiÄ… rolnÄ… na Dalekim Wschodzie, ale także w centralnej części na poÅ‚udniu Rosji, m.in. w regionach Penza, Woroneż - powiedziaÅ‚ dziennikarzom minister rolnictwa NikoÅ‚aj Fedorow.
Jeden z najwiÄ™kszych producentów rolnych, koncern Singapur Olam International planuje natomiast wznowić projekty hodowli krów mlecznych w Rosji i zainwestować 400 milionów dolarów. PoczÄ…tkowo firma zainwestuje 200 milionów dolarów w budowÄ™ nowych gospodarstw mlecznych w regionie Penza w joint venture z rosyjskim koncernem mleczarskim Naum Babaev. Planuje siÄ™, że zostanÄ… zbudowane dwa duże gospodarstwa mlecznych o wydajnoÅ›ci 120 tysiÄ™cy ton mleka rocznie. W drugim etapie Olam bÄ™dzie gotowy rozważyć możliwość zainwestowania kolejnych 200 milionów dolarów.
Jak informowaÅ‚ Spiegel Online, także przedsiÄ™biorcy, którzy dorobili siÄ™ w innych branżach, inwestujÄ… na prowincji, kupujÄ… nawet po 300.000 hektarów gruntów oraz unowoczeÅ›niajÄ… pomieszczenia i sprzÄ™t rolny. ChcÄ… wykorzystać obecne rosyjskie embargo na szereg unijnych i amerykaÅ„skich produktów rolnych do zarobku na produkcji rolnej.
Przypomnijmy, że 20 wrzeÅ›nia 2014roku, w Gorki, odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie Rady Konsultacyjnej Inwestycji Zagranicznych z udziaÅ‚em premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Zakomunikowano wówczas o wprowadzeniu dla firm inwestujÄ…cych w przemyÅ›le spożywczym, piÄ™cioletniego odroczenia pÅ‚atnoÅ›ci podatków od dochodów, nieruchomoÅ›ci, gruntów. Oprócz nich bÄ™dÄ… preferencyjne stawki innych parapodatków, w tym skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne.
Rosja posiada 9% Å›wiatowego gruntów ornych, 20% zasobów wody na Å›wiecie, w tym w regionach o ciepÅ‚ym klimacie. W Federacji jest aż 40 mln hektarów odÅ‚ogów do zagospodarowania, i to na bardzo dogodnych warunkach. Ma zatem warunki do rozwoju wÅ‚asnej produkcji rolnej. I to robi.
Jan Wyganowski
Na fot. Jakucja targ rybny. Faceboock