06.05.2015

Hodowcy trzody mogą już składać wnioski o rekompensaty

Rolnicy z województwa podlaskiego, którzy nie zdecydują się na wprowadzenie w swoich gospodarstwach "Programu bioasekracji" do 29 lipca 2015 r. w biurach powiatowych ARiMR mogą składać wnioski o przyznanie rekompensat finansowych.

Programem bioasekuracji objÄ™ci sÄ… rolnicy z województwa podlaskiego z nastÄ™pujÄ…cych powiatów: sejneÅ„skiego z gmin Giby i Sejny z miastem Sejny, augustowskiego z gmin Lipsk i PÅ‚aska, biaÅ‚ostockiego z gmin Czarna BiaÅ‚ostocka, Gródek, SupraÅ›l, Wasilków i MichaÅ‚owo oraz sokólskiego z gmin DÄ…browa BiaÅ‚ostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, SokóÅ‚ka i SzudziaÅ‚owo.

Rolnicy z tych terenów, którzy hodujÄ… trzodÄ™ chlewnÄ…, aby nie dopuÅ›cić do szerzenia siÄ™ afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF), muszÄ… dostosować swoje gospodarstwa do wymagaÅ„ okreÅ›lonych w "Programie bioasekuracji". MajÄ… tego dokonać do 29 maja 2015 r. Jeżeli rolnicy uznajÄ…, że nie bÄ™dÄ… dostosowywać swoich gospodarstw w tym terminie do zaÅ‚ożeÅ„ programu, wówczas muszÄ… zÅ‚ożyć do powiatowego lekarza weterynarii, wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci oÅ›wiadczenie, że gospodarstwo nie speÅ‚ni wymagaÅ„ okreÅ›lonych w "Programie bioasekuracji". W takim przypadku powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, wyda decyzjÄ™ nakazujÄ…cÄ… zabicie Å›wiÅ„ utrzymywanych w gospodarstwie lub poddanie ich ubojowi oraz zakazujÄ…cÄ… wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierzÄ…t z gatunków wrażliwych przez okres obowiÄ…zywania Programu, czyli do 31 grudnia 2018 r. Takiemu rolnikowi bÄ™dÄ… wówczas przysÅ‚ugiwaÅ‚y rekompensaty finansowe. PierwszÄ… z nich bÄ™dzie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzÄ™ta, które bÄ™dzie wypÅ‚acane przez powiatowego lekarza weterynarii. DrugÄ… formÄ… pomocy dla takich rolników bÄ™dÄ… rekompensaty finansowe za nieutrzymywanie Å›wiÅ„ w gospodarstwie. BÄ™dÄ… one wypÅ‚acane przez AgencjÄ™ Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie decyzji kierownika biura powiatowego ARiMR.

Do wniosku należy dołączyć:
- kopię decyzji nakazującej zabicie lub poddanie ubojowi świń utrzymywanych w gospodarstwie, wydanej przez powiatowego lekarza weterynarii;
- dokumenty potwierdzajÄ…ce jej wykonanie;
- kopię oświadczenia złożonego do powiatowego lekarza weterynarii, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w programie.

Do wymagaÅ„ programu bioasekuracji, poza obecnie obowiÄ…zujÄ…cymi, należą również:
- w przypadku Å›wiÅ„ hodowanych w systemie otwartym zabezpieczenie gospodarstwa podwójnym ogrodzeniem, o wysokoÅ›ci co najmniej 1,5 m, wykonanym na podmurówce lub z - wkopanym krawężnikiem;
- wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni;
- przeprowadzanie w okresie od kwietnia do listopada każdego roku okresowych zabiegów dezynsekcji;
- prowadzenie rejestru Å›rodków transportu do przewozu Å›wiÅ„, które wjeżdżajÄ… na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane Å›winie;
- zabezpieczenie budynków, w których sÄ… utrzymywane Å›winie, przed dostÄ™pem zwierzÄ…t domowych;
- utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym;
zapewnienie aby:
- osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach;
- do budynków, w których sÄ… utrzymywane Å›winie, nie wchodziÅ‚y osoby postronne; osoby przebywajÄ…ce w budynkach inwentarskich używaÅ‚y odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Rolnicy z wymienionych terenów, którzy utrzymujÄ… trzodÄ™ chlewnÄ… i do 29 maja 2015 r. nie dostosujÄ… swoich gospodarstw do omówionych powyżej wymagaÅ„ bioasekuracji, i nie zÅ‚ożą w tym terminie do powiatowego lekarza weterynarii oÅ›wiadczenia, że gospodarstwo nie speÅ‚ni wymagaÅ„ okreÅ›lonych w "Programie bioasekuracji", narażą siÄ™ na kÅ‚opoty. Przede wszystkim powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w takim gospodarstwie i stwierdzeniu, że nie jest ono dostosowane do wymagaÅ„ programu, wyda decyzjÄ™ nakazujÄ…cÄ… zabicie lub poddanie ubojowi znajdujÄ…cych siÄ™ tam Å›wiÅ„. Wprowadzi również zakaz sprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierzÄ…t z gatunków wrażliwych (sus scrofa) do 31 grudnia 2018 r., czyli przez okres obowiÄ…zywania programu .Rolnik starci również finansowo, ponieważ bÄ™dzie mu przysÅ‚ugiwaÅ‚o jednie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzÄ™ta od powiatowego lekarza weterynarii. Nie otrzyma natomiast rekompensaty finansowej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na stronie  http://www.arimr.gov.pl/ jest do pobrania wniosek o wypÅ‚atÄ™ rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie w gospodarstwie zwierzÄ…t z gatunku Å›winie objÄ™tych programem bioasekuracji.

Jan Wyganowski
ŹródÅ‚o: http://www.arimr.gov.pl/

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie