Eksperci RIA Rating przygotowali kolejny ranking państw europejskich pod względem wydatków na żywność. Polska, wśród 40 ankietowanych krajów, znalazła się na 26 miejscu.
Wydatki na żywność pochÅ‚aniajÄ… aż 24,9 proc. budżetów domowych, a na wypoczynek i kulturÄ™ wydajemy zaledwie 6,5 proc. Alkohol pochÅ‚ania 2,6 proc. ogólnych wydatków polskich rodzin, a na kawiarnie i restauracje pozostaje zaledwie 2,9 proc., podczas gdy np. Rosjanie wydajÄ… na te ostatnie cele 3,7 swych budżetów rodzinnych. Rosjanie wydajÄ… też wiÄ™cej od nas na kawiarnie i restauracje ( 7,2 proc.)
Co ciekawe, Rosjanie wydajÄ… na żywność 27,7%, co daje im 28 miejsce wÅ›ród 40 krajów. Rosja przeskoczyÅ‚a w ciÄ…gu roku o jednÄ… pozycjÄ™ i wyprzedziÅ‚a wszystkie byÅ‚e republiki ZwiÄ…zku Radzieckiego z wyjÄ…tkiem Estonii, a także takie kraje, jak Chorwacja, BuÅ‚garia, Rumunia. Pod wzglÄ™dem wydatków na alkohol i wyroby tytoniowe Rosjanie zajÄ™li 22 pozycjÄ™. UdziaÅ‚ alkoholu w ogólnych wydatkach stanowi tam, identycznie, jak w Polsce, 2,6 proc.
W krajach rozwiniÄ™tych z wysokimi dochodami i stosunkowo niskimi cenami żywnoÅ›ci wydatki na jedzenie zwykle nie przekraczajÄ… 15% caÅ‚kowitych kosztów utrzymania rodziny. ResztÄ™ przeznacza siÄ™ na komunikacjÄ™, wypoczynek i podróże, opiekÄ™ zdrowotnÄ…, wyksztaÅ‚cenie, sprzÄ™t, odzież itp.
MieszkaÅ„cy biedniejszych krajów muszÄ… wydawać na jedzenie bardziej znaczÄ…cÄ… część swojego budżetu, ponieważ poziom ich dochodów nie pozwala na przeznaczanie znacznych kwot na rekreacjÄ™ i wypoczynek, pÅ‚atnÄ… edukacjÄ™ i inne nie tak istotne rzeczy, jak biaÅ‚ka i wÄ™glowodory. W tych krajach obserwowana jest również znaczna zależność miÄ™dzy standardem życia a dynamikÄ… cen żywnoÅ›ci: podniesienie cen automatycznie powoduje zwiÄ™kszenie nakÅ‚adów na żywność przy jednoczesnym ograniczeniu innych wydatków.
Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest zamożny pod każdym wzglÄ™dem Luksemburg. Wydatki na jedzenie (z uwzglÄ™dnieniem napojów bezalkoholowych) w luksemburskich rodzinach wynoszÄ… jedynie 8,6% (8,8% w 2012). NastÄ™pne kraje to: Holandia (10%; 15,8% w 2012), Dania (10,6%; 10,7%), Wielka Brytania (11%; 9,1%) i Szwajcaria (11,5%; 9,6%).
Ranking zamyka Ukraina, której pozycja ulegÅ‚a pogorszeniu w ciÄ…gu roku: Å›rednio statystyczna rodzina wydaje na jedzenie 55,5% (50,2% w 2012). „Należy zauważyć, że dane w odniesieniu do Ukrainy odzwierciedlajÄ… stan na poczÄ…tku roku i w 2014 sytuacja prawdopodobnie byÅ‚a jeszcze bardziej katastroficzna” - podkreÅ›lajÄ… specjaliÅ›ci RIA Rating.
Dość trudna sytuacja jest również w Macedonii (43,2% budżetu rodziny przeznaczajÄ… na jedzenie) i MoÅ‚dawii (42,8%). W sumie 20 najniższych pozycji w rankingu zajmujÄ… byÅ‚e kraje bloku socjalistycznego oraz Malta.
Na wyroby tytoniowe i alkohol najmniej wydają Szwedzi (1,2%), Cypryjczycy (1,3%) i Luksemburczycy (1,4%), a najwięcej w Rumunii (5,9%), Serbii (4,5%) i Grecji (4,2%).
Rosjanie na podstawie 2013 roku tracÄ… na alkohol i wyroby tytoniowe okoÅ‚o 2,6% budżetu rodzinnego, co plasuje ich na 20 miejscu w rankingu na równi z PolskÄ… i NorwegiÄ….
Najwięcej na kawiarnie, restauracje i hotele wydają Portugalczycy (10,4%), Szwajcarzy (9,9%) i Grecy (9,6%). W Rosji wskaźnik ten znajduje się na poziomie 3,7% (15 miejsce). Najmniej na tego typu przyjemności wydają Rumuni (1%), Mołdawianie (1,5%) i Białorusini (2,2%).
Na wypoczynek i kulturę najwięcej przeznaczają Szwedzi (18,7%), Austriacy i Duńczycy (po ponad 12%),
Najgorzej wypadÅ‚a MoÅ‚dawia (1,5%), nastÄ™pnie Ukraina i Macedonia (2,3%). Rosja pod wzglÄ™dem wydatków na wypoczynek i kulturÄ™ uplasowaÅ‚a siÄ™ w poÅ‚owie rankingu krajów europejskich (7,2%). Jej sÄ…siadami okazaÅ‚y siÄ™ Belgia, Malta i Luksemburg.
Jan Wyganowski
ŹródÅ‚o: RIA Rating, ruvr.ru