Kontrola skarbówki w firmie? Każdy przedsiębiorca musi być na nią gotowy – fiskus sprawdza w ten sposób czy w firmie realizowane są obowiązki podatkowe. Po otrzymaniu zawiadomienia o kontroli nawet najbardziej uczciwi szefowie dostają gęsiej skórki. Zanim inspektor przekroczy próg Twojej firmy, zobacz jakie ma uprawnienia. A jest ich całkiem sporo – także jeśli chodzi o ... środki przymusu bezpośredniego!
W Å›wietle obowiÄ…zujÄ…cego prawa kontrola skarbowa musi być poprzedzona zawiadomieniem, które powinno wpÅ‚ynąć do firmy od 7 do 30 dni przed poczÄ…tkiem dziaÅ‚aÅ„ kontrolnych. To czas potrzebny przedsiÄ™biorcy na przygotowania – wskazówki zawiera samo zawiadomienie od fiskusa na którym okreÅ›la siÄ™ zakres oraz typ podatków, które majÄ… zostać poddane kontroli. Szef firmy ma zatem czas na przygotowanie dokumentów i dokonanie np. korekt faktur. O zbliżajÄ…ce siÄ™ kontroli należy powiadomić pracowników, zwÅ‚aszcza tych z dziaÅ‚u ksiÄ™gowoÅ›ci.
Ile uprawnień tyle strachu?
Gdy zbliża siÄ™ godzina „zero” i Inspektor skarbówki wchodzi do firmy nie ma żartów. – SzczegóÅ‚owe uprawnienia zarówno inspektorów kontroli skarbowej jak i przedsiÄ™biorców definiuje ustawa o kontroli skarbowej – mówi mecenas Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P.
– Należy zauważyć, że uprawnienia inspektorów majÄ… różnorodny charakter, poczÄ…wszy od prawa do legitymowania osób, poprzez przeszukiwanie pomieszczeÅ„, a na użyciu Å›rodków przymusu bezpoÅ›redniego skoÅ„czywszy. OczywiÅ›cie, każda aktywność inspektora musi być uzasadniona i mieÅ›cić siÄ™ w granicach prawa – dodaje mec. H. Fic.
„Klasyczne” uprawnienia przedstawicieli fiskusa dotyczÄ… gÅ‚ównie przeglÄ…dania dokumentów i próÅ›b o ewentualne wyjaÅ›nienia. Nie można jednak zapominać o bardziej zÅ‚ożonych upoważnieniach. Inspektorzy mogÄ… na przykÅ‚ad zatrzymywać pojazdy w celu kontroli towarów, bÄ…dź poddać weryfikacji dokumenty przewozowe, posiadajÄ… też uprawnienia pozwalajÄ…ce na pobranie próbek towarów czy nawet próbek paliwa
Nie tak szybko z obezwładnieniem
Sporo kontrowersji w Å›rodowisku przedsiÄ™biorców budzÄ… uprawnienia z zakresu Å›rodku przymusu bezpoÅ›redniego. Należy tu zaznaczyć, że art. 11 b. punkt pierwszy ustawy o kontroli skarbowej, zobowiÄ…zuje inspektorów do poszanowania godnoÅ›ci czÅ‚owieka oraz respektowania praw i wolnoÅ›ci obywatelskich. Dlatego też użycie Å›rodków przymusu możliwe jest tylko i wyÅ‚Ä…cznie wówczas, gdy zajdÄ… okreÅ›lone okolicznoÅ›ci. Dla przykÅ‚adu: zatrzymanie osoby może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne Å›rodki pozostajÄ…ce w dyspozycji organów kontroli skarbowej sÄ… bezcelowe lub okazaÅ‚y siÄ™ nieskuteczne. Prawo do użycia przymusu daje inspektorom i pracownikom skarbówki ustawa o Å›rodkach przymusu bezpoÅ›redniego i broni palnej z 2013 r. W Å›wietle tego aktu prawnego, Å›rodkami przymusu bezpoÅ›redniego w jest m.in. siÅ‚a fizyczna (w tym obezwÅ‚adnianie), kajdanki, czy miotacze gazu. Uwaga! Pracownicy skarbówki mogÄ… stosować Å›rodki przymusu bezpoÅ›redniego jedynie w zakresie niezbÄ™dnym do osiÄ…gniÄ™cia podporzÄ…dkowania siÄ™ poleceniom lub do skutecznego odparcia bezpoÅ›redniego i bezprawnego zamachu na inspektora, pracownika lub innÄ… osobÄ™, a także mienie i obiekty administracji skarbowej. Co wiÄ™cej, prawo dopuszcza stosowanie tylko takich Å›rodków przymusu, jakie odpowiadajÄ… potrzebom wynikajÄ…cym z sytuacji, i tylko pod warunkiem, że w inny sposób nie można skutecznie oraz bezpiecznie wykonać czynnoÅ›ci sÅ‚użbowych.