30.12.2023

Jak deweloperzy finansujÄ… projekty mieszkaniowe

Jak firmy pozyskują kapitał na budowę nowych projektów? Czy deweloperzy mają trudności ze zdobyciem finansowania na kolejne inwestycje mieszkaniowe? Jakie warunki oferują banki? Jaki wpływ mają koszty finansowania inwestycji na ogólny koszt budowy mieszkań?

SondÄ™ przygotowaÅ‚ serwis nieruchomoÅ›ci dompress.pl.   

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

JesteÅ›my dużą spóÅ‚kÄ… o stabilnej sytuacji finansowej. Kredytami bankowymi posiÅ‚kujemy siÄ™ w niewielkim stopniu, gÅ‚ównie w przypadku najwiÄ™kszych projektów. W zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nasze inwestycje finansujemy ze Å›rodków wÅ‚asnych i wpÅ‚at klientów. Aktualnie oferowane warunki finansowe nie różniÄ… siÄ™ od tych proponowanych w ostatnich latach, zarówno marże, jak i inne parametry kredytowe utrzymujÄ… stabilne poziomy. CaÅ‚kowity udziaÅ‚ kosztów finansowych w budżecie projektu mieszkaniowego oceniamy na 3-5 proc.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Nie odnotowaliÅ›my szczególnych trudnoÅ›ci w uzyskaniu finansowania. To co jest widoczne to bardziej asekuracyjna postawa banków, a co za tym idzie gorsze warunki, tj. zwiÄ™kszenie wkÅ‚adu wÅ‚asnego oraz % zrealizowanej sprzedaży do uruchomienia kredytów.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

JesteÅ›my bardzo wiarygodnym partnerem na rynku instrumentów finansowych. DziÄ™ki temu Å‚atwiej nam pozyskiwać Å›rodki z rynku na atrakcyjnych warunkach. PrzykÅ‚adem tego sÄ… niedawna emisja obligacji oraz emisja akcji serii F. KapitaÅ‚ na finansowanie projektów pochodzi ze Å›rodków wÅ‚asnych oraz wpÅ‚at klientów. 

Yaron Shama, wiceprezes, dyrektor finansowy Ronson Development 

Nie mamy żadnych trudnoÅ›ci z pozyskaniem finansowania dla naszych bieżących projektów, co wynika z dobrej historii kredytowej spóÅ‚ki. KapitaÅ‚ na budowÄ™ kolejnych inwestycji pozyskujemy poprzez emisjÄ™ obligacji w trybie emisji prywatnej oraz publicznej, z czym także nie mamy szczególnych problemów. 

JeÅ›li zaÅ› chodzi o warunki finansowania, to poza zmianÄ… WIBOR, w ciÄ…gu ostatniego 1,5 roku pozostaÅ‚y niezmienne, a w niektórych przypadkach poprawiÅ‚y siÄ™, bo na przykÅ‚ad udaÅ‚o nam siÄ™ wynegocjować niższe marże odsetkowe. Koszty budowy sÄ… raczej stabilne, choć oczywiÅ›cie wpÅ‚ywa na nie WIBOR. 

MaÅ‚gorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction 

Z uwagi na dÅ‚ugÄ…, ponad 30-letniÄ… dziaÅ‚alność na rynku i zgromadzenie stabilnej poduszki finansowej oraz aktywów nie mierzymy siÄ™ mocno z problemem finansowania inwestycji. Co wiÄ™cej, część z nich finansujemy w caÅ‚oÅ›ci z wÅ‚asnych Å›rodków, wprowadzajÄ…c do sprzedaży już gotowe mieszkania. Mowa tu na przykÅ‚ad o inwestycji Naturalnie Aluzyjna na warszawskiej BiaÅ‚oÅ‚Ä™ce. PozostaÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cia realizujemy przy częściowym wspomaganiu kredytami bankowymi, co z racji inflacji i rosnÄ…cych stóp procentowych, odbiÅ‚o siÄ™ na wzroÅ›cie kosztów realizacji inwestycji. 

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immoblier Polska

Nasze wyniki finansowe sÄ… bardzo dobre i nie mamy problemów ze zdobyciem Å›rodków finansowych na kolejne projekty. Nie dotyczÄ… nas również trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z kredytowaniem inwestycji.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na WarszawÄ™ i WrocÅ‚aw w Grupie Robyg

NajwiÄ™kszym wyzwaniem dla deweloperów jest obecnie uruchamianie nowych inwestycji w zwiÄ…zku z wydÅ‚użajÄ…cym siÄ™ czasem uzyskiwania pozwoleÅ„ na budowÄ™. Czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowÄ™ trwa teraz okoÅ‚o 1,5 roku-2 lata, a kiedyÅ› byÅ‚o to 6-9 miesiÄ™cy. Ze wzglÄ™du na ograniczony dostÄ™p do gruntów, a także z powodu maÅ‚ej liczby wydawanych pozwoleÅ„ na budowÄ™, znacznie spowalnia proces realizacji projektów. Dlatego administracja paÅ„stwowa, jak i samorzÄ…dowa powinny maksymalnie uÅ‚atwiać procedury tak, aby budowy mogÅ‚y być realizowane jak najsprawniej. To jest przestrzeÅ„, która na pewno powinna być poprawiona.   

Na pewno ważne jest także pozyskiwanie nowych gruntów. Grupa TAG, która w Polsce posiada Robyg i Vantage, ma jeden z najwiÄ™kszych banków ziemi wÅ›ród deweloperów w Polsce, umożliwiajÄ…cy budowÄ™ okoÅ‚o 23 tys. mieszkaÅ„. DostÄ™pność gruntów jest obecnie mniejsza, ale caÅ‚y czas jest ogromny potencjaÅ‚ dla zagospodarowania przestrzeni miejskich i dostarczania ciekawej oferty mieszkaniowej przez deweloperów. Bardzo ważne dla naszego rozwoju byÅ‚o podpisanie umowy z funduszem CenterBridge. Nasza wspóÅ‚praca wystartowaÅ‚a i kilka projektów już jest w realizacji. Istotne jest to, że majÄ…c partnera, możemy myÅ›leć o wiÄ™kszych zakupach. 

Anna BieÅ„ko, dyrektor Sprzedaży w Wawel Service 

Wawel Service jest uznanÄ… GrupÄ…, która cieszy siÄ™ zaufaniem na rynku finansowym i nie mamy kÅ‚opotu z pozyskaniem finansowania na nowe projekty. W dalszym ciÄ…gu chcemy finansować je kredytami bankowymi. Spodziewamy siÄ™ natomiast, że w nowo rozpoczynanych projektach koszty bÄ™dÄ… wiÄ™ksze i z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie to miaÅ‚o przeÅ‚ożenie na wzrost cen mieszkaÅ„. 

Tomasz DotkuÅ›, wiceprezes zarzÄ…du ds. finansowych Lokum Deweloper

Model finansowania projektów spóÅ‚ki zakÅ‚ada, zarówno korzystanie ze Å›rodków wÅ‚asnych, jak i obcych, takich jak kredyt bankowy. Wielokrotne już podwyżki stóp procentowych miaÅ‚y duży wpÅ‚yw na wzrost kosztów zwiÄ…zanych z finansowaniem inwestycji, natomiast obserwujemy, że ostatnio uzyskane warunki pozyskania Å›rodków sÄ… korzystniejsze w porównaniu do wczeÅ›niejszych. Aktualna sytuacja pÅ‚ynnoÅ›ciowa spóÅ‚ki umożliwia stopniowe ograniczanie obcych źródeÅ‚ finansowania nowych projektów. Najbardziej odczuwalne w kosztach finansowania inwestycji sÄ… nakÅ‚ady na zakup gruntów. Transakcje dotyczÄ…ce dziaÅ‚ek i nieruchomoÅ›ci pod budowÄ™ nowych osiedli finansujemy z wpÅ‚ywów z emisji obligacji i wypracowanego zysku.

 

WÅ‚aÅ›nie koszty zakupu gruntów stanowiÄ… bardzo istotny udziaÅ‚ w caÅ‚oÅ›ciowych nakÅ‚adach inwestycyjnych. Z powodu niskiej dostÄ™pnoÅ›ci odpowiednich dziaÅ‚ek, ich ceny sÄ… bardzo wysokie. Ponadto proces, którego finaÅ‚em jest uzyskanie pozwolenia na budowÄ™, jest mocno wydÅ‚użony i może trwać nawet kilka lat. W tym czasie ponosimy koszty odsetek od obligacji, co w kilkuletniej perspektywie przekÅ‚ada siÄ™ na znacznÄ… ich wartość. W konsekwencji udziaÅ‚ tych odsetek w cenie mieszkania w nowych inwestycjach może wynieść nawet 2 tys. zÅ‚ do ceny metra kwadratowego mieszkania. Naturalnie koszty te ostatecznie bÄ™dzie musiaÅ‚ ponieść nabywca mieszkania. Dlatego, tak ważne jest skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie pozwoleÅ„ na budowÄ™ przez deweloperów. BÄ™dzie to miaÅ‚o pozytywny wpÅ‚yw na ogólne koszty realizacji inwestycji, co z kolei umożliwi zmniejszenie dynamiki wzrostu cen mieszkaÅ„. Odpowiedzialni wÅ‚odarze miast dobrze to rozumiejÄ… i coraz chÄ™tniej siÄ™gajÄ… po narzÄ™dzia administracyjne, które pozwalajÄ… skrócić ten proces, jak specustawa mieszkaniowa.  

Mariola Å»ak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home 

Wszystkie inwestycje realizujemy ze Å›rodków wÅ‚asnych. DziÄ™ki temu nie mamy potrzeby finansowania zewnÄ™trznego. Jest to bardzo bezpieczna sytuacja dla naszych klientów, gdyż nie zagraża nam utrata pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej, która jest trudna do utrzymania np. w przypadku znacznego spadku sprzedaży na prowadzonej budowie. Zdajemy sobie sprawÄ™, że kredytowanie jest obecnie bardzo skomplikowane i dÅ‚ugotrwaÅ‚e, a deweloperzy korzystajÄ… przede wszystkim z finansowania pozyskanego z kapitaÅ‚u. Ponadto, nowelizacja ustawy deweloperskiej, która naÅ‚ożyÅ‚a dodatkowe obciążenia finansowe i obowiÄ…zki na deweloperów, także niekorzystnie wpÅ‚ywa na ich sytuacjÄ™ finansowÄ…. W przypadku niewielkich firm dochodzi do zamrożenia inwestycji, a wÅ›ród dużych graczy – do zmian strategicznych.

 

Joanna Szafranek, CFO w Okam

 

Dobre projekty w atrakcyjnych lokalizacjach zawsze siÄ™ obroniÄ… w procesie pozyskiwania finansowania zewnÄ™trznego.  W zwiÄ…zku z powyższym, mimo pewnych turbulencji na rynkach finansowych w ciÄ…gu ostatnich miesiÄ™cy, nie odczuliÅ›my problemów z pozyskaniem finansowania dÅ‚użnego. W lipcu 2023 roku wyemitowaliÅ›my także obligacje korporacyjne, które cieszyÅ‚y siÄ™ znaczÄ…co wiÄ™kszym zainteresowaniem niż przewidziana pula emisji, zarówno wÅ›ród inwestorów prywatnych, jak i instytucjonalnych.

Co do zasady, widoczna jest tendencja zacieÅ›niania polityki finansowej banków. Natomiast należy pamiÄ™tać, że bank analizuje konkretny projekt realizowany przez konkretnego dewelopera, w zwiÄ…zku z czym warunki finansowania udzielone przez dany bank mogÄ… siÄ™ znaczÄ…co różnić. Nie odczuliÅ›my na przestrzeni kilku ostatnich procesów, aby otrzymane warunki byÅ‚y istotnie gorsze od tych historycznych. 

Damian Tomasik, twórca Alter Investment

Zgodnie z naszÄ… aktualnÄ… strategiÄ…,  nie korzystamy z finansowania bankowego. Obecnie rozważamy pozyskanie finasowania w formie  private debt lub joint venture i widzimy tu duże zainteresowanie podmiotów dziaÅ‚ajÄ…cych w tym zakresie. Koszty finasowania sÄ… oczywiÅ›cie wyższe niż w okresie kilku ostatnich lat. Zauważam jednak w rozmowach tendencjÄ™ do obniżek, gdyż potencjalni dostawcy kapitaÅ‚u doceniajÄ…  nasz dotychczasowy dorobek i jakość projektów, które oferujemy. W ostatnich miesiÄ…cach sfinalizowaliÅ›my wspóÅ‚pracÄ™ typu joint venture przy pierwszym etapie naszego projektu w Pomlewie pod GdaÅ„skiem. Od wyjÅ›cia na rynek z tym projektem do finalizacji wspóÅ‚pracy potrzebne byÅ‚y tylko trzy miesiÄ…ce, w zwiÄ…zku z czym widać że dobrze przygotowane oferty majÄ… szanse sprawnie uzyskać finansowanie na dobrych warunkach.

ŹródÅ‚o: dompress.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie