20.12.2016

Jak otwierać biznes, to w Alytusie (Olicie) na Litwie 1 euro podatku!

Radni rejonu Alytus (Olita), na Litwie, ustalili dla 45 rodzajów małej i średniej działalności gospodarczej opłaty licencyjne wysokości 1 euro rocznie, zaś dla 44 innych opłata wyniesie 10 euro.

Rada rejonu podtrzymała też 50-procentową ulgę za zezwolenie na prowadzenie innej działalności przez bezrobotnych zarejestrowanych na tamtejszej giełdzie pracy (odpowiednik polskich urzędów pracy), rodzin wielodzietnych, rodziców wychowujących jedno dziecko lub dziecko niepełnosprawne, uczniów i studentów, osób niepełnosprawnych i osób z zajmujących się tradycyjnym rzemiosłem.

Zgodnie z litewską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w 2017 roku minimalny podatek powinien wynieść 684 euro, ale są wyjątki, z których skorzystali radni w Alytusie.

Jak stwierdza się w komunikacie samorządu, mniejsze podatki przyczynią się do zwiększenia zatrudnienia, większej liczby osób zaangażowanych we własną działalność gospodarczą, a tym samym do zmniejszenia miejskich wydatków budżetowych na świadczenia społeczne.

Dotychczas najpopularniejszymi dziedzinami, którymi zajmuje się tamtejszy mały biznes są: usługi budowlane, handel, przegląd techniczny i naprawy pojazdów silnikowych, fryzjerstwo, gabinety kosmetyczne, solaria.

Park przemysłowy

W Alytusie jest też park przemysłowy ( podobne zasady działania, jak w specjalnych strefach ekonomicznych). Przed paroma lat, kosztem 19,5 mln litów, pochodzących z funduszy unijnych, przygotowano odpowiednią infrastrukturę na 26 działkach inwestycyjnych, obejmujących 56 ha. Władze lokalne dają tu spore ulgi podatkowe, większe niż np. w kowieńskiej strefie ekonomicznej. Jeżeli inwestor planuje zainwestować co najmniej 724.000 euro, przez 5 lat jest zwolniony z opłat za dzierżawę gruntu i podatku od nieruchomości, a przez następne 5 lat płaci tylko 50 procent podatku. Można otrzymać dodatkowo m.in. dwuletnie wakacje od podatku za ziemię, począwszy od uzyskania przez inwestora zezwolenia na budowę, co jest bardzo ważne, bo fabryki jeszcze nie ma, nie i produkcji, więc każdy zaoszczędzony grosz liczy się.

Samorząd twierdzi, że w ciągu miesiąca od wizyty potencjalnego inwestora w tamtejszym ratuszu, zwierana jest z nim umowa dzierżawy gruntu, otrzymuje wszelkie niezbędne zezwolenia środowiskowe oraz na budowę zakładu.

Najwięksi zagraniczni inwestorzy pochodzą z Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Estonii. Dominując branże przemysłowe w Alytusie to: maszyny i urządzenia do produkcji, do obróbki drewna i produkcji mebli, przemysł chemiczny, żywność i napoje, przemysł odzieżowy.

Alytus w litewskiej czołówce

Wszystko to procentuje. Według opublikowanych przed kilkoma dniami wyników badań, zainicjowanych przez litewską Centralną Unię Kredytową (CCUL) w ramach projektu "Promocja Przedsiębiorczości", Alytus znalazł się w czołówce litewskich miast, gdzie przypada najwięcej małych i średnich firm na 1000 mieszkańców. W tym roku najlepszymi w skali kraju były głownie duże miasta: Wilno, Kowno, Palanga, Kłajpeda, a na piątym sporo mniejszy Alytus.

Wśród samorządów, gdzie najmniej przybyło nowych firm znalazły się graniczące z powiatem sejneńskim Łoździeje.

W Alytusie z powodzeniem funkcjonują także duże przedsiębiorstwa. Takie firmy z Alytusa, jak „Alita“, „Celsis“, „Vita“, „Alcesta”, czy fabryka lodówek „Snaige”, są jednymi z większych płatników podatków na Litwie.

Do Polski po doświadczenia

Władze Alytusa chcą też skorzystać z polskich doświadczeń. Z inicjatywy wicemera Tautvydasa Tamulevičiusa, jesienią br. delegacja litewskiego samorządu wizytowała suwalską specjalną strefę ekonomiczną oraz park naukowowo technologiczny we Wrocławiu. Szczególnie gości zachwycił Wrocław:- Polska jest jednym z państw, od którego możemy sporo nauczyć się w tym zakresie. Np. we Wrocławiu, na 17 ha parku naukowo- technologicznego, pracuje 1500 osób, jest tam nawet żłobek - dzielił się wrażeniami z portalem alytus.plus wicemer Tautvydas Tamulevičius.

Jan Wyganowski

 Fot. Jeden z zakładów w parku przemysłowym

 Fot: park przemysłowy Alytus

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
24.12.2024

Podejmę pracę

Dodaj nowe ogoszenie