Niekiedy w pracy zdarzają się konflikty. To nieodłączny element życia każdego człowieka oraz pracownika. Jednak zawsze trzeba wiedzieć, jak rozwiązywać takie problemy.
DziÄ™ki wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ciom interpersonalnym można wiele osiÄ…gnąć – w tym dobrze żyć ze wspóÅ‚pracownikami. Wystarczy pamiÄ™tać o kilku prostych zasadach.
WspóÅ‚praca
Ludzie różniÄ… siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… i każdy jest inny. Warto o tym pamiÄ™tać w trakcie jakichkolwiek konfliktów. Wtedy też trzeba wspóÅ‚pracować ze sobÄ… mimo różnic. Liczy siÄ™ partnerstwo, a w pracy w szczególnoÅ›ci, bo w koÅ„cu trzeba jakoÅ› wypeÅ‚niać swoje obowiÄ…zki. Warto skupić siÄ™ na tym, co Å‚Ä…czy zwaÅ›nione strony a nie, co dzieli. Choć oczywiÅ›cie niektórzy nie wykazujÄ… żadnej chÄ™ci wspóÅ‚pracy. Do tego wymaga to tolerancji, umiejÄ™tnoÅ›ci sÅ‚uchania, inteligencji emocjonalnej oraz zaangażowania.
Kompromis
Gdy już uda siÄ™ porozmawiać i nawiÄ…zać wspóÅ‚pracÄ™, można myÅ›leć o kompromisie. ZnajÄ…c swoje oczekiwania i poglÄ…dy, należy zacząć szukać zÅ‚otego Å›rodka. Aby to osiÄ…gnąć, obie strony powinny zrezygnować z mniej istotnych dla siebie kwestii, a skupić siÄ™ na tym, co ważne. Z jednej strony kompromis uczy, że nie warto upierać siÄ™ zawsze przy swoim. Jednak z drugiej, można mieć poczucie niemocy i straty. O tym, jak osiÄ…gnąć dobry kompromis, można poczytać na pracuj.pl.
Gesty
Kiedy już uda siÄ™ wypracować jakiÅ› kompromis, można dostrzec gesty Å›wiadczÄ…ce o tym, czy konflikt siÄ™ zakoÅ„czyÅ‚, czy powróciÅ‚ ze zdwojonÄ… siÅ‚Ä…. WÅ›ród gestów zgody jest m.in. przyznanie siÄ™ do bÅ‚Ä™du, przeproszenie, skrucha, propozycja ustÄ™pstw, uznanie odmiennego zdania drugiej osoby. Natomiast, jeÅ›li kompromis nie zadziaÅ‚aÅ‚, w ramach odwetu można doÅ›wiadczyć wybuchu agresji. Druga strona zwykle odpowiada tym samym i nowy konflikt już gotowy.
Walka
A skoro o agresji mowa… może to i dobrze czasem sobie coÅ› wykrzyczeć, bo opadnÄ… emocje. Jednak zawsze trzeba pamiÄ™tać, żeby taka walka nie ciÄ…gnęła siÄ™ w nieskoÅ„czoność, bo tylko wyczerpuje emocjonalnie i fizycznie. Zwykle o tym, żeby ograniczyć wybuchy gniewu, zapominajÄ… osoby niedojrzaÅ‚e. MajÄ… nieustannÄ… potrzebÄ™ udowadniania, że sÄ… lepsi, chcÄ… wszystko kontrolować i w ten sposób poniekÄ…d ukrywajÄ… swoje sÅ‚aboÅ›ci.
Nieunikanie
W miarÄ™ możliwoÅ›ci, zawsze trzeba stawiać czoÅ‚a konfliktom, ale nie w zaciÄ™tej walce. Lepsze to niż ich unikać, bo nie zawsze siÄ™ to udaje. UciekajÄ…c od wyjaÅ›nienia problemów, można tylko przeciÄ…gnąć awanturÄ™ w czasie. Zwykle ludzie unikajÄ… awantur, bo źle siÄ™ z tym czujÄ…, nie majÄ… siÅ‚y, mÄ™czy ich to. Lepiej na chwile odpuÅ›cić, żeby siÄ™ wyciszyć i zebrać siÅ‚y.