09.10.2023

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy

Osoba, która nie może pracować zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia, ma prawo ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podstawą do wydania decyzji w sprawie renty jest prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej ZUS. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać prawo do tego świadczenia.

- NiezdolnÄ… do pracy jest osoba, która caÅ‚kowicie lub częściowo utraciÅ‚a zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawnoÅ›ci organizmu i nie rokuje odzyskania zdolnoÅ›ci do pracy po przekwalifikowaniu – informuje Katarzyna, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

CaÅ‚kowicie niezdolnÄ… do pracy jest osoba, która utraciÅ‚a zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast częściowo niezdolnÄ… do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciÅ‚a zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Niezdolność do pracy orzeka siÄ™ na okres nie dÅ‚uższy niż 5 lat. Można jÄ… orzec również na okres dÅ‚uższy niż 5 lat, jeżeli wedÅ‚ug wiedzy medycznej nie ma rokowaÅ„ odzyskania zdolnoÅ›ci do pracy przed upÅ‚ywem tego okresu.

Niezdolność do pracy orzeka się do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, jeżeli:

- nadal stwierdza się niezdolność do pracy,

- osoba badana miała prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przez co najmniej ostatnich 5 lat poprzedzających dzień badania lekarskiego,

- osobie badanej brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji orzeka siÄ™ w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawnoÅ›ci organizmu w stopniu powodujÄ…cym konieczność staÅ‚ej lub dÅ‚ugotrwaÅ‚ej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. 

Jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać rentę

Prawo do renty z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy może uzyskać osoba, która speÅ‚niÅ‚a Å‚Ä…cznie nastÄ™pujÄ…ce warunki:

•          jest niezdolna do pracy;

•          ma wymagany – odpowiedni do wieku – staż ubezpieczenia (okres skÅ‚adkowy i nieskÅ‚adkowy):

1 rok – jeżeli staÅ‚a siÄ™ niezdolna do pracy, zanim ukoÅ„czyÅ‚a 20 lat,

2 lata – jeżeli staÅ‚a siÄ™ niezdolna do pracy miÄ™dzy 20 a 22 rokiem życia,

3 lata – jeżeli staÅ‚a siÄ™ niezdolna do pracy miÄ™dzy 22 a 25 rokiem życia,

4 lata – jeżeli staÅ‚a siÄ™ niezdolna do pracy miÄ™dzy 25 a 30 rokiem życia,

5 lat – jeżeli staÅ‚a siÄ™ niezdolna do pracy po ukoÅ„czeniu 30 lat, przy czym okres ten musi przypadać w ciÄ…gu ostatnich 10 lat przed dniem, w którym zgÅ‚oszony zostaÅ‚ wniosek o rentÄ™, lub przed dniem, w którym powstaÅ‚a niezdolność do pracy;

•          niezdolność do pracy powstaÅ‚a w czasie okresów skÅ‚adkowych lub nieskÅ‚adkowych wskazanych w ustawie emerytalnej (m.in. ubezpieczenia, pobierania zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego, wynagrodzenia za czas niezdolnoÅ›ci do pracy, zasiÅ‚ków chorobowego czy opiekuÅ„czego), albo w ciÄ…gu 18 miesiÄ™cy od ustania tych okresów. Ten wymóg nie obowiÄ…zuje, jeÅ›li speÅ‚nione zostanÄ… Å‚Ä…cznie dwa warunki. Pierwszy z nich to zostaÅ‚a orzeczona caÅ‚kowita niezdolność do pracy, a drugi - osoba ubiegajÄ…ca siÄ™ o Å›wiadczenia ma co najmniej 20-letni staż ubezpieczeniowy w przypadku kobiety, lub 25-letni staż ubezpieczeniowy w przypadku  mężczyzny.

Jeżeli ubezpieczony nie osiÄ…gnÄ…Å‚ wymaganego stażu (od roku do piÄ™ciu lat), warunek posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia   uważa siÄ™ za speÅ‚niony, gdy ubezpieczony zostaÅ‚ zgÅ‚oszony do ubezpieczenia przed ukoÅ„czeniem 18 lat albo w ciÄ…gu 6 miesiÄ™cy po ukoÅ„czeniu nauki  w szkole ponadpodstawowej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolnoÅ›ci do pracy posiadaÅ‚, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczajÄ…cymi 6 miesiÄ™cy, okresy skÅ‚adkowe i nieskÅ‚adkowe.

Ważne! JeÅ›li niezdolność do pracy powstaÅ‚a po ukoÅ„czeniu 30 lat, nie zawsze trzeba mieć 5 lat pracy w 10 latach przed zgÅ‚oszeniem wniosku lub powstaniem niezdolnoÅ›ci do pracy. Wystarczy mieć orzeczonÄ… caÅ‚kowitÄ… niezdolność do pracy oraz udowodnić 25 lat skÅ‚adkowych, gdy o rentÄ™ ubiega siÄ™  kobieta, 30 lat  skÅ‚adkowych, gdy Å›wiadczenie dotyczy mężczyzny.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej wydaje decyzje w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od orzeczenia, renta może być stała, gdy lekarz orzecznik stwierdził trwałą niezdolność do pracy lub okresowa, gdy niezdolność do pracy ma charakter czasowy - wyjaśnia rzeczniczka.

 

 

 

                                           Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie