15.12.2016

Kiedy legalnie kupimy od rolnika wędlinę, ser lub dżem?

Swojskie wyroby, takie, jak np. ser, wędliny, dżemy cieszą się, mimo swej czasami wysokiej ceny, dużą popularnością. Kupujemy je najczęściej na bazarach lub imprezach okolicznościowych, organizowanych przez samorządy.

Rolnik wciąż nie może natomiast legalnie, beż zarejestrowania firmy, sprzedać nam swoich przetworów w zagrodzie. Jak podawaÅ‚ swego czasu portal Money.pl, z sondażu TNS Polska, wynikaÅ‚o, że produkcjÄ… różnego rodzaju przetworów trudni siÄ™ nawet 70 proc. rolników. Jeżeli zaczÄ™liby swoje wyroby sprzedawać, wartość rocznej ulgi z tego tytuÅ‚u w skali kraju mogÅ‚aby siÄ™gnąć 9 mld zÅ‚.

Jest ustawa, brak rozporządzeń

Odpowiednia ustawa, po wielu latach debat, zostaÅ‚a uchwalona przez Sejm 16 listopada 2016 r. Senat nie wniósÅ‚ do niej poprawek, a prezydent podpisaÅ‚ jÄ… na poczÄ…tku grudnia 2016 roku. 5 grudnia 2016 r. zostaÅ‚a ogÅ‚oszona ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uÅ‚atwienia sprzedaży żywnoÅ›ci przez rolników (Dz. U. poz. 1961). MiaÅ‚a wejść w życie z dniem 1 grudnia 2017 roku. Nie wejdzie. Brakuje rozporzÄ…dzeÅ„ wykonawczych.

Nowe przepisy miaÅ‚y uÅ‚atwić rolnikom sprzedaż żywnoÅ›ci wytworzonej we wÅ‚asnym gospodarstwie. Z produktów pochodzÄ…cych z wÅ‚asnej uprawy lub chowu rolnik bÄ™dzie mógÅ‚ wytworzyć np. szynki, kieÅ‚basy, pasztety, masÅ‚o, ser, dżemy, marynaty, pierogi, pÅ‚atki, oleje, przeciery, kasze, mÄ…ki, chleb domowy, oleje, mleko i wiele innych, i sprzedać je odbiorcy koÅ„cowemu, czyli np. turyÅ›cie lub sÄ…siadowi.

Zgodnie z ustawÄ…, minister rolnictwa wraz z ministrem zdrowia ma okreÅ›lić w rozporzÄ…dzeniach: limity ograniczajÄ…ce rozmiar dziaÅ‚alnoÅ›ci prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzÄ…cych rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzÄ™cego i żywnoÅ›ciÄ… zÅ‚ożonÄ….

Ustawa przewiduje też zwolnienie z podatku rolnika, który sprzeda rocznie produkty o wartoÅ›ci do 20 tys. zÅ‚ rocznie. Powyżej tej kwoty bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚ 2-proc. podatek ryczaÅ‚towy. SpeÅ‚niony zostaÅ‚ też bardzo ważny rolniczy postulat, aby móc sprzedawać produkty, bez rejestrowania firmy i pÅ‚acenia różnych podatków i opÅ‚at nie tylko bezpoÅ›rednio w zagrodzie, ale i poza niÄ…. Ustawa rozszerzyÅ‚a katalog odbiorców żywnoÅ›ci od rolników, m.in. o placówki zbiorowego żywienia, stoÅ‚ówki szkolne, agroturystykÄ™.

Nowe przepisy złagodzą wymagania

Ustawa wskazuje InspekcjÄ™ WeterynaryjnÄ… jako organ odpowiedzialny za nadzór nad bezpieczeÅ„stwem produktów pochodzenia zwierzÄ™cego oraz żywnoÅ›ci z produktów mieszanych (roÅ›linno-miÄ™snych) wytwarzanych w ramach rolniczego handlu detalicznego.   Nadzór nad żywnoÅ›ciÄ… pochodzenia niezwierzÄ™cego pozostanie natomiast w gestii PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ustawa Å‚agodzi jednak ogólne wymagania fitosanitarne.  Do tej pory byÅ‚y bardzo rygorystyczne, podobne do tych, jakie obowiÄ…zujÄ… zakÅ‚ady produkcyjne. Np. pani Iwona Frasek z gminy Ozimek w województwie opolskim chciaÅ‚a sprzedawać sok, który tÅ‚oczy z wÅ‚asnych jabÅ‚ek. Jak wielu innych rolników zderzyÅ‚a siÄ™ jednak z absurdalnymi przepisami, które zabraniajÄ… takiego handlu - nawet na maÅ‚Ä… skalÄ™ - dopóki nie zaÅ‚oży przetwórni i nie speÅ‚ni szeregu wymogów – żaliÅ‚a siÄ™ dla ”Nowej Trybuny Opolskiej”.

Chciała sprzedawać sok z jabłek, bo ma sad ekologiczny. Szybko zainteresowały się nią takie urzędy, jak Sanepid, inspekcja pracy. Mimo, że pracowała tylko rodzina, to, musiała w tłoczni stworzyć osobną toaletę dla pracownika, mimo, że nie zatrudniali żadnego pracownika!

 „W Wielkiej Brytanii wymogi do wyciskania soku to czysty nóż, stóÅ‚ i pomieszczenie. W Polsce mieszczÄ… siÄ™ one na dziesiÄ™ciu kartkach. CzÄ™sto trudno też dostrzec w dziaÅ‚aniu kontrolerów sanepidu logikÄ™. SÅ‚yszaÅ‚am opowieÅ›ci rolników, którzy mieli z nimi do czynienia. Nikt nie sprawdzaÅ‚ higieny, ale np. szerokość drzwi do lodówki. To sÄ… absurdalne historie. Nie wiem, skÄ…d siÄ™ to w Polsce bierze” - żaliÅ‚a siÄ™ rolniczka

Nowa ustawa Å‚agodzi te „obyczaje”.  Przy prowadzeniu produkcji i sprzedaży żywnoÅ›ci przez rolników w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci „rolniczy handel detaliczny”, która zostaÅ‚a zdefiniowana w przepisach ustawy, rolnicy sÄ… zobowiÄ…zani do speÅ‚niania przede wszystkim wymagaÅ„ rozporzÄ…dzenia Komisji Europejskiej nr 852/2004. Przepisy te przewidujÄ…, że w przypadku, gdy produkcja prowadzona jest przy wykorzystaniu pomieszczeÅ„ używanych gÅ‚ównie jako prywatne domy mieszkalne (np. przy wykorzystaniu sprzÄ™tu i urzÄ…dzeÅ„ gospodarstwa domowego w kuchni domowej), obowiÄ…zujÄ… uproszczone wymagania higieniczne.

 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że dodatkowo planuje siÄ™ objÄ™cie tymi uproszczonymi wymaganiami podmiotów prowadzÄ…cych rolniczy handel detaliczny, które w ramach prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci wykorzystujÄ… do prowadzenia produkcji żywnoÅ›ci pomieszczenia inne niż używane gÅ‚ównie jako prywatne domy mieszkalne (np. osobne budynki zlokalizowane na terenie gospodarstwa). Projekt rozporzÄ…dzenia w tej sprawie jest przygotowywany w resorcie rolnictwa i bÄ™dzie podlegać procedurze notyfikacji Komisji Europejskiej i pozostaÅ‚ym paÅ„stwom czÅ‚onkowskim Unii Europejskiej.

Trzeba jednak na nie poczekać

Przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia do ustawy o sprzedaży bezpośredniej - poinformował 12 grudnia br. w komunikacie resort rolnictwa. Ministerstwo zakłada, że rozporządzenia wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Potrzeba jest jednak notyfikacja rozporzÄ…dzenia przez KE. WedÅ‚ug MRiRW, czas trwania etapu notyfikacji zależy w gÅ‚ównej mierze od charakteru stanowisk, które mogÄ… być w ramach tej procedury zgÅ‚oszone przez inne paÅ„stwa czÅ‚onkowskie UE lub KomisjÄ™ EuropejskÄ…, i wynosi minimum trzy miesiÄ…ce.

Na Å›wiÄ™ta, legalnie, nie kupimy jednak w zagrodzie chÅ‚opskiej ani szyneczki, ani pierogów.

 

WYG

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie