27.03.2015

Komisja Europejska bada dostęp obcokrajowców do ziemi rolnej

Komisja Europejska wystosowała do rządów Bułgarii, Litwy, Słowacji i Węgier komunikaty z żądaniem wyjaśnień dotyczących obowiązujących w tych krajach przepisów regulujących nabywanie gruntów rolnych. Państwa członkowskie UE mogą ustalać własne zasady promowania rozwoju obszarów wiejskich w celu utrzymania gruntów pod uprawy i uniknięcia spekulacji cenami ziemi, ale muszą to robić w ramach prawa UE. Tymczasem przepisy obowiązujące w wymienionych krajach mogą ograniczać swobody przepływu kapitału i przedsiębiorczości.

W komunikacie KE napisano, że ograniczenia te to: "wymóg przebywania w danym kraju, restrykcje wobec osób, które nie mieszkajÄ… w danej okolicy lub wczeÅ›niej nie prowadziÅ‚y tam dziaÅ‚alnoÅ›ci biznesowej, wymogi dotyczÄ…ce posiadania wiedzy zawodowej w przypadku cesji użytkowania gruntu lub użytkowania ziemi należącej do osoby prawnej, konieczność zatwierdzenia umowy sprzedaży i wynikajÄ…ca z tego niepewność prawna.”
To pierwszy etap procedury w sprawie naruszenia unijnych traktatów. Teraz BuÅ‚garia, Litwa, SÅ‚owacja i WÄ™gry bÄ™dÄ… miaÅ‚y dwa miesiÄ…ce na odpowiedź. JeÅ›li paÅ„stwo czÅ‚onkowskie nie zapewni zgodnoÅ›ci z prawem UE, KE może skierować sprawÄ™ do TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci UE w Luksemburgu.

W przypadku Polski, cudzoziemcy bÄ™dÄ… mogli nabywać ziemiÄ™ bez koniecznoÅ›ci ubiegania siÄ™ o zezwolenie po 1 maja 2016 roku.Od kilku lat rolnicy domagajÄ… siÄ™ od polskiego rzÄ…du wprowadzenia ograniczeÅ„ w dostÄ™pie cudzoziemców do polskiej ziemi, w obawie przed spekulacyjnym jej obrotem. W Sejmie jest przygotowany przez PSL projekt ustawy, który ma chronić polskÄ… ziemiÄ™ przed wykupem od maja 2016 r. Projekt - jako niedopracowany - krytykujÄ… jednak posÅ‚owie PO, PiS i SLD. W ubiegÅ‚ym tygodniu dokument skierowano do podkomisji.

Nie będzie referendum w sprawie zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom

Natomiast nocą, z 17 na 18 grudnia 2014 roku, polski Sejm odrzucił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o obywatelski wniosek zakładający przeprowadzenie referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi.
Przypomnijmy, że pod wnioskiem zebrano 2.500.000 podpisów. Proponowane pytania dotyczyÅ‚y utrzymania dotychczasowego modelu funkcjonowania Lasów PaÅ„stwowych oraz zobowiÄ…zania rzÄ…du do przeprowadzenia renegocjacji traktatu akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemiÄ… dla obcokrajowców w Polsce. Chodzi o to, aby rzÄ…d wynegocjowaÅ‚ gwarancje, że zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców bÄ™dzie możliwy od roku, w którym siÅ‚a nabywcza Å›redniej pensji Polaka bÄ™dzie stanowiÅ‚a minimum 90 proc. siÅ‚y nabywczej Å›redniej pensji mieszkaÅ„ców piÄ™ciu najbogatszych paÅ„stw UE. Obecnie jest aż 5- krotonie mniejsza.

Wyprzedaż polskiej ziemi grozi od roku 2016. Wtedy koÅ„czy siÄ™ dwunastoletni okres ochronny. Dotychczas obcokrajowcy wykupywali polskÄ… ziemiÄ™ za pomocÄ… firm „sÅ‚upów”, ale już wkrótce bÄ™dzie można robić to legalnie.

Postulat ochrony polskiej ziemi uprawnej pojawiÅ‚ siÄ™ także podczas tegorocznych protestów i demonstracji rolniczych.

Rolnicy domagają się między innymi:
1) Wprowadzenia moratorium na sprzedaż ziemi z zasobu AWRSP do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego zadania ANR tj. tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.
2) Uznania dzierżawy za peÅ‚noprawnÄ… formÄ™ rozdysponowania gruntów z zasobu AWRSP oraz zagwarantowanie możliwoÅ›ci kontynuacji dzierżawy przez nastÄ™pców prawnych.
3) ObjÄ™cia „tarczÄ… antykorupcyjnÄ…” procesu gospodarowania gruntami z zasobu AWRSP oraz aktywnego udziaÅ‚u instytucji i organów paÅ„stwowych w zwalczaniu patologii zwiÄ…zanych z procesem rozdysponowania gruntów.
4) Przygotowania rozwiązań prawnych wzorowanych na innych krajach UE ograniczających pełną swobodę obrotu ziemią rolniczą i wspierających rodzinny charakter gospodarstw rolnych.

Rolnicy żądajÄ… takiego zmodyfikowania przepisów regulujÄ…cych obrót ziemiÄ… w Polsce, by w lepszy sposób zabezpieczono interesy polskich rolników KupujÄ…cy powinien, np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapÅ‚acenia kary i obowiÄ…zek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego.

Unijne „bezpieczniki”

 „Bezpieczniki”, regulujÄ…ce nabycie ziemi, obowiÄ…zujÄ… w wielu krajach Unii Europejskiej. Nie tylko na Litwie, WÄ™grzech, BuÅ‚garii, SÅ‚owacji. SÄ… także - i to od bardzo dawna- nawet w Niemczech i Francji, gdzie kupujÄ…cy ziemiÄ™, poza licznymi wymogami formalnymi, zobowiÄ…zuje siÄ™ do uprawy ziemi przez minimum 15 lat – z zastrzeżeniem, że w tym czasie nie może jej ani sprzedać, ani wydzierżawić. Dodatkowo w Niemczech przepisy zakazu handlu ziemiÄ… (czyli spekulacji) sÄ… w regulowane dodatkowo przez przepisy administracyjne. Wskazane rozwiÄ…zania nie naruszajÄ… prawa Unii Europejskiej i nie wymagajÄ… oddzielnych zapisów w konstytucji oraz tak samo dotyczÄ… obcokrajowców i obywateli Komisja Europejska nie widzi jednak w tym nic zdrożnego. Może dlatego, że to „starzy” i silni czÅ‚onkowie UE?

Litewskie ograniczenia

Na Litwie odbyÅ‚o siÄ™ w 2014 roku referendum w sprawie zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom. WiÄ™kszość byÅ‚a za zakazem, ale w gÅ‚osowaniu – ze wzglÄ™du na niefortunny termin (zaraz po wyborach prezydenckich) wzięło udziaÅ‚ mniej niż 50 proc. uprawnionych. Mimo to wprowadzono ograniczenia.
1 maja br., na Litwie weszÅ‚a w życie nowa ustawa, chroniÄ…ca przed nadużyciami przy nabyciu gruntów rolnych. Tego dnia koÅ„czyÅ‚ siÄ™ dziesiÄ™cioletni okres przejÅ›ciowy, przewidziany w umowie przystÄ…pienia Litwy do Unii Europejskiej, podczas którego obcokrajowcy nie mogli swobodnie nabywać ziemi na Litwie.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 maja ziemiÄ™ na Litwie mogÄ… kupować zarówno obcokrajowcy, jak i spóÅ‚ki – wszystkich bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y jednakowe zasady. KupujÄ…cy bÄ™dzie mógÅ‚ nabyć ziemiÄ™ niekoniecznie w swoim miejscu zamieszkania. Nabycie gruntów bÄ™dzie jednak zwiÄ…zane z zobowiÄ…zaniem do prowadzenia produkcji rolnej, a kupionÄ… ziemiÄ™ trzeba bÄ™dzie uprawiać co najmniej przez 5 lat i tylko po takim czasie bÄ™dzie można jÄ… sprzedać.

Chętni do nabycia ziemi muszą i posiadać trzyletnie doświadczenie w zakresie rolnictwa lub wykształcenie związane z rolnictwem. Osoby, chcące nabyć ponad 10 ha ziemi, będą musiały otrzymać pozwolenie z Narodowej Służby Ziemskiej (Nacionalinė žemės tarnyba). Można nabyć nie więcej niż 500 ha ziemi. Więcej mogą kupować jedynie hodowcy bydła, a ilość nabywanej ziemi będzie zależała od ilości hodowanego inwentarza.
RzÄ…d Litwy zgodziÅ‚ siÄ™ tylko na propozycjÄ™, aby bez ograniczeÅ„ można byÅ‚oby kupić tylko 5 hektarów ziemi.

Nowa ustawa jest kolejna próbÄ… ograniczenia spekulacji gruntami rolnymi. Już w lipcu 2013 roku litewski parlament ograniczyÅ‚ prawa do nabycia i posiadania ziemi rolnej. Od 1 stycznia 2014 r. potencjalny kupiec ziemi rolnej musi wypeÅ‚nić specjalnÄ… deklaracjÄ™, potwierdzajÄ…cÄ…, że powierzchnia posiadanej ziemi nie przekroczy wymaganej maksymalnej powierzchni 500 ha. Musi też ujawnić pochodzenie pieniÄ™dzy, za które bÄ™dzie kupowana ziemia.

Jak poinformowaÅ‚a litewskie media rzeczniczka prasowa Ministerstwa Rolnictwa, RamunÄ— VisockytÄ—, zakaz nabywania poÅ‚aci ziemi o przeznaczeniu rolnym o powierzchni ponad 500 ha obowiÄ…zywaÅ‚ także przed 1 stycznia 2014 roku, ale dotychczas „nikt nie zabraniaÅ‚ tej samej osobie poprzez inne osoby prawne nabywać dodatkowo po kolejne 500 ha. W ten sposób w jednych rÄ™kach skupiaÅ‚y siÄ™ obszary ziemi wiÄ™ksze, aniżeli zezwalaÅ‚a na to ustawowo regulacja prawna. Problem polega na tym, że w takim skupywaniu ziemi może być wykorzystany kapitaÅ‚ zagraniczny, co oznacza, że w istocie ziemiÄ™ kupujÄ… obcokrajowcy. Poza tym możliwe, że przez osoby powiÄ…zane ziemia staje siÄ™ przedmiotem spekulowania, a nie kupuje siÄ™ jej po to, by pracować na roli”.
Od stycznia 2014 roku wprowadzono zatem pojÄ™cie „osób powiÄ…zanych”. Jak tÅ‚umaczy RamunÄ— VisockytÄ—, podpisujÄ…c deklaracjÄ™ kupna ziemi o przeznaczeniu rolnym kupiec „potwierdza, że powierzchnia ziemi o przeznaczeniu rolnym jego i z nim powiÄ…zanych osób nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej wielkoÅ›ci 500 ha”. Ten zapis ma posÅ‚użyć jako bezpiecznik przeciwko nadużyciom przy kupnie ziemi przez podstawione osoby.

… i uÅ‚atwienia

Obecnie, w kontekÅ›cie uwag KE, na Litwie rozważa siÄ™ wprowadzenie uÅ‚atwieÅ„ w nabywaniu ziemi przez obcokrajowców.
Jak podaje portal L24.lt, podczas narady w Ministerstwie Rolnictwa eksperci z Litewskiego Instytutu Wolnego Rynku oraz Litewska Konfederacja Pracodawców zaproponowali zrezygnowanie z kwalifikacyjnych wymagaÅ„ stawianych potencjalnym zagranicznym nabywcom gruntów – obecnie osoby, które chcÄ… nabyć ziemiÄ™ o przeznaczeniu rolnym, powinny udowodnić, że rolÄ™ uprawiajÄ… od co najmniej trzech lat bÄ…dź przedÅ‚ożyć dyplom ukoÅ„czenia studiów na kierunku rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Algimantas Ežerskis jest zdania, że z tymi propozycjami można zgodzić się częściowo. Uważa, że można zrezygnować z wymagania przedłożenia dyplomu, jednakże, jego zdaniem, wymaganie posiadania doświadczenia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego i zarejestrowania go powinno pozostać.

Przedstawiciele Litewskiego Instytutu Wolnego Rynku proponują ponadto zrezygnować z ograniczenia nabywania ziemi rolnej do 500 ha. Zdaniem wiceministra, wymaganie to gwarantuje, że ziemia nie znajdzie się w dyspozycji jednego podmiotu, jednakże, uważa, mogą być dopuszczalne uzasadnione wyjątki od tego ograniczenia.

Resort rolnictwa uwzglÄ™dni propozycje partnerów socjalnych i skorygowany projekt ustawy przedÅ‚oży do rozpatrzenia rzÄ…dowi.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie