01.04.2015

Koniec kwot mlecznych

Od 1 kwietnia, po ponad 30 latach obowiązywania limitów produkcji mleka, Unia znosi kwoty, pozwalając rolnikom na produkcję mleka bez żadnych ograniczeń. Ma to zwiększyć konkurencję UE na rynku światowym.

Czy tak siÄ™ stanie, pokaże czas. WÅ‚aÅ›ciciele drobnych gospodarstw mlecznych z UE obawiajÄ… siÄ™, że zostanÄ… wyrugowani z rynku. Już zresztÄ… od lat zmniejsza siÄ™ liczba producentów mleka, np. w Polsce mleczne krowy mleczne hoduje ok. 145 tys. rolników, podczas gdy przed ćwierćwieczem byÅ‚o ich z milion. Mniej gospodarstw, ale wiÄ™cej krów i mleka. Dlatego też w br. polscy hodowcy muszÄ… zapÅ‚acić, prawie miliard zÅ‚otych kary za nadprodukcjÄ™. Minister rolnictwa Marek Sawicki ogÅ‚osiÅ‚ ostatnio, że rolnicy bÄ™dÄ… mogli rozÅ‚ożyć spÅ‚aty kar na trzy lata.
Problem w tym, że obecnie, przynajmniej w Polsce, nie za bardzo jest na co przestawiać gospodarstwa rolne: spadajÄ… ceny żywca, wczeÅ›niejsze decyzje Brukseli spowodowaÅ‚y ogromne zmniejszenie areaÅ‚u uprawy buraków cukrowych, czy też tytoniu, itp, itd.

BÄ™dzie dyktat potentatów?

Na jeszcze wiÄ™kszÄ… skalÄ™ przemysÅ‚owÄ… prowadzona jest produkcja mleka w wielu krajach zachodniej Europy. Z danych, opublikowanych niedawno przez Niemiecki ZwiÄ…zek Mleczarski, wynika, ze w Europie dominuje kilka potężnych koncernów mlecznych: Nestlé (Szwajcaria) z obrotem 21,3 mld Euro, Danone (Francja) - 15,2 mld Euro oraz Groupe Lactalis (Francja) - 14,6 mld euro, holenderska FrieslandCampina - 11,2 mld Euro, Arla Foods (Dania, Szwecja, Niemcy) - 9,4 mld.

Zniesienie kwot mlecznych jest chwalone przez gigantów spożywczych, którzy mówiÄ…, że trzeba zaspokoić rosnÄ…cy popyt w Chinach. Niemcy i Holandia sÄ… gotowe do zwiÄ™kszenia produkcji mleka o 20 procent, podczas gdy Irlandia spodziewa siÄ™ wzrostu produkcji aż o 50 procent w 2020 roku.

W Polsce jest aż 200 mleczarni, ale wszystkie, jak na Å›wiatowe warunki – niewielkie. Tylko pięć jest bardzo dużych, z czego dwie: Mlekovita i Mlekpol z naszego regionu, majÄ… obroty po 2 mld zÅ‚ i skupujÄ… po miliard litrów mleka rocznie. Ponad 25 proc, produkcji mlecznej w Polsce idzie na eksport, a zniesienie kwot może spowodować, że drobni producenci mogÄ… być eliminowani z rynku.

Demonstracja w Brukseli

We wtorek, 31 marca, w Brukseli odbyÅ‚a siÄ™ demonstracja takich producentów z UE. WÅ‚aÅ›ciciele maÅ‚ych gospodarstw ostrzegajÄ…, że liberalizacja rynku mleka doprowadzi do masowego ugorowania ziemi do produkcji i spadku cen, które wyrugujÄ… wielu z nich z rynku.
Maria Heubuch, eurodeputowana z partii Zielonych powiedziaÅ‚a agencji informacyjnej euronews, że jeÅ›li drobni rolnicy zniknÄ…, „Europa może zostać tylko z fermami na 1000 - 5000 krów, dostarczajÄ…cymi surowiec dla wielkiego przemysÅ‚u". Eurodeputowana przewiduje siÄ™, że "produkcja mleka bÄ™dzie nadal rosnąć, ale ceny bÄ™dÄ… nadal spadać."

Niemiecki rolnik Karl-Otto Vollrath, który doÅ‚Ä…czyÅ‚ do protestu we wtorek, przepowiedziaÅ‚: "Nie bÄ™dziesz produkowaÅ‚, jeÅ›li masz 50 lub 500 krów, bo nikt nie zechce kupować mleka od takiego dostawcy”.

Kontyngenty mleczne wprowadzono w 1984 roku, jako odpowiedź na tzw, „jezioro mleczne” w UE i „góry” masÅ‚a, spowodowane nadprodukcjÄ…. Teraz wielu ekspertów ostrzega przed powtórzeniem tych czasów.

Romuald Schaber, przewodniczący Europejskiej Rady ds. Mleka wezwał do bardziej skutecznej regulacji rynku mleka w celu zapewnienia, że ceny nie pozostaną na niskim poziomie.

PowiÄ…zać „mlecznym Å‚aÅ„cuchem”

EuroposeÅ‚ CzesÅ‚aw Siekierski, szef Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, przyznaje, że rolnicy bojÄ… siÄ™ zmian, choć o likwidacji kwot wiedzieli już od 2003 roku. W jego ocenie, poprawy wymaga integracja pionowa, staÅ‚e, sprawiedliwe powiÄ…zanie wieloletnimi umowami uczestników Å‚aÅ„cucha od krowy do stoÅ‚u. Gospodarstwa maÅ‚e i gospodarujÄ…ce w trudnych warunkach, np. górskich, należy wesprzeć w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej.

Unijne rolnicze organizacje zgrupowane w Copa-Cogeca nakreÅ›liÅ‚y już Å›rodki niezbÄ™dne do utrzymania rentownoÅ›ci sektora mleczarskiego w przyszÅ‚oÅ›ci. Zdaniem Mansela Raymonda, przewodniczÄ…cego  grupy roboczej Copa-Cogeca  „Mleko i produkty mleczne”, po zniesieniu kwot producenci mleka nadal bÄ™dÄ… wystawieni na wahania rynków, które sÄ… zjawiskiem wystÄ™pujÄ…cym na caÅ‚ym Å›wiecie. W najbliższym czasie producenci mleka bÄ™dÄ… zmagać siÄ™ z problemami gospodarczymi, co ograniczy ich pÅ‚ynność finansowÄ…. Dlatego też ważne jest - w ocenie Copa-Cogeca utrzymanie funduszy pochodzÄ…cych z opÅ‚at za przekroczenie kwoty w sektorze. DziÄ™ki tym Å›rodkom bÄ™dzie można poczynić inwestycje w sektorze, by mógÅ‚ on sprostać wzrastajÄ…cemu popytowi w perspektywie Å›rednioterminowej”.

- W nowej rzeczywistoÅ›ci „pokwotowej” bÄ™dziemy potrzebować odpowiednich narzÄ™dzi, by producenci mleka i spóÅ‚dzielnie mleczarskie mogÅ‚y siÄ™ w niej odnaleźć. Mimo iż w aktualnych ramach prawnych UE już wystÄ™pujÄ… instrumenty rynkowe (jak interwencja publiczna czy prywatne przechowywanie), które mogÅ‚yby pomóc osÅ‚onić producentów przed wahaniami, nie stanowiÄ… one już prawdziwych sieci bezpieczeÅ„stwa, które byÅ‚yby oparciem dla rolników w momencie poważnego zachwiania równowagi na rynku. Należy dostosować te narzÄ™dzia i zwiÄ™kszyć ich wydajność biorÄ…c pod uwagÄ™ wzrastajÄ…ce koszty produkcji i rzeczywistość rynkowÄ…. Potrzeba również innych narzÄ™dzi zarzÄ…dzania ryzykiem, w tym zachÄ™t do tworzenia rynków terminowych, aby w części zniwelować wahania na rynku. Ubezpieczenia dochodu/marży mogÅ‚yby być dodatkowÄ… opcjÄ…, którÄ… należy rozważyć, gdyż mogÅ‚yby pomóc rolnikom w zarzÄ…dzaniu wieloma zagrożeniami. Ponadto ważne sÄ… zapisy pakietu mlecznego UE, którego celem jest wzmocnienie stosunków umownych miÄ™dzy rolnikami a przetwórcami – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

Jan Wyganowski


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie