Posłowie przyjęli pakiet pięciu ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Zmiany obejmą prawie 200 ustaw. Wejdą w życie 1 marca i 31 marca.
Konstytucja Biznesu jest to pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszenie przepisów dotyczÄ…cych prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci. Zmiany, które wprowadzi Konstytucja biznesu dotyczÄ… takich obszarów, jak m.in.:
-
relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych,
-
zakładanie firmy,
-
zawieszenie działalności,
-
zasady tworzenia prawa gospodarczego,
-
obowiązki związane z prowadzeniem działalności.
NajważniejszÄ… ustawÄ… w ramach Konstytucji Biznesu bÄ™dzie nowe Prawo gospodarcze, które okreÅ›li najważniejsze prawa przedsiÄ™biorcy i zasady prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.
Konstytucja Biznesu – jakie korzyÅ›ci dla przedsiÄ™biorców
1. W relacjach przedsiębiorca-urzędnik
-
Wprowadzenie zasady co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone
PrzedsiÄ™biorca może prowadzić biznes w sposób wolny, jeÅ›li nie Å‚amie wyraźnych zakazów lub ograniczeÅ„.
-
Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
Przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy).
-
Przyjazna interpretacja przepisów
Niejasne przepisy bÄ™dÄ… rozstrzygane na korzyść przedsiÄ™biorców.
-
Zasada proporcjonalności
UrzÄ…d nie może nakÅ‚adać na przedsiÄ™biorcÄ™ nieuzasadnionych obciążeÅ„, np. nie bÄ™dzie mógÅ‚ żądać dokumentów, którymi już dysponuje.
-
PowoÅ‚anie Rzecznika MaÅ‚ych i Åšrednich PrzedsiÄ™biorców
Zadaniem Rzecznika MaÅ‚ych i Åšrednich PrzedsiÄ™biorców bÄ™dzie stanie na straży i ochrona praw przedsiÄ™biorców z sektora MÅšP.
W zakresie jego kompetencji znajdÄ… siÄ™ m.in.
-
opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczÄ…cych interesów przedsiÄ™biorców;
-
wystÄ™powanie do odpowiednich organów z wnioskami o podjÄ™cie inicjatywy ustawodawczej, a także do odpowiednich urzÄ™dów z wnioskami o wydanie objaÅ›nieÅ„ prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej;
-
wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji;
-
wystÄ™powanie do SÄ…du Najwyższego i Naczelnego SÄ…du Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygniÄ™cie rozbieżnoÅ›ci w wykÅ‚adni przepisów;
-
zwracanie się o wszczynanie postępowań administracyjnych i przystępowanie do nich;
-
wnoszenie od decyzji organów i skarg do sÄ…dów administracyjnych;
-
wspóÅ‚praca z organizacjami pozarzÄ…dowymi, spoÅ‚ecznymi i zawodowymi;
zwracanie siÄ™ do odpowiednich organów, organizacji i instytucji z wnioskami o podjÄ™cie odpowiednich dziaÅ‚aÅ„ mogÄ…cych wpÅ‚ywać pozytywnie na prawa i interesy przedsiÄ™biorców
2. Przy zakÅ‚adaniu firmy – pakiet startowy
W ramach Konstytucji Biznesu przygotowano pakiet uÅ‚atwieÅ„ dla przedsiÄ™biorców rozpoczynajÄ…cych dziaÅ‚alność.
-
Wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej
BÄ™dzie ona dotyczyć m.in. drobnej dziaÅ‚alnoÅ›ci zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usÅ‚ug. JeÅ›li przychody z tej dziaÅ‚alnoÅ›ci nie przekroczÄ… w żadnym miesiÄ…cu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, dziaÅ‚alność ta nie bÄ™dzie uznawana za dziaÅ‚alność gospodarczÄ… i nie bÄ™dzie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej. Dochody z takiej dziaÅ‚alnoÅ›ci bÄ™dÄ… opodatkowane na zasadach ogólnych.
Wprowadzenie nowej ulgi w składkach ZUS dla nowych firm
PoczÄ…tkujÄ…cy przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ… zwolnieni ze skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne przez pierwsze 6 miesiÄ™cy dziaÅ‚alnoÅ›ci. PrzedsiÄ™biorca bÄ™dzie musiaÅ‚ zgÅ‚osić siÄ™ do obowiÄ…zkowych ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych w terminie 6 miesiÄ™cy od rozpoczÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci, a nie w ciÄ…gu 7 dni - jak to jest obecnie. Potem bÄ™dzie mógÅ‚ skorzystać przez 2 lata z tzw. „maÅ‚ego ZUS-u".
3. Przy zawieszaniu działalności
-
Możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym
Obecnie nie można zawiesić dziaÅ‚alnoÅ›ci jeÅ›li zatrudnia siÄ™ pracowników. DziÄ™ki zmianom zaproponowanym w Konstytucji Biznesu bÄ™dzie można zawiesić dziaÅ‚anie firmy na dÅ‚uższy niż obecnie obowiÄ…zujÄ…cy 24 miesiÄ™czny okres lub na czas nieokreÅ›lony. Po upÅ‚ywie terminu zawieszenia, wznowienie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej nastÄ…pi automatycznie. JeÅ›li przedsiÄ™biorca zapomni zÅ‚ożyć wniosek o odwieszenie, nie zostanie on wykreÅ›lony z rejestru (jak obecnie).
4. W kontaktach z urzędami
-
Nowy portal internetowy dla przedsiÄ™biorców
Portal bÄ™dzie rozwiniÄ™ciem www.biznes.gov.pl. WyjaÅ›ni, w jaki sposób zrealizować poszczególne sprawy urzÄ™dowe, a także umożliwi np. uiszczanie opÅ‚at urzÄ™dowych, czy uzyskanie zaÅ›wiadczenia o niezaleganiu z podatkami albo skÅ‚adkami. Portal przypomni przedsiÄ™biorcom (przez sms lub e-mail) o zbliżajÄ…cych siÄ™ terminach urzÄ™dowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie. BÄ™dÄ… tam też publikowane wyjaÅ›nienia dotyczÄ…ce zagadnieÅ„ prawnych budzÄ…cych najwiÄ™cej wÄ…tpliwoÅ›ci w praktyce.
-
Możliwość zaÅ‚atwiania niektórych prostych spraw urzÄ™dowych przez telefon, e-mail lub za pomocÄ… innych Å›rodków komunikacji
UrzÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ w ten sposób szybko poinformować np. o koniecznoÅ›ci dostarczenia zaÅ‚Ä…czników albo o gotowych do odbioru dokumentach.
-
Stopniowa likwidacja REGON
Podstawowym numerem identyfikującym przedsiębiorcę będzie NIP.
5. Przy korzystaniu z peÅ‚nomocników
-
Możliwość ustanawiania prokurentów przez przedsiÄ™biorców - osoby fizyczne
Opublikowanie informacji o peÅ‚nomocniku lub prokurencie w CEIDG bÄ™dzie równoznaczne z udzieleniem peÅ‚nomocnictwa lub udzieleniem prokury na piÅ›mie.
6. Przy działalności reglamentowanej
-
Uporządkowanie katalogu form reglamentacji działalności gospodarczej
Pozostaną trzy zasadnicze formy: koncesje, zezwolenia i rejestry działalności regulowanej. Zniesione zostaną zgody i licencje jako odrębne formy reglamentacji. Ponadto zostanie wprowadzona zasada, że zezwolenia nie mogą mieć charakteru uznaniowego i powinny być zawsze udzielone, jeśli przedsiębiorca spełnia warunki przewidziane prawem.
7. Przy tworzeniu przepisów dla przedsiÄ™biorców
-
Stworzenie katalogu podstawowych reguÅ‚, którymi należy kierować siÄ™ przy tworzeniu prawa gospodarczego
Jest to m.in. zasada proporcjonalnego ograniczania obciążeÅ„ dla MÅšP, zgodnie z którÄ…, zanim przystÄ…pi siÄ™ do projektowania nowego prawa, należy przeanalizować czy zamierzonego skutku nie można osiÄ…gnąć za pomocÄ… innych Å›rodków. Wprowadzone zostanÄ… również zasady: dążenia do nienakÅ‚adania nowych obowiÄ…zków administracyjnych oraz ograniczenia obowiÄ…zków informacyjnych.
-
Ministrowie i organy centralne będą wydawać objaśnienie prawne
Napisane prostym jÄ™zykiem „poradniki" wyjaÅ›niÄ…, jak stosować najtrudniejsze przepisy. Zastosowanie siÄ™ do nich bÄ™dzie chroniÅ‚o przedsiÄ™biorcÄ™, np. w razie kontroli. Do wydania objaÅ›nieÅ„ przez ministrów i organy centralne bÄ™dzie mógÅ‚ zobowiÄ…zać Rzecznik MaÅ‚ych i Åšrednich PrzedsiÄ™biorców.
8. Przy prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci przez cudzoziemców
-
Wprowadzenie nowych przepisów dotyczÄ…cych zasad udziaÅ‚u przedsiÄ™biorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce
Do tej pory regulacje te byÅ‚y rozrzucone w trzech różnych ustawach i niespójne. DziÄ™ki Konstytucji Biznesu, przepisy znajdÄ… siÄ™ w jednym dokumencie.
Kiedy Konstytucja Biznesu zacznie obowiązywać?
Nowe prawo ma wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjÄ…tkiem przepisów dotyczÄ…cych „ulgi na start". Te zacznÄ… obowiÄ…zywać 31 marca 2018 r.
KonstytucjÄ™ Biznesu tworzÄ… ustawy:
WYG
ŹródÅ‚o: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju