Inspektor puka do firmowych drzwi? Sprawdź, co może, a czego nie może zrobić w Twojej firmie kontroler. Jakich informacji musisz mu dostarczyć aby nie narazić się na wysokie kary?
Uprawnienia do przeprowadzenia w przedsiÄ™biorstwie kontroli ma (w okreÅ›lonym zakresie) szereg organów. Najczęściej spotykane sÄ… kontrole skarbówki, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Ale uwaga! Uprawnienia kontrolne posiada chociażby UrzÄ…d Ochrony Konkurencji i Konsumentów – ale korzysta z nich wtedy, gdy w grÄ™ wchodzi podejrzenie zmowy cenowej. Warto wiedzieć, że utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest karalne – w przypadku utrudniania pracy inspektorowi UOKiK sankcje mogÄ… siÄ™gać nawet 50 mln. euro!
Jedna kontrola naraz. Nie zawsze
– Ogólne zasady przeprowadzania kontroli w przedsiÄ™biorstwie reguluje rozdziaÅ‚ 3 ustawy o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Z punktu widzenia przedsiÄ™biorcy zawiera ona szereg bardzo korzystnych zapisów. Mamy np. art 82 ustawy, który co do zasady zakazuje prowadzenia w przedsiÄ™biorstwie wiÄ™cej niż jednej kontroli naraz – wskazuje Syryca. Od tej reguÅ‚y istnieje jednak szereg wyjÄ…tków. Kilka kontroli można przeprowadzić m.in. w sytuacji gdy sÄ… one niezbÄ™dne w celu przeciwdziaÅ‚ania popeÅ‚nieniu przestÄ™pstwa bÄ…dź wykroczenia (także skarbowego). PrzesÅ‚ankÄ… do prowadzenia wiÄ™cej niż jednej kontroli jest także np. bezpoÅ›rednie zagrożenie życia, zdrowia czy Å›rodowiska naturalnego. Co w sytuacji w której do kontrolowanego już przedsiÄ™biorstwa wkroczyć chce kolejny inspektor, a brak jest przesÅ‚anek do kilku kontroli? Ustawa zobowiÄ…zuje organ kontrolny do odstÄ…pienia od podjÄ™cia czynnoÅ›ci kontrolnych i daje możliwość ustalenia z przedsiÄ™biorcÄ… innego terminu przeprowadzenia kontroli.
Jak długo zabawi kontroler?
Trzeba pamiÄ™tać też, że poza kilkoma wyjÄ…tkami prawo zabezpiecza też wÅ‚aÅ›cicieli firm w zakresie czasu trwania wszystkich kontroli w ciÄ…gu jednego roku kalendarzowego. JeÅ›li jesteÅ› mikroprzedsiÄ™biorcÄ… czas wszystkich kontroli nie powinien przekraczać 12 dni roboczych. MaÅ‚e firmy muszÄ… liczyć siÄ™ z maksymalnie 18 dniami roboczymi. W przypadku Å›rednich przedsiÄ™biorców, liczba roÅ›nie do 24 dni roboczych. Pozostali muszÄ… być gotowi na nawet 48 dni roboczych trwania kontroli.
Tego wymagaj od kontrolera
Na organie kontrolnym spoczywa kilka ważnych obowiÄ…zków – przede wszystkim zawiadomienie przedsiÄ™biorcy o zamiarze podjÄ™cia kontroli. Tuż przed rozpoczÄ™ciem prac, kontroler musi okazać sÅ‚użbowÄ… legitymacjÄ™ i dorÄ™czyć stosowne upoważnienie zawierajÄ…ce m.in. oznaczenie organu kontroli, podstawÄ™ prawnÄ… przeprowadzenia kontroli, dookreÅ›lenie zakresu kontroli, a także imiÄ™ i nazwisko osoby upoważnionej do jej wykonania. Co ważne, dokument ten powinien wskazywać też datÄ™ rozpoczÄ™cia i przewidywalnego zakoÅ„czenia kontroli. Uwaga! JeÅ›li upoważnienie nie nie zawiera wszystkich przewidzianych prawem danych to nie stanowi podstawy do przeprowadzenia kontroli. Dodajmy też, że ustawa zobowiÄ…zuje ograny kontrolne do takiego wykonywania ich obowiÄ…zków, które (na tyle na ile to możliwe) nie zakÅ‚óci funkcjonowania firmy.
Liberum veto przedsiębiorcy?
PrzedsiÄ™biorca, którego firma zostaÅ‚a poddana kontroli musi przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze powinien pamiÄ™tać o prowadzeniu i przechowywaniu w swojej siedzibie książki kontroli, upoważnieÅ„ i protokoÅ‚ów kontrolnych. Ma prawo do obecnoÅ›ci w trakcie trwania czynnoÅ›ci kontrolnych lub do wyznaczenia osoby do tego upoważnionej. W sytuacji w której organ kontrolny wykonuje czynnoÅ›ci naruszajÄ…c przepisy prawa, to przedsiÄ™biorstwa ma prawo wnieść swój sprzeciw. JeÅ›li na skutek takiego Å‚amania prawa przedsiÄ™biorstwa poniesie szkodÄ™, może ubiegać siÄ™ o stosowne odszkodowanie.