Powszechną praktyką na rynku deweloperskim jest rozpoczynanie sprzedaży mieszkań jeszcze zanim powstanie gotowy obiekt. Kupujący mają w takim wypadku do dyspozycji plany i wizualizacje budynku, a także prospekt informacyjny ze szczegółowym opisem inwestycji. Mimo tych materiałów, brak nieruchomości może być dla potencjalnych klientów powodem do obaw. Prawo jednak skutecznie chroni kupującego przed nadużyciami ze strony dewelopera, do których mogłaby prowadzić taka sytuacja.
Zakup mieszkania, które jest jeszcze w trakcie budowy może być okazjÄ… nie do odrzucenia. Takie lokale zazwyczaj sprzedawane sÄ… bowiem w okazyjnych cenach. Na tak wczesnym etapie sprzedaży do wyboru pozostajÄ… mieszkania najlepiej rozmieszczone w budynku. Decyduje wiÄ™c zasada „kto pierwszy, ten lepszy…” lokal ma do wyboru. Kiedy jednak opadnie euforia zwiÄ…zana z najważniejszym zakupem w życiu, warto poznać swoje prawa, dziÄ™ki którym zagwarantujemy sobie odbiór mieszkania dokÅ‚adnie w takim stanie, jak zakÅ‚adajÄ… to plany.
Rachunek powierniczy gwarancją bezpieczeństwa
Ustawa z 29 kwietnia 2012 r. naÅ‚ożyÅ‚a na deweloperów obowiÄ…zek zakÅ‚adania rachunków powierniczych, na których gromadzone sÄ… pieniÄ…dze klientów. MożliwoÅ›ci sÄ… dwie: otwarty lub zamkniÄ™ty rachunek powierniczy. Ten pierwszy oznacza udostÄ™pnianie Å›rodków deweloperowi za poÅ›rednictwem banku w miarÄ™ postÄ™pu prac. Bank sprawuje również pieczÄ™ nad harmonogramem dziaÅ‚aÅ„ na podstawie zapisów w dzienniku budowy. ZamkniÄ™ty rachunek oznacza, że deweloper nie ma możliwoÅ›ci obracania pieniÄ…dzmi wpÅ‚aconymi przez klienta po podpisaniu umowy, do czasu zawarcia aktu notarialnego przenoszÄ…cego wÅ‚asność mieszkania – ZamkniÄ™ty rachunek powierniczy to najwyższa forma bezpieczeÅ„stwa dla klienta – mówi PrzemysÅ‚aw Stefanowski, dyrektor marketingu i sprzedaży PBG Erigo. – Deweloper, który decyduje siÄ™ na taki typ rachunku musi być pewien, że jest w stanie samodzielnie sfinansować budowÄ™ inwestycji. Zwrot kosztów otrzyma dopiero po przekazaniu wÅ‚asnoÅ›ci klientom. Z naszego doÅ›wiadczenia wynika, że dla klientów jest to ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji o zakupie – dodaje Stefanowski.
Bądź dobrze poinformowany
InformacjÄ™ o rodzaju rachunku powierniczego znajdziemy w prospekcie informacyjnym. Dokument dotyczy lokali, które nie majÄ… ustanowionej odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci. SporzÄ…dzenie go to obowiÄ…zek każdego dewelopera. Niestosowanie tego nakazu może skoÅ„czyć siÄ™ grzywnÄ… lub nawet utratÄ… wolnoÅ›ci. Klient powinien szukać odpowiedniego zapisu o prospekcie w umowie, a gdy go nie znajdzie ma prawo odstÄ…pienia od umowy. W dokumencie znajdujÄ… siÄ™ informacje zarówno o poszczególnych lokalach, jak i caÅ‚ym obiekcie. Prawem klienta jest również otrzymanie do wglÄ…du kopii pozwolenia na budowÄ™ oraz odpisu KRS.
Część teraz, reszta po ukończeniu budowy
Innym ważnym elementem, który chroni konsumenta jest możliwość dzielenia kosztów w różnych proporcjach – część wpÅ‚aca siÄ™ po podpisaniu umowy, a resztÄ™ dopiero po zakoÅ„czeniu budowania inwestycji, np. 20% do 80%. – Takie rozwiÄ…zanie jest korzystne zarówno dla nabywców, którzy sÄ… kredytobiorcami oraz dla tych, którzy kupujÄ… mieszkanie za oszczÄ™dnoÅ›ci – przekonuje PrzemysÅ‚aw Stefanowski, PBG Erigo. – Kredytobiorcy na poczÄ…tku spÅ‚acajÄ… mniejszy kredyt z korzystniejszymi ratami, z kolei klienci gotówkowi mogÄ… dowolnie inwestować pozostaÅ‚Ä… część wartoÅ›ci mieszkania przed dokonaniem wpÅ‚aty – dodaje.
Innym ważnym z punktu widzenia kupujÄ…cego elementem jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Co prawda jest to spory wydatek, jednak poÅ‚owÄ™ kosztów notarialnych pokryje deweloper. Najważniejsze jednak, by decyzji o zakupie mieszkania nie podejmować pochopnie. Sam fakt, że budynek jeszcze nie istnieje nie musi być powodem do zmartwieÅ„. Może siÄ™ nim stać dopiero w momencie, kiedy klient nie zna swoich praw, a deweloper postanowi to wykorzystać na jego niekorzyść.
Joanna Ciemny