19.02.2015

Kwota wolna od podatku bez zmian

Kwota wolna od podatku w Polsce należy do najniższych w Europie. Nic dziwnego, że aż 97 proc. ankietowanych Polaków uważa, że należy podnieść kwotę wolną od podatku, zaledwie 3 proc. jest zdania, że nie ma takiej potrzeby. Mimo to, Sejm RP odrzucił w lutym br., głosami posłów PO – PSL, wniosek o zwiększenie kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 3.091 zł. Kwota wolna od podatku nie była zwiększana praktycznie od 8 lat, bo w 2008 roku wzrosła ona tylko o 2 zł (słownie: dwa złote).

Sejm odrzuciÅ‚ poselski projekt podwyżki kwoty wolnej od podatku z 3.091 do 6.253 zÅ‚. Za odrzuceniem projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych autorstwa Twojego Ruchu byÅ‚o 232 posÅ‚ów, przeciwko 200, a 3 wstrzymaÅ‚o siÄ™ od gÅ‚osu. Za odrzuceniem projektu gÅ‚osowaÅ‚y kluby PO i PSL. Przeciwni byli w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci posÅ‚owie klubów PiS, SLD, KPSP i TR.

Jak tÅ‚umaczyli posÅ‚owie Twojego Ruchu, autorzy noweli, ich intencjÄ… byÅ‚o, aby z podatku wyÅ‚Ä…czony byÅ‚ dochód odpowiadajÄ…cy minimum egzystencji. Minimum, do którego siÄ™ odwoÅ‚ali wynosiÅ‚o 521,11 zÅ‚ miesiÄ™cznie, czyli 6253,32 zÅ‚ rocznie.

– Utrzymanie niskiej kwoty wolnej od podatku to utrzymanie obecnego – regresywnego systemu opodatkowania, na którym korzystajÄ… najbogatsi, którzy pÅ‚acÄ… niskie podatki, a tracÄ… najbiedniejsi, na których barki spada finansowanie budżetu – tÅ‚umaczy dla portalu strajk.eu Grzegorz Kubarczyk, sekretarz zwiÄ…zku zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

– Od wielu lat opowiadamy siÄ™ za podniesieniem kwoty wolnej od podatku – mówi temu samemu portalowi Patryk Kosela, rzecznik prasowy „Sierpnia 80”. – W 2011 roku wskazywaliÅ›my, że powinna ona obejmować osoby o dochodach poniżej 15 tysiÄ™cy zÅ‚otych rocznie. DziÅ› należaÅ‚oby tÄ™ granicÄ™ podnieść, bo choć pÅ‚aca minimalna nieco wzrosÅ‚a, to o wiele bardziej wzrosÅ‚y koszty życia. Nie może być tak, że paÅ„stwo Å›ciÄ…ga z ludzi najbiedniejszych haracz. Ludzie zarabiajÄ…cy nÄ™dzne grosze już sÄ… tym poszkodowani, a paÅ„stwo dodatkowo ich każe wsadzajÄ…c im rÄ™ce do pustych kieszeni. RzÄ…dzÄ…cy zapomnieli o zjawisku „biednych pracujÄ…cych”, a wiÄ™c o tym, że posiadanie pracy nie chroni już od dawna przed biedÄ…. To kuriozum! Z jednej strony wÅ‚adza naciska na Niemcy, by nie wymagaÅ‚y od firm transportowych pÅ‚acenia polskim kierowcom minimalnej kwoty godzinowej 8,5 euro, a z drugiej upadla ludzi każąc im pÅ‚acić podatki od jaÅ‚mużny zwanej dumnie, lecz durnie wynagrodzeniem za pracÄ™. Trzeba podnieść kwotÄ™ wolnÄ… od podatku, a także zlikwidować podatek dochodowy od rent i emerytur – apeluje Kosela.

W podobnym tonie sprawÄ™ komentuje Piotr Szumlewicz, doradca Ogólnopolskiego Porozumienia ZwiÄ…zków Zawodowych. – Polski system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Biedni pÅ‚acÄ… relatywnie wysokie podatki, a bogaci bardzo niskie. Kwota wolna od podatku w Polsce należy do najniższych w Europie, a zarazem obciążenia dla elit biznesu sÄ… bardzo niewielkie. Pod tym wzglÄ™dem podniesienie kwoty wolnej od podatku jest krokiem w dobrym kierunku, jednak powinno mu towarzyszyć znacznie podwyższenie obciążeÅ„ fiskalnych dla najlepiej sytuowanych obywateli. Samo zwiÄ™kszenie kwoty wolnej doprowadziÅ‚oby do spadku wpÅ‚ywów do budżetu i cięć w wydatkach, na czym straciÅ‚yby gÅ‚ównie osoby ubogie – zwraca uwagÄ™ ekspert.

WedÅ‚ug wyliczeÅ„, podwyższenie kwoty wolnej od podatku kosztowaÅ‚oby budżet paÅ„stwa 4 mld zÅ‚. – Potrzebna jest wiÄ™c szersza reforma podatkowa, polegajÄ…ca na podniesieniu kwoty wolnej od podatku, ale zarazem podwyższeniu podatków dla najlepiej zarabiajÄ…cych obywateli, podniesieniu podatku CIT i zniesieniu podatku liniowego dla przedsiÄ™biorców – tÅ‚umaczy Szumlewicz.

Tak siÄ™ jakoÅ› dziwnie skÅ‚ada, że wpÅ‚ywy z podatki PIT (a wiÄ™c pÅ‚aconych gÅ‚ównie przez pracowników zatrudnionych na umowy o pracÄ™, emerytów, rencistów oraz drobnych przedsiÄ™biorców) sÄ… wyższe od wpÅ‚ywów z podatku CIT, pÅ‚aconego przez duże koncerny.


Jeden z internautów, wyliczyÅ‚, że owe 4 mld, jakie rzekomo straciÅ‚by Skarb PaÅ„stwa, to:

(1) 4 miliardy zÅ‚otych, to roczny koszt funkcjonowania ZUS (limuzyny, przeloty, prezesa, pensje urzÄ™dników, utrzymanie i budowa budynków, system komputerowy itd). W tym wypÅ‚aty dla urzÄ™dników to 2 miliardy.

(2) 4 miliardy zÅ‚otych to czteroletnie koszty utrzymania wszystkich urzÄ™dników resortowych, liczÄ…c ich podstawowe pensje i nagrody, które wynoszÄ… rocznie 1,15 mld zÅ‚

(3) 4 miliardy zÅ‚otych to dziesiÄ™ciokrotna wartość kredytu, jaki Polska udzieli Ukrainie, tj. 100 milionów euro.

(4) 4 miliardy to mniej więcej tyle ile wynosi łączna kwota wypłacana każdego roku urzędnikom jako 13 pensja.

Jakby nie patrzeć, Polska bardzo odstaje (co widać na wykresach i tabeli) od innych unijnych krajów w zakresie systemu podatkowego i pÅ‚acowego majÄ…cego sÅ‚użyć najuboższym.

Jan Wyganowski

ŹródÅ‚a: strajk.eu, bankier.pl, ZwiÄ…zek PrzedsiÄ™biorców i Pracodawców





udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie