Wszyscy zachodzą w głowę, skąd rządzący wzięli aż 3 miliony osób, jakie mają skorzystać na zwiększeniu od przyszłego roku kwoty wolnej od podatku dla najmniej zamożnych.
W kampaniach wyborczych Andrzej Duda, a potem Prawo i Sprawiedliwość obiecywali podnieść kwotÄ™ wolnÄ… z 3.091 do 8.000 zÅ‚. MówiÄ…, ze zrobili pierwszy krok, a na dotrzymanie sÅ‚owa dajÄ… sobie czas do koÅ„ca kadencji.
Kwota wolna w PIT za 2017 rok zostaÅ‚a zwiÄ™kszona do 6600 zÅ‚, ale tylko dla tych, których roczne zarobki nie przekraczajÄ… tej sumy. Dlaczego wÅ‚aÅ›nie takiej? To dwunastokrotność 550 zÅ‚, bo na tyle zostaÅ‚o oszacowane miesiÄ™czne minimum egzystencji. Osoby zarabiajÄ…ce 6.600 rocznie lub mniej nie zapÅ‚acÄ… podatku dochodowego.
Dla podatników zarabiajÄ…cych rocznie od 6.600 do 11 tys. zÅ‚ kwota wolna bÄ™dzie stopniowo podnoszona do dzisiejszego poziomu 3.091. zÅ‚.
Nic siÄ™ nie zmieni dla tych, których dochody wyniosÄ… od 11 tys. do 85,5 tys. zÅ‚ – oni bÄ™dÄ… opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotÄ… wolnÄ… 3.091.
Na zmianach stracÄ… zarabiajÄ…cy od 85,5 tys. zÅ‚ w górÄ™. Kwota wolna bÄ™dzie stopniowo zmniejszana, a osiÄ…gajÄ…cy dochody przekraczajÄ…ce 127 tys. zÅ‚ rocznie (10,5 tys. miesiÄ™cznie) w ogóle nie bÄ™dÄ… jej mieli. StracÄ… najwiÄ™cej, czyli owe 3.091 zÅ‚.
To sÄ… kpiny
Na rzÄ…dzie i prezydencie suchej nitki nie zostawiÅ‚a opozycja, zarówno „totalna”, jak i ta „konstruktywna” w postaci Kukiz’`15.
- Kwota wolna to jest najlepiej opakowany produkt PR-owy – zauważyÅ‚a w „Salonie Politycznym Trójki” Agnieszka Åšcigaj, posÅ‚anka tego ugrupowania. - Pan Minister Morawiecki ze swoim doÅ›wiadczeniem bankowym tak jak każdÄ… pożyczkÄ™ z zyskiem sprzedaje Polakom, tak sprzedaÅ‚ im produkt marketingowy w postaci kwoty wolnej – mówiÅ‚a. – NajwiÄ™ksze oszustwo tej kwoty wolnej polega na tym, że trafia ona do beneficjentów pomocy spoÅ‚ecznej. Jeżeli w Polsce ktoÅ› zarabia 550 zÅ‚otych, a kryterium socjalne wynosi 640 zÅ‚otych, to różnicÄ™ w kwocie 100 zÅ‚otych paÅ„stwo musi wypÅ‚acić w formie zasiÅ‚ku okresowego. W efekcie paÅ„stwo nie pomoże tym osobom bardziej niż do tej pory. Kwota 100 zÅ‚otych zostaje jeszcze pomniejszona o 20 zÅ‚otych, których podatnik nie odda fiskusowi.
– Nie wiem skÄ…d siÄ™ wzięła ta liczba osób, które majÄ… skorzystać na nowych przepisach. Trzy miliony to liczba wziÄ™ta z sufitu, nawet klientów zarejestrowanych w oÅ›rodkach pomocy spoÅ‚ecznej nie ma aż tylu. Nikt nie mówi też ile osób straci na tej reformie, a bÄ™dzie to caÅ‚kiem spora grupa – podkreÅ›laÅ‚a posÅ‚anka Kukiz’15.
Ministerstwo finansów podaje przykÅ‚ady tych, którzy zyskajÄ…, nawet chociaż po parÄ™ zÅ‚otych. Wymienia pracujÄ…cych na póÅ‚ etatu za 1 tys. miesiÄ™cznie (majÄ… zyskać 265 zÅ‚), emerytów i rencistów, studentów pracujÄ…cych przez kilka miesiÄ™cy w roku, osoby pracujÄ…ce na umowÄ™ o dzieÅ‚o.
Na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie bieda aż piszczy
Spójrzmy na dochody osiÄ…gniÄ™te przez mieszkaÅ„ców naszego regionu w 2015 roku, które zestawiÅ‚ Grzegorz Krysa, kierownik dziaÅ‚u obsÅ‚ugi bezpoÅ›redniej UrzÄ™du Skarbowego w SuwaÅ‚kach.
UrzÄ…d, obsÅ‚ugujÄ…cy miasto SuwaÅ‚ki, powiat ziemski i oraz Sejny i powiat sejneÅ„ski przyjÄ…Å‚ 47,5 tys. zeznaÅ„, zÅ‚ożonych przez 61,1 tys. osób. Różnica wynika ze wspólnego opodatkowania siÄ™ małżonków.
Tylko 812 osób – 1,33 proc. – wpadÅ‚o w drugi próg podatkowy, wykazaÅ‚o dochód przekraczajÄ…cy 85,5 tys. zÅ‚ rocznie. Tyle mniej wiÄ™cej straci na kwocie wolnej, która bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚a w przyszÅ‚ym roku.
Jeżeli dane z 2015 powtórzÄ… siÄ™ w 2017 roku , na nowej wolnej kwocie zyska ponad 8 tys. osób, które wykazaÅ‚y dochody od 1 zÅ‚ do 6600 zÅ‚ i ponad 4 tys. osób, które zarobiÅ‚y od 6.600 do 11 tys. zÅ‚. W dużym przybliżeniu, to 20 proc. podatników.
Możliwość wspólnego rozliczenia siÄ™ osób o różnych dochodach może trochÄ™ zamazywać prognozy, ile osób zyska.
- Na przykÅ‚ad jeden małżonek uzyskaÅ‚ dochody do opodatkowania w wysokoÅ›ci 13.000 zÅ‚ a drugi 0 zÅ‚. Teoretycznie – wspólne rozliczenie spowoduje "zejÅ›cie" dochodu pojedynczej osoby poniżej kwoty 6.600 zÅ‚ i możliwość skorzystania z dwóch kwot wolnych (2 x 1.188 zÅ‚) – oczywiÅ›cie w rozliczeniu rocznym za 2017 rok do 30 kwietnia 2018 roku – zauważa Grzegorz Krysa.
WD