09.11.2015

Łam przepisy - płacz nad autocasco

Niektórym kierowcom wydaje się, że z polisą autocasco (AC) mogą zapomnieć o przepisach drogowych. Zdrowy rozsądek? Po co, skoro ubezpieczyciel zawsze wypłaci odszkodowanie? Nieprawda! W niektórych sytuacjach wcale nie wypłaci lub przy odrobinie szczęścia – pomniejszy świadczenie, adekwatnie do naszej winy. Przedstawiamy kilka przykładów, w których towarzystwo ma do tego pełne prawo.

Złota zasada – jedziesz, nie pij!

W 2014 roku tylko na terenie powiatu suwalskiego doszło do 39 zdarzeń drogowych* (31 kolizji, 8 wypadków) z udziałem nietrzeźwych uczestników. Policja zatrzymała 281 kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu i chociaż ich liczba maleje (w 2013 roku zatrzymano aż 443 nietrzeźwych kierowców!), o trzeźwości za kierownicą nie można zapomnieć. Szczególnie, że:

Ubezpieczyciel pozostaje bezwzględny wobec kierowcy, który spowoduje wypadek lub kolizję, będąc pod wpływem alkoholu - zdecydowanie odmówi wypłaty odszkodowania z polisy autocasco – wyjaśnia Marcin Szermański (porównywarka OC AC – rankomat.pl), ekspert ubezpieczeń komunikacyjnych - W ramach ochrony odpowiedzialności cywilnej (OC) wypłaci wprawdzie należne świadczenia wszystkim poszkodowanym, jednak sprawca zdarzenia zostanie zobligowany do ich pełnego zwrotu – dodaje Marcin Szermański

To nie jedyny problem kierowcy, przyłapanego na jeździe pod wpływem alkoholu. Za złamanie przepisów grozi mu dodatkowo:

- kara pieniężna w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych – dla osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu lub nie mniejsza niż 10 tys. złotych - dla osoby po raz kolejny kierującej pojazdem w stanie nietrzeźwości,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat – jeżeli w wyniku zdarzenia były osoby zabite lub ciężko ranne, ewentualnie - możliwość orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową (zmiana zakazu prowadzenia pojazdów).

Nie popisuj się furą!!

Jakie samochody lubią prowadzić młodzi kierowcy? Głównie takie, które „mają niezłego kopa i dają mega frajdę z jazdy”. Taką „bestią” można popisać się przed znajomymi. A jak najefektowniej to zrobić? Na przykład brać udział w wyścigach, mających charakter spontaniczny, niezorganizowany oraz konkursach, rajdach i treningach. Tyle, że prawie każdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z autocasco (to standardowy zapis o wyłączeniu od odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC), gdy pojazd zostanie uszkodzony w ich wyniku. Podobnie zachowa się, jeżeli użyjesz auta do jazd próbnych i demonstracyjnych.

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego

Zakłady ubezpieczeń obniżą należną kwotę odszkodowania z AC, jeżeli kierowca nie zastosował się do przepisów ruchu drogowego i w tym czasie spowodował wypadek lub kolizję. Istotne jest jednak to, w jakim stopniu wykroczenie wpłynęło na rozmiar szkód.

Większość towarzystw pomniejszy należne świadczenie lub wprowadzi udział własny w szkodzie (w zależności od zapisów OWU), gdy:

- przekroczysz dozwoloną prędkość,
- nie zastosujesz się do znaku stop,
- wymusisz pierwszeństwo,
- będziesz wyprzedzał w niedozwolonym miejscu,
- zignorujesz znak zakazu lub nakazu wjazdu,
- będziesz prowadzić rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego,
-wjedziesz na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Uważaj na rażące niedbalstwo!

Rażące niedbalstwo może stać się głównym powodem odmowy lub pomniejszenia należnego świadczenia z AC. A nie da się ukryć, że pod tym pojęciem może się mieścić wiele sytuacji, także tych niezwiązanych z przepisami ruchu drogowego. Do najczęstszych należy na przykład zagubienie kluczyków (kradzież auta), nie zaciągnięcie hamulca ręcznego (stoczenie się ze stromego zbocza) czy nawet... pozostawienie otwartego pojazdu podczas kradzieży na tzw. „stłuczkę”!

Pamiętaj o obowiązku zapinania pasów

Według przeprowadzonych badań, tylko 71% osób jadących na przednich siedzeniach samochodu zapina pasy, a tylko 40% - na tylnych. Śmiertelność w wypadkach na polskich drogach na tle innych państw europejskich jest bardzo wysoka. Na każde 100 wypadków w Polsce ginie prawie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach Unii - 3 osoby¹.

Oprócz AC posiadasz z pewnością polisę OC (bo jest obowiązkowa). Być może wykupiłeś także dobrowolne ubezpieczenie NNW. Gdy w wyniku wypadku twój pasażer zostanie trwałym inwalidą, zakład ubezpieczeń uzna niezapięte pasy za jego niedbalstwo i np. znacząco (nawet do 50%!) zaniży mu comiesięczną rentę z OC.
Świadczenie z tytułu NNW także zostanie pomniejszone - dla każdej poszkodowanej osoby, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa i ucierpiała w wypadku (również kierowcy). Oczywiście wiele zależy od zapisów umowy i wpływu zignorowania przepisu na rozmiar doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Więcej przykładów rozczarowań po zakupie AC znajdziesz się na stronie autocasco w rankomat.pl

*  źródło: statystyki 2014 www.suwalki.policja.gov.pl
¹  dane z serwisu dlakierowcow.policja.pl

(materiał promocyjny)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie