01.05.2014

Litwa. Ograniczenia w sprzedaży ziemi

1 maja br., na Litwie weszła w życie nowa ustawa, chroniąca przed nadużyciami przy nabyciu gruntów rolnych. 1 maja skończył się dziesięcioletni okres przejściowy, przewidziany w umowie przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej, podczas którego obcokrajowcy nie mogli swobodnie nabywać ziemi na Litwie.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 maja ziemiÄ™ na Litwie mogÄ… kupować zarówno obcokrajowcy, jak i spóÅ‚ki – wszystkich bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y jednakowe zasady. KupujÄ…cy bÄ™dzie mógÅ‚ nabyć ziemiÄ™ niekoniecznie w swoim miejscu zamieszkania. Nabycie gruntów bÄ™dzie jednak zwiÄ…zane z zobowiÄ…zaniem do prowadzenia produkcji rolnej, a kupionÄ… ziemiÄ™ trzeba bÄ™dzie uprawiać co najmniej przez 5 lat i tylko po takim czasie bÄ™dzie można jÄ… sprzedać.
Chętni do nabycia ziemi muszą i posiadać trzyletnie doświadczenie w zakresie rolnictwa lub wykształcenie związane z rolnictwem. Osoby, chcące nabyć ponad 10 ha ziemi, będą musiały otrzymać pozwolenie z Narodowej Służby Ziemskiej (Nacionalinė žemės tarnyba). Można nabyć nie więcej niż 500 ha ziemi. Więcej będą mogli kupić jedynie hodowcy bydła, a ilość nabywanej ziemi będzie zależała od ilości hodowanego inwentarza.

Nowa ustawa jest kolejnÄ… próbÄ… ograniczenia spekulacji gruntami rolnymi. Już w licu 2013 roku litewski parlament ograniczyÅ‚ prawa do nabycia i posiadania ziemi rolnej. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2014 roku, osoby fizyczne oraz prawne mogÄ… nabyć nie wiÄ™cej niż 300 ha ziemi paÅ„stwowej. Ograniczona też jest możliwość posiadania ziemi przeznaczonej pod użytki rolne. Maksymalny jej obszar zarówno tej kupionej od paÅ„stwa, jak i nabytej od innych osób nie bÄ™dzie mógÅ‚ być wiÄ™kszy niż 500 ha.
Od 1 stycznia 2014 r. potencjalny kupiec ziemi rolnej musi wypeÅ‚nić specjalnÄ… deklaracjÄ™, potwierdzajÄ…cÄ…, że powierzchnia posiadanej ziemi nie przekroczy wymaganej maksymalnej powierzchni 500 ha. Musi też ujawnić pochodzenie pieniÄ™dzy, za które bÄ™dzie kupowana ziemia.
Jak poinformowaÅ‚a litewskie media rzeczniczka prasowa Ministerstwa Rolnictwa, RamunÄ— VisockytÄ—, zakaz nabywania poÅ‚aci ziemi o przeznaczeniu rolnym o powierzchni ponad 500 ha obowiÄ…zywaÅ‚ także przed 1 stycznia 2014 roku, ale dotychczas „nikt nie zabraniaÅ‚ tej samej osobie poprzez inne osoby prawne nabywać dodatkowo po kolejne 500 ha. W ten sposób w jednych rÄ™kach skupiaÅ‚y siÄ™ obszary ziemi wiÄ™ksze, aniżeli zezwalaÅ‚a na to ustawowo regulacja prawna. Problem polega na tym, że w takim skupywaniu ziemi może być wykorzystany kapitaÅ‚ zagraniczny, co oznacza, że w istocie ziemiÄ™ kupujÄ… obcokrajowcy. Poza tym możliwe, że przez osoby powiÄ…zane ziemia staje siÄ™ przedmiotem spekulowania, a nie kupuje siÄ™ jej po to, by pracować na roli”.

Od stycznia 2014 roku wprowadzono zatem pojÄ™cie „osób powiÄ…zanych”. Jak tÅ‚umaczy RamunÄ— VisockytÄ—, podpisujÄ…c deklaracjÄ™ kupna ziemi o przeznaczeniu rolnym kupiec „potwierdza, że powierzchnia ziemi o przeznaczeniu rolnym jego i z nim powiÄ…zanych osób nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej wielkoÅ›ci 500 ha”. Ten zapis ma posÅ‚użyć jako bezpiecznik przeciwko nadużyciom przy kupnie ziemi przez podstawione osoby.
PotrzebÄ™ wprowadzenia zmian w trybie sprzedaży ziemi o przeznaczeniu rolnym Ministerstwo Rolnictwa motywuje tym, że dotychczasowa postać przepisów dopuszczaÅ‚a znacznÄ… liczbÄ™ nadużyć i oszukaÅ„czych umów. PrzykÅ‚adowo wÅ‚aÅ›ciciel 500 ha mógÅ‚ jakoby wypożyczyć Å›rodki na kupno ziemi dla „postronnego” kupca, zaÅ› po jakimÅ› czasie takie spóÅ‚ki byÅ‚y reorganizowane przez poÅ‚Ä…czenie.

Unijne „bezpieczniki”

Podobne „bezpieczniki”, regulujÄ…ce nabycie ziemi, obowiÄ…zujÄ… w wielu krajach Unii Europejskiej. Na WÄ™grzech, od 1 maja br., teoretycznie cudzoziemcy mogÄ… kupować ziemiÄ™ rolnÄ…. Tyle tylko, że w ustawie „prawo rolne”, przyjÄ™tej przez parlament w czerwcu ub. roku, znalazÅ‚y siÄ™ takie obostrzenia, które uniemożliwiajÄ… wrÄ™cz dla obcokrajowców nabywanie gruntów rolnych. Od 1 maja br. obowiÄ…zywać bÄ™dzie bowiem zakaz sprzedaży wiÄ™cej jak 1 ha ziemi uprawnej tym obywatelom WÄ™gier i UE, którzy nie zostanÄ… uznani za „rolników”. Aby z kolei być „rolnikiem”, trzeba byÅ‚o przez co najmniej trzy lata zajmować siÄ™ osobiÅ›cie prowadzeniem na WÄ™grzech gospodarstwa rolnego, albo okazać dyplom ukoÅ„czenia wyższych studiów rolnych lub leÅ›nych. Jako, że do 1 maja br. cudzoziemcom na WÄ™grzech praktycznie nie byÅ‚o możliwoÅ›ci kupna, czy nawet dzierżawy ziemi, obecnie tym bardziej jej nie nabÄ™dÄ….

Ograniczenia obowiÄ…zujÄ… nawet w Niemczech i Francji, gdzie kupujÄ…cy ziemiÄ™, poza licznymi wymogami formalnymi, zobowiÄ…zuje siÄ™ do uprawy ziemi przez minimum 15 lat – z zastrzeżeniem, że w tym czasie nie może jej ani sprzedać, ani wydzierżawić. Dodatkowo w Niemczech przepisy zakazu handlu ziemiÄ… (czyli spekulacji) sÄ… regulowane dodatkowo przez przepisy administracyjne. Wskazane rozwiÄ…zania nie naruszajÄ… prawa Unii Europejskiej i nie wymagajÄ… oddzielnych zapisów w konstytucji oraz tak samo dotyczÄ… obcokrajowców i obywateli.

Polscy rolnicy też chcą ograniczeń

W Polsce od 2016 roku nie bÄ™dzie już w zasadzie żadnych ograniczeÅ„ dla wykupu ziemi przez obcokrajowców. Bez żadnego wsparcia Å›rodków masowego przekazu, nawet informacji o tym, przy caÅ‚kowitym milczeniu czoÅ‚owych polskich polityków, spoÅ‚eczny komitet referendalny w sprawie obrony polskich lasów i ziemi zebraÅ‚ ponad 1,4 mln podpisów pod referendum w tej sprawie. Na tym jeszcze nie koniec, bo liczenie gÅ‚osów trwa. Aby zgÅ‚osić w Sejmie obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum, niezbÄ™dne jest zebranie przynajmniej póÅ‚ miliona prawidÅ‚owo zÅ‚ożonych podpisów

Proponowane pytania referendalne sÄ… zaÅ› takie:

1. "Czy jesteÅ› za zobowiÄ…zaniem rzÄ…du do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemiÄ… dla obcokrajowców w Polsce uwzglÄ™dniajÄ…c, iż stanowisko rzÄ…du do zmiany w traktacie powinno być nastÄ™pujÄ…ce:: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców bÄ™dzie możliwy od roku, w którym siÅ‚a nabywcza Å›redniej pensji Polaka bÄ™dzie stanowiÅ‚a minimum 90 proc. Å›redniej siÅ‚y nabywczej mieszkaÅ„ców piÄ™ciu najbogatszych paÅ„stw Unii Europejskiej?".

2. "Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?".

Zaniepokojenie rolników sprzedażą paÅ„stwowych gruntów rolnych jest zrozumiaÅ‚e bo  obecnie na przetargach rekordowa cena, jaka padÅ‚a na terenach protestu wyniosÅ‚a 124 tys. zÅ‚ za hektar! Kogo stać na takie bajoÅ„skie kwoty?
Rolnicy uważajÄ…, że chodzi o przejmowanie ziemi przez zagraniczne koncerny za pomocÄ… podstawionych osób tzw. „sÅ‚upów”. W ten sposób ziemia przeznaczona na powiÄ™kszenie gospodarstw rodzinnych do nich nie trafia. Rolnicy żądajÄ… takiego zmodyfikowania przepisów regulujÄ…cych obrót ziemiÄ… w Polsce, by w lepszy sposób zabezpieczono interesy polskich rolników KupujÄ…cy powinien, np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapÅ‚acenia kary i obowiÄ…zek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego.


Jan Wyganowski



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie