24.01.2021

Lokal za grunt. Inwestorzy nabędą nieruchomości od gminy w zamian za mieszkania

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 22 stycznia ustawę o nabywaniu nieruchomości gminnych.

W ramach programu Lokal za Grunt inwestorzy bÄ™dÄ… mogli nabywać nieruchomoÅ›ci od gmin z częściowym rozliczeniem ich ceny mieszkaniami lub innymi lokalami mogÄ…cymi sÅ‚użyć wspólnotom samorzÄ…dowym.

Dodatkowo gmina będzie mogła liczyć na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej.

Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2021 roku.

Celem ustawy jest stworzenie warunków do nabywania nieruchomoÅ›ci gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne z rozliczeniem w cenie tych nieruchomoÅ›ci ceny lokali lub budynków mieszkalnych lub użytkowych przekazywanych gminie przez nabywcÄ™ nieruchomoÅ›ci. Inwestor za otrzymanie od gminy gruntu pod budowÄ™ mieszkaÅ„ ma siÄ™ z nim rozliczać mieszkaniami bez naliczania swojej marży.

Gmina będzie mogła wykorzystać pozyskane w wyniku rozliczenia ceny nieruchomości lokale czy budynki na realizację jej zadań z zakresu polityki mieszkaniowej, kulturalnej, edukacyjnej czy opieki zdrowotnej.

- CzÄ™stym wyzwaniem dla inwestorów jest pozyskanie gruntów pod budowÄ™ osiedli mieszkaniowych. Program Lokal za Grunt uwolni w tym celu atrakcyjne tereny znajdujÄ…ce siÄ™ w posiadaniu gmin. OczywiÅ›cie z korzyÅ›ciÄ… dla samych gmin i ich mieszkaÅ„ców – powiedziaÅ‚ po podpisaniu przez prezydenta ustawy wicepremier JarosÅ‚aw Gowin.

Podstawowy model wspóÅ‚pracy miÄ™dzy gminÄ… a inwestorem:

· Inwestor (nabywca nieruchomoÅ›ci od gminy) budowaÅ‚by budynek (ewentualnie remontowaÅ‚ lub przebudowywaÅ‚ budynek istniejÄ…cy) i przekazywaÅ‚by część mieszkaÅ„ samorzÄ…dowi gminnemu.

· Gmina mogÅ‚aby te mieszkania zachować w swoim zasobie (jako mieszkania komunalne) lub wnieść je do spóÅ‚ek gminnych (np. towarzystw budownictwa spoÅ‚ecznego/spoÅ‚ecznych inicjatyw mieszkaniowych) lub paÅ„stwowych.

· W ten sposób, bez potrzeby samodzielnego prowadzenia skomplikowanego i czasochÅ‚onnego procesu inwestycyjnego, gmina uzyskiwaÅ‚aby zasób mieszkaniowy, który mogÅ‚aby przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty lokalnej.

Rada gminy ( miasta) decyduje

Ustawa okreÅ›la zasady zbywania nieruchomoÅ›ci z gminnego zasobu nieruchomoÅ›ci z rozliczeniem w cenie tych nieruchomoÅ›ci ceny lokali czy budynków przekazywanych gminie przez nabywcÄ™ nieruchomoÅ›ci w przetargu nieograniczonym.

O zbyciu nieruchomoÅ›ci z gminnego zasobu nieruchomoÅ›ci rozstrzygać ma rada gminy. Ustawa okreÅ›la treść uchwaÅ‚y rady gminy, w tym wymóg wskazania liczby i powierzchni lokali lub budynków, jakie majÄ… zostać przekazane gminie w rozliczeniu ceny nieruchomoÅ›ci, ich parametrów, minimalnego standardu, lokalizacji oraz ceny 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu lub budynku.

Cena

Budynki lub lokale przekazane w rozliczeniu ceny mogÄ… pochodzić z przedsiÄ™wziÄ™cia innego niż inwestycja. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu lub budynku przeznaczonego do przekazania przez inwestora na wÅ‚asność gminie w ramach rozliczenia „lokal za grunt” nie może przekroczyć wartoÅ›ci Å›redniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy paÅ„stwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Cena ta może być podwyższona w uchwale o zbyciu nieruchomoÅ›ci, ale w granicach okreÅ›lonych w ustawie, przy czym Å‚Ä…czna cena lokali lub budynków nie może być wyższa niż wartość zbywanej nieruchomoÅ›ci. W przypadku lokalu lub budynku wpisanego do rejestru zabytków lub znajdujÄ…cego siÄ™ na obszarze wpisanym do rejestru zabytków albo znajdujÄ…cego siÄ™ na obszarze rewitalizacji Å‚Ä…czna cena lokali lub budynków nie może być wyższa niż 90% wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci.

Zbyciu mogÄ… podlegać nieruchomoÅ›ci objÄ™te miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo dla których wydano decyzjÄ™ o warunkach zabudowy.

Ustawa okreÅ›la szczegóÅ‚owe wymogi dotyczÄ…ce warunków przetargu, oferty inwestora oraz umowy zbycia nieruchomoÅ›ci.

Grant na InfrastrukturÄ™

Rząd proponuje też dodatkowe zachęty dla gmin do angażowania się w działania dla realizacji polityki mieszkaniowej państwa.

Gmina, która zaangażuje siÄ™ w prowadzenie polityki mieszkaniowej poprzez:

· tworzenie mieszkaÅ„ komunalnych,

· tworzenie mieszkaÅ„ w formule SIM,

· wspóÅ‚pracÄ™ z inwestorami na zasadach „lokal za grunt”,

· inwestycjÄ™ mieszkaniowÄ…, z którÄ… zwiÄ…zane sÄ… dopÅ‚aty do czynszu MnS,

będzie mogła uzyskać grant na infrastrukturę (droga, żłobek, przedszkole itd.) w wysokości 10% tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, przy czym nie wyższy niż wkład tej gminy w inwestycję promieszkaniową.

 Pakiet mieszkaniowy

- Chcemy, aby do dzisiejszej grupy partnerów na rynku mieszkaniowym, doÅ‚Ä…czyÅ‚y inne podmioty, zaÅ› obecnie funkcjonujÄ…ce uzyskaÅ‚y nowe opcje realizacji inwestycji mieszkaniowych. Chcemy zachÄ™cić spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe, NGOs, pracodawców do wiÄ™kszego zaangażowania w budowÄ™ mieszkaÅ„ na wynajem, a także wprowadzić na rynek mieszkaniowy nowe formy wspóÅ‚pracy, jak kooperatywy mieszkaniowe czy SAN-y- mówi wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka.

- Krajowy Zasób NieruchomoÅ›ci bÄ™dzie realizowaÅ‚ projekty w ramach SpoÅ‚ecznych Inicjatyw Mieszkaniowych  z samorzÄ…dami. Mamy już 60 porozumieÅ„ z gminami w caÅ‚ym kraju, spotkania odbyÅ‚y siÄ™ w ok. 150 jednostkach samorzÄ…du terytorialnego– o dziaÅ‚aniach KZN mówi MichaÅ‚ Sroka, zastÄ™pca prezesa Krajowego Zasobu NieruchomoÅ›ci.

Impuls do rozwoju mieszkalnictwa

Pakiet mieszkaniowy to szereg rozwiÄ…zaÅ„, które majÄ… poprawić sytuacjÄ™ mieszkaniowÄ… w Polsce. SkÅ‚ada siÄ™ on z części spoÅ‚ecznej oraz rynkowej. 4 stycznia 2021 r. ogÅ‚oszono w Dzienniku Ustaw spoÅ‚ecznÄ… część pakietu mieszkaniowego.

Przepisy wprowadzające dopłaty do czynszu weszły w życie 5 stycznia 2021 r. Kto może je otrzymać? Na jakich zasadach?

DopÅ‚aty do czynszu mogÄ… otrzymać najemcy i podnajemcy lokali mieszkalnych dotkniÄ™ci skutkami epidemii COVID-19. DopÅ‚aty wyniosÄ… maksymalnie 1.500 zÅ‚ miesiÄ™cznie i bÄ™dÄ… wypÅ‚acane przez 6 miesiÄ™cy. Wnioski o dopÅ‚aty do czynszu bÄ™dzie można skÅ‚adać do 31 marca 2021 r. Przepisy obejmujÄ…ce zwiÄ™kszenia dofinansowania inwestycji w budownictwie komunalnym i spoÅ‚ecznym budownictwie czynszowym wejdÄ… w życie 5 marca 2021 r.

Zmiany w spoÅ‚ecznym budownictwie czynszowym obejmujÄ… też wyższe granty z Funduszu DopÅ‚at w BGK dla gmin na partycypacjÄ™ w budowie, m.in. przez SIM/TBSy, mieszkaÅ„ o niskim czynszu (z 20% kosztów inwestycji do nawet 35%). Wsparcie dla gmin na budowÄ™ mieszkaÅ„ komunalnych zwiÄ™kszono do 80% kosztów nowych inwestycji.

Efekty społecznej części pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez MRPiT to m.in.:

  • wyższe finansowe wsparcie budownictwa spoÅ‚ecznego i komunalnego oraz Å‚atwiejszy dostÄ™p do gruntów pod zabudowÄ™,

  • zwiÄ™kszenie dostÄ™pnoÅ›ci mieszkaÅ„ na wynajem dla osób o niskich dochodach,

  • poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejÄ…cych lokalach,

  • dopÅ‚aty do czynszu dla podnajemców mieszkaÅ„,

  • wakacje czynszowe w SpoÅ‚ecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM) – obecne TBS,

  • możliwość dojÅ›cia do wÅ‚asnoÅ›ci w nowo budowanych mieszkaniach w SIM,

  • powstanie RzÄ…dowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartoÅ›ci 1,5 mld zÅ‚ – jako wsparcie dla gmin w budowie mieszkaÅ„ na czas epidemii COVID-19,

  • nowe tytuÅ‚y wydatkowe, w zwiÄ…zku z którymi wÅ‚aÅ›ciciele  książeczek mieszkaniowych bÄ™dÄ… mogli otrzymać premiÄ™ gwarancyjnÄ…,

  • pomoc dla najemców dotkniÄ™tych ekonomicznymi skutkami COVID-19,

  • cyfryzacja procesu budowlanego.

Cyfryzacja procesu budowlanego

Postulat cyfryzacji procesu budowlanego byÅ‚ podnoszony od wielu lat przez różne Å›rodowiska zwiÄ…zane z budownictwem. Zmiany w ustawie – Prawo budowlane umożliwiÄ… skÅ‚adanie okreÅ›lonych dokumentów w procesie budowlanym w postaci elektronicznej. JednoczeÅ›nie zostanie zachowana dotychczasowa forma skÅ‚adania dokumentacji do organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów nadzoru budowlanego, czyli forma papierowa. Obywatel bÄ™dzie miaÅ‚ możliwość wyboru, czy chce w procesie budowlanym kontaktować siÄ™ z organem w formie elektronicznej, czy papierowej. DziÄ™ki przygotowanym przez nas rozwiÄ…zaniom bÄ™dzie można Å‚atwiej i szybciej zbudować dom czy budynek mieszkalny.

Od 4 lutego 2021 r. drogą elektroniczną będzie można:

    • zÅ‚ożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkÄ™,

    • zgÅ‚osić roboty budowlane (niewymagajÄ…ce doÅ‚Ä…czenia projektu zagospodarowania dziaÅ‚ki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego),

    • zgÅ‚osić rozbiórkÄ™,

    • zÅ‚ożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowÄ™,

    • zÅ‚ożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,

    • zÅ‚ożyć wniosek o przeniesienie praw i obowiÄ…zków wynikajÄ…cych ze zgÅ‚oszenia, wobec którego organ nie wniósÅ‚ sprzeciwu,

    • zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczÄ™cia robót budowlanych,

    • zÅ‚ożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbÄ™dnoÅ›ci wejÅ›cia do sÄ…siedniego budynku, lokalu lub na teren sÄ…siedniej nieruchomoÅ›ci,

    • zgÅ‚osić zmianÄ™ sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Od 1 lipca 2021 r. drogą elektroniczną będzie można:

  •  

    • zÅ‚ożyć wniosek o odstÄ™pstwo od przepisów techniczno-budowlanych,

    • zÅ‚ożyć wniosek o pozwolenie na budowÄ™ wraz z zaÅ‚Ä…czonym projektem zagospodarowania dziaÅ‚ki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,

    • zÅ‚ożyć wniosek o wydanie odrÄ™bnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania dziaÅ‚ki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,

    • zÅ‚ożyć wniosek o zmianÄ™ pozwolenia na budowÄ™,

    • zÅ‚ożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowÄ™ tymczasowego obiektu budowlanego,

    • zÅ‚ożyć wniosek o wszczÄ™cie uproszczonego postÄ™powania legalizacyjnego,

    • zawiadomić o zakoÅ„czeniu budowy,

    • zÅ‚ożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Od 5 lipca 2021 r. drogą elektroniczną będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Społeczne agencje najmu i inne rozwiązania w ramach rynkowej części pakietu mieszkaniowego

Rynkowa część pakietu mieszkaniowego m.in. przewiduje rozwiÄ…zania majÄ…ce sÅ‚użyć podtrzymaniu rozwoju rynku mieszkaÅ„ na wynajem i zwiÄ™kszeniu oferty mieszkaniowej dla osób o Å›rednich i niższych dochodach. SpoÅ‚eczne agencje najmu bÄ™dÄ… peÅ‚nić rolÄ™ poÅ›rednika Å‚Ä…czÄ…cego wÅ‚aÅ›cicieli mieszkaÅ„ i osoby o dochodach uniemożliwiajÄ…cych wynajem mieszkania na rynku mieszkaÅ„ komercyjnych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zostaÅ‚ już rozpatrzony przez StaÅ‚y Komitet Rady Ministrów i skierowany na komisjÄ™ prawniczÄ….  TrwajÄ… prace nad kooperatywami mieszkaniowymi oraz funkcjonowaniem REIT w polskim systemie prawnym.

 

 

WYG

ŹródÅ‚o; Kancelaria Prezydenta RP: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Fot. Zdjęcie ilustracyjne

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie