17.12.2020

Lokal za Grunt. Sejm uchwalił pierwszą ustawę z rynkowej części pakietu mieszkaniowego

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.

Takie bÄ™dÄ… efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którÄ… Sejm uchwaliÅ‚ w Å›rodÄ™, 16 grudnia. RozwiÄ…zanie to bÄ™dzie siÄ™ opierać na wspóÅ‚pracy miÄ™dzy gminami a inwestorami.

-  Uchwalona przez Sejm ustawa to pierwsza z propozycji rozwiÄ…zaÅ„ tworzÄ…cych część rynkowÄ… pakietu mieszkaniowego. Zawiera ona narzÄ™dzia sprzyjajÄ…ce inwestowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem modelu wspóÅ‚pracy miÄ™dzy samorzÄ…dami i inwestorami… Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które sÄ… w posiadaniu gmin. OczywiÅ›cie z korzyÅ›ciÄ… dla nich i ich mieszkaÅ„ców. W zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma okreÅ›lonÄ… liczbÄ™ lokali. BÄ™dzie je mogÅ‚a przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub np. pod dziaÅ‚alność zdrowotnÄ…, edukacyjnÄ… czy kulturalnÄ…. Dodatkowo gmina bÄ™dzie mogÅ‚a liczyć na bezzwrotnÄ… pomoc paÅ„stwa przy realizacji infrastruktury technicznej i spoÅ‚ecznej -  mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii JarosÅ‚aw Gowin.

Lokal za Grunt

Gminy mogÄ… przeznaczać swoje nieruchomoÅ›ci na cele inwestycyjne już obecnie, na podstawie ogólnych zasad gospodarowania gruntami gminnymi. W praktyce jednak możliwoÅ›ci te nie sÄ… w peÅ‚ni wykorzystywane. Projektowana ustawa ma zachÄ™cić samorzÄ…dy lokalne do szerszego angażowania siÄ™ w dziaÅ‚ania sÅ‚użące rozwojowi budownictwa z wykorzystaniem zasobu nieruchomoÅ›ci gminnych. Na konieczność opracowania takiej regulacji zwracajÄ… uwagÄ™ zarówno samorzÄ…dy, jak i potencjalni inwestorzy.

Podstawowy model wspóÅ‚pracy miÄ™dzy gminÄ… a inwestorem:

  • Inwestor (nabywca nieruchomoÅ›ci od gminy) budowaÅ‚by budynek (ewentualnie remontowaÅ‚ lub przebudowywaÅ‚ budynek istniejÄ…cy) i przekazywaÅ‚by część mieszkaÅ„ samorzÄ…dowi gminnemu.
  • Gmina mogÅ‚aby te mieszkania zachować w swoim zasobie (jako mieszkania komunalne) lub wnieść je do spóÅ‚ek gminnych (np. towarzystw budownictwa spoÅ‚ecznego/spoÅ‚ecznych inicjatyw mieszkaniowych) lub paÅ„stwowych.
  • W ten sposób, bez potrzeby samodzielnego prowadzenia skomplikowanego i czasochÅ‚onnego procesu inwestycyjnego, gmina uzyskiwaÅ‚aby zasób mieszkaniowy, który mogÅ‚aby przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty lokalnej.

Elastyczny model

Ustawa dopuszcza również inne formy inwestowania, np. uzyskiwanie przez gminy mieszkaÅ„ poÅ‚ożonych w innych lokalizacjach lub powierzchni niemieszkalnych (np. pod dziaÅ‚alność edukacyjnÄ…, zdrowotnÄ…, kulturalnÄ… itp.).

NieruchomoÅ›ci oferowane przez gminÄ™ bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być objÄ™te miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzjÄ… o warunkach zabudowy. Istotnie przyspieszy to proces inwestycyjny i zmniejszy niepewność potencjalnych inwestorów co do możliwoÅ›ci zagospodarowania danego gruntu.

Przepisy ustawy wprowadzą dodatkowo zachęty do inwestowania na terenach poddawanych rewitalizacji oraz prowadzenia prac remontowych w budynkach zabytkowych.

Obustronne korzyści

KorzyÅ›ci dla inwestorów:

  • rozszerzenie dostÄ™pu do nieruchomoÅ›ci o potencjale inwestycyjnym, czÄ™sto  atrakcyjnie zlokalizowanych i dobrze skomunikowanych;
  • wiÄ™ksze możliwoÅ›ci dostosowania sposobu pozyskania nieruchomoÅ›ci do posiadanych aktywów i potrzeb inwestora;
  • możliwość odroczenia ostatecznego rozliczenia ceny nieruchomoÅ›ci do czasu zakoÅ„czenia inwestycji;
  • przyspieszenie procedur zwiÄ…zanych z rozpoczÄ™ciem procesu inwestycyjno-budowlanego, np. dziÄ™ki możliwoÅ›ci nabycia nieruchomoÅ›ci objÄ™tej już decyzjÄ… o warunkach zabudowy;
  • możliwość przeznaczenia do przekazania w zamian za nieruchomość lokali lub budynków pochodzÄ…cych z innych inwestycji oraz swoboda w gospodarowaniu lokalami i budynkami objÄ™tymi inwestycjÄ…, a nieprzekazywanymi gminie.

KorzyÅ›ci dla samorzÄ…dów:

  • zwiÄ™kszenie zasobu sÅ‚użącego realizacji zadaÅ„ gminy, bez koniecznoÅ›ci bezpoÅ›redniego zaangażowania siÄ™ w realizacjÄ™ procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym niekiedy od razu po zbyciu gruntu;
  • szerokie możliwoÅ›ci wykorzystania instrumentu do realizacji zadaÅ„ gminy (np. w celu zwiÄ™kszenia oferty lokalowej, realizacji dziaÅ‚aÅ„ rewitalizacyjnych, poprawy dostÄ™pu osiedli mieszkalnych do infrastruktury technicznej i spoÅ‚ecznej, zwiÄ™kszenia zakresu lub poprawy jakoÅ›ci usÅ‚ug Å›wiadczonych na rzecz mieszkaÅ„ców);
  • możliwość zagospodarowania dziaÅ‚ek niewykorzystywanych do realizacji zadaÅ„ (a generujÄ…cych koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem nieruchomoÅ›ci) przy jednoczesnym zwiÄ™kszeniu zasobu lokalowego gminy i uzyskaniu istotnych spoÅ‚ecznie efektów niematerialnych (np. poprawy jakoÅ›ci życia mieszkaÅ„ców gminy);
  • zwiÄ™kszenie atrakcyjnoÅ›ci inwestycyjnej regionu.

WiÄ™cej beneficjentów w „Mieszkaniu na Start”

Najemcy mieszkaÅ„ uzyskanych przez gminÄ™ w ramach rozliczenia „lokal za grunt” i wniesionych do spóÅ‚ek gminnych lub spóÅ‚ek Skarbu PaÅ„stwa bÄ™dÄ… mogli ubiegać siÄ™ o dopÅ‚aty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start, których wysokość zależy od lokalizacji mieszkania oraz liczby czÅ‚onków gospodarstwa domowego.

DopÅ‚aty majÄ… na celu polepszenie warunków mieszkaniowych osób Å›redniozamożnych (uzyskujÄ…cych Å›rednie dochody) i sÄ… dużym wsparciem dla wielu rodzin. Program Mieszkanie na Start jest realizowany od 1 stycznia 2019 r.

Grant na InfrastrukturÄ™

Resort proponuje dodatkowe zachęty dla gmin do angażowania się w działania dla realizacji polityki mieszkaniowej państwa.

Gmina, która zaangażuje siÄ™ w prowadzenie polityki mieszkaniowej poprzez:

  • tworzenie mieszkaÅ„ komunalnych,
  • tworzenie mieszkaÅ„ w formule SIM,
  • wspóÅ‚pracÄ™ z inwestorami na zasadach „lokal za grunt”,
  • inwestycjÄ™ mieszkaniowÄ…, z którÄ… zwiÄ…zane sÄ… dopÅ‚aty do czynszu MnS,

będzie mogła uzyskać grant na infrastrukturę (droga, żłobek, przedszkole itd.) w wysokości 10% tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, przy czym nie wyższy niż wkład w tej gminy w inwestycję promieszkaniową.

Przykład

Gmina decyduje siÄ™ skorzystać z rozwiÄ…zania „lokal za grunt”. Wystawia w tym trybie na sprzedaż dziaÅ‚kÄ™ o wartoÅ›ci 1 mln zÅ‚. JeÅ›li dojdzie do podpisania umowy bÄ™dzie mogÅ‚a dodatkowo uzyskać grant na pokrycie do 10% kosztów przedsiÄ™wziÄ™cia infrastrukturalnego towarzyszÄ…cego inwestycji realizowanej przez nabywcÄ™ nieruchomoÅ›ci.

Ustawa przewiduje też preferencje w ubieganiu siÄ™ o wsparcie ze Å›rodków z Funduszu Dróg SamorzÄ…dowych (a niedÅ‚ugo RzÄ…dowego Funduszu Rozwoju Dróg) i Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użytecznoÅ›ci publicznej przy Å‚Ä…czeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci promieszkaniowej z innymi formami dziaÅ‚ania na rzecz lokalnej wspólnoty.

Takie zachÄ™ty bÄ™dÄ… pozytywnie wpÅ‚ywać nie tylko na dziaÅ‚alność inwestycyjnÄ… w przestrzeni mieszkaniowej, ale również w przestrzeni towarzyszÄ…cej rozwojowi mieszkalnictwa. IntencjÄ… tych rozwiÄ…zaÅ„ jest to, żeby z jednej strony gmina, która zaangażuje siÄ™ w prowadzenie polityki mieszkaniowej, byÅ‚a wyżej punktowana przy ubieganiu siÄ™ o już dostÄ™pne Å›rodki z programów rzÄ…dowych i unijnych, a z drugiej dostawaÅ‚a dodatkowy grant z Funduszu DopÅ‚at na realizacjÄ™ infrastruktury towarzyszÄ…cej mieszkalnictwu.

 

ŹródÅ‚o: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie