10.03.2017

Można już wypuszczać kury z kurników

Nadal obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, tak by uniemożliwić kontakt z innymi ptakami, także dzikimi - informuje na stronie internetowej resort rolnictwa.

Jednak kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogÄ… być wypuszczane na zewnÄ…trz - takie z kolei informacje podaÅ‚a Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Warunkiem jest przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża. Jednakże, w przypadku, gdy karmienie i pojenie drobiu odbywa się poza budynkiem, miejsce karmienia musi być bezwzględnie zadaszone na całej swej powierzchni - zaznacza resort.

Interpretacja przepisów wydana przez GÅ‚ównego Lekarza Weterynarii wychodzi naprzeciw proÅ›bom Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, która od dÅ‚uższego czasu sugerowaÅ‚a kÅ‚opoty, w jakie mogÄ… popaść polscy producenci drobiu po 21 marca tego roku. W tym dniu mija termin, po którym jaja od ptaków utrzymywanych w zamkniÄ™ciu utracÄ… status „jaj z wolnego wybiegu”. Brak możliwoÅ›ci oznaczania jaj jako „wolnowybiegowe” oznaczaÅ‚by dla producentów nie tylko straty finansowe, ale także problemy techniczne polegajÄ…ce na koniecznoÅ›ci zmian opakowaÅ„ oraz numerów drukowanych na jajach, co wiąże siÄ™ z uzyskaniem stosownych decyzji administracyjnych.

WczeÅ›niej podobne uÅ‚atwienia w stosunku do producentów drobiu i jaj wprowadziÅ‚y miedzy innymi Anglia, Szkocja oraz Irlandia.

W Polsce dotychczas stwierdzono 63 ogniska ptasiej grypy, ostatnie odnotowano w tym tygodniu.

Już ponad 2 tys. producentów drobiu zÅ‚ożyÅ‚o wnioski o rekompensaty za poniesione straty w wyniku wystÄ…pienia na ich terenie ptasiej grypy. UbiegajÄ… siÄ™ oni o rekompensaty na Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ 49 mln zÅ‚ - informuje ARiMR.

Rekompensata przysÅ‚uguje do sztuki drobiu - za indyka i strusia - w wysokoÅ›ci 25 zÅ‚, za kaczkÄ™ lub gęś - 15 zÅ‚, w przypadku kury, perlicy lub przepiórki - 5 zÅ‚, a pozostaÅ‚ych gatunków drobiu - 4 zÅ‚.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowaÅ‚a wnioski od 1 do 28 lutego br. Mogli je zÅ‚ożyć ci producenci drobiu, których gospodarstwa znajdujÄ… siÄ™ w strefie zagrożonej lub zapowietrzonej w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem ptasiej grypy. W gospodarstwach tych jednak nie stwierdzono tej choroby.

Prognozy produkcji drobiu w Europie w 2017 roku

Produkcja drobiu w Unii Europejskiej wzroÅ›nie w tym roku 3,0 proc. do 15 mln 127 tys. ton – wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej przeanalizowanych przez KrajowÄ… IzbÄ™ Producentów Drobiu i Pasz. Wzrost produkcji drobiu bÄ™dzie miaÅ‚ miejsce przede wszystkim za sprawÄ… kurczÄ…t rzeźnych, których miÄ™sa bÄ™dzie o 4,3 proc. wiÄ™cej niż w zeszÅ‚ym roku. Nieznacznie, bo o niespeÅ‚na jeden procent wzroÅ›cie produkcja miÄ™sa indyków. Natomiast, ze wzglÄ™du na gwaÅ‚towny przebieg grypy ptaków, aż o 7,3 proc. spadnie produkcja miÄ™sa kaczego.

W szacunkach Komisji Europejskiej zwraca uwagÄ™ wysoka prognoza dla Polski. Eksperci Komisji spodziewajÄ… siÄ™, że produkcja drobiu w naszym kraju wzroÅ›nie aż o 17 proc., a brojlerów kurzych aż o 19,2 procent! Polska na tle innych krajów znaczÄ…co siÄ™ wyróżnia. Åšrednio, produkcja kurczÄ…t rzeźnych w Unii Europejskiej ma wzrosnąć o 4,3 procent, przy czym spodziewana skala wzrostu u żadnego z pozostaÅ‚ych (poza PolskÄ…) czternastu najwiÄ™kszych producentów nie przekracza piÄ™ciu procent!

WedÅ‚ug Krajowej izby Producentów Drobiu i Pasz prognozy Komisji sÄ… szokujÄ…co wysokie. Przy nasyconym rynku europejskim, ograniczeniach eksportu na rynki krajów trzecich oraz spadajÄ…cej z roku na rok cenie żywca w kraju wiÄ™cej czynników przemawia przeciwko tym prognozom niż je wspiera.

 

WYG

ŹródÅ‚o: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz;ARIMR 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie