03.08.2017

Na wsi mniej wypadków, więcej ofiar

W 2016 roku na wsi w województwie podlaskim do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zgłoszono 1 593 nieszczęśliwych wypadków. Natomiast w całej Polsce 19 110, to o 1 044 (5,2 proc.) mniej niż w 2015 roku. Mimo spadku liczby zdarzeń odnotowano aż 83 wypadki śmiertelne w kraju – to o 20 więcej niż w roku ubiegłym. Przy okazji trwających żniw, a więc czasu zintensyfikowanych prac na roli, warto pomyśleć, jak można zabezpieczyć się przed skutkami takich nieszczęść.

Wakacje trwajÄ… w peÅ‚ni i wiele dzieci spÄ™dza je wÅ‚aÅ›nie na wsi – odwiedzajÄ…c rodzinÄ™, pomagajÄ…c rodzicom, którzy pracujÄ… na roli bÄ…dź uczestniczÄ…c w wyjeździe agroturystycznym. Polska Izba UbezpieczeÅ„ zachÄ™ca do zapoznania siÄ™ z krótkim poradnikiem, jakie zagrożenia należy wziąć pod uwagÄ™ oraz jakie produkty ubezpieczeniowe bÄ™dÄ… stanowić ochronÄ™ przydatnÄ… rodzicom i opiekunom dzieci wyjeżdżajÄ…cych na wieÅ›.

1. Z dala od maszyn rolniczych

Pojazdy rolnicze takie, jak kombajny czy traktory przykuwajÄ… uwagÄ™ dzieci, zwÅ‚aszcza, jeÅ›li nie sÄ… one przyzwyczajone do wiejskiego krajobrazu. Z kolei dzieci mieszkajÄ…ce na wsi, w okresie wakacji angażujÄ… siÄ™ do pomocy w gospodarstwie rolnym. Jednak niezależnie w jakiej sytuacji znajdujÄ… siÄ™ nasi podopieczni, dzieci nie powinny znajdować siÄ™ w pobliżu pracujÄ…cych maszyn. Na stronie PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy opisane sÄ… tragiczne wypadki, kiedy dziecko wpadÅ‚o pod koÅ‚a pojazdu bÄ…dź zostaÅ‚o doÅ„ wciÄ…gniÄ™te. Należy zawsze zadbać o bezpieczeÅ„stwo dzieci, jeÅ›li w gospodarstwie uruchamiany jest np. ciÄ…gnik i mimo dzieciÄ™cych próÅ›b nie zgadzać siÄ™ na uczestnictwo najmÅ‚odszych w tego typu pracach. Dzieci nie powinny wtedy znajdować nawet w pobliżu maszyny – kierowca ma czÄ™sto ograniczone pole widzenia, zwÅ‚aszcza jeÅ›li jest to np. ciÄ…gnik z naczepÄ…. Równie zdradliwe mogÄ… być sÅ‚abo uczÄ™szczane wiejskie drogi. Wiele nieszczęść zdarza siÄ™, kiedy dziecko, przyzwyczajone do bezpieczeÅ„stwa na podwórku, traci czujność. Należy zatem przypominać dzieciom, aby podchodziÅ‚y z ostrożnoÅ›ciÄ… do drogi i zwracaÅ‚y uwagÄ™ na samochody i pojazdy rolnicze.

2. Zbiorniki pod nadzorem

Kolejnym niebezpieczeÅ„stwem na wsi, którego jednak nie da siÄ™ uniknąć, sÄ… studnie, stawy, oczka wodne czy zbiorniki na odpady gospodarcze. Niezabezpieczone i nieoznaczone sÄ… zagrożeniem nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosÅ‚ych. Ci, nawet Å›wiadomi lokalizacji takich miejsc, powinni pamiÄ™tać, że zawsze powinny być one zabezpieczone na wypadek np. potkniÄ™cia siÄ™. PaÅ„stwowa Inspekcja Pracy co roku przypomina, jak powinno wyglÄ…dać prawidÅ‚owe zabezpieczenie otworów. Należy przykryć je solidnymi pokrywami, które wytrzymajÄ… nie tylko okreÅ›lony ciężar, ale również uniemożliwiÄ… jej podniesienie czy uchylenie przez osoby niepowoÅ‚ane, czyli na przykÅ‚ad dzieci. BezwzglÄ™dnie należy również przestrzegać zakazu angażowania dzieci do prac zwiÄ…zanych z opróżnianiem zbiorników z nieczystoÅ›ciami pÅ‚ynnymi i wywozem nieczystoÅ›ci. Dzieci narażone sÄ… wówczas na zatrucie substancjami szkodliwymi (np. siarkowodorem).

3. Nigdy sami przy zwierzętach

Uderzenie, przygniecenie bÄ…dź pogryzienie przez zwierzÄ™ta wedÅ‚ug danych KRUS-u byÅ‚o przyczynÄ… 1 742, tj. 12,8 proc. wypadków na wsi. Kontakt ze zwierzÄ™tami hodowlanymi jest czÄ™sto gÅ‚ównÄ… atrakcjÄ… wyjazdu poza miasto, do rodziny czy gospodarstwa agroturystycznego. O ile dzieci mogÄ… pomagać przy zbieraniu jajek czy dokarmianiu, trzeba mieć na uwadze, że zwÅ‚aszcza przy dużych zwierzÄ™tach (jak krowy, czy Å›winie), każdy maluch musi przebywać w asyÅ›cie dorosÅ‚ego. W przypadku, gdy dziecko przez nieuwagÄ™ i brak doÅ›wiadczenia, spÅ‚oszy zwierzÄ™, nawet niewinna zabawa z królikiem może skoÅ„czyć siÄ™ bolesnym pogryzieniem.

4. PorzÄ…dek na podwórzu

W czasie, kiedy na terenie gospodarstwa przebywajÄ… dzieci, trzeba ze szczególnÄ… sumiennoÅ›ciÄ… dbać o porzÄ…dek. Każde pozostawione grabie, kosa czy inne ostre narzÄ™dzia mogÄ… dla najmÅ‚odszych stać siÄ™ poważnym zagrożeniem. Wszelkie narzÄ™dzia do pracy na roli powinny być skÅ‚adowane w warsztatach i magazynkach. Podobnie wolnostojÄ…ce drabiny, z których upadek może skoÅ„czyć siÄ™ nawet urazem krÄ™gosÅ‚upa. Podobnie kosiarki jak wszystkie urzÄ…dzenia elektryczne poza pracÄ… powinny być zawsze odÅ‚Ä…czone od prÄ…du.

5. Zabezpieczenie przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń

Osoby, które posiadajÄ… wÅ‚asne gospodarstwo rolne o rozmiarach powyżej 1 hektara majÄ… obowiÄ…zek wykupienia ubezpieczenia OC dla rolników. Jest ono przydatne w sytuacji, gdy osoba trzecia ulegnie szkodzie w wyniku prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarstwa. Czyli jeżeli np. dziecko bÄ™dzie ofiarÄ… wypadku z udziaÅ‚em maszyny rolniczej, ubezpieczyciel pokryje koszty jego leczenia.

Trzeba jednak pamiÄ™tać, że obowiÄ…zkowe ubezpieczenie nie pokryje wszystkich szkód, szczególnie tych wyrzÄ…dzonych przez mÅ‚odych podopiecznych, a powstaÅ‚ych w wyniku ich roztargnienia, jak np. wybicie piÅ‚kÄ… szyby w garażu sÄ…siada. W takim przypadku warto posiadać polisÄ™ OC w życiu prywatnym, którÄ… można kupić jako oddzielny produkt lub też w pakiecie ubezpieczenia domu i mieszkania. Polisa pokryje koszty odszkodowania (za straty majÄ…tkowe: rzeczowe i osobowe) bÄ…dź zadośćuczynienia.

Natomiast ubezpieczenie nastÄ™pstw nieszczęśliwych wypadków bÄ™dzie realnÄ… pomocÄ…, gdy nasze dziecko ucierpi w niebezpiecznym zdarzeniu, np. zÅ‚amie nogÄ™ podczas upadku na rowerze. Na rynku istnieje rozbudowana oferta ubezpieczeÅ„ NNW pozwalajÄ…ca na wybór najodpowiedniejszej opcji. Stosowna wypÅ‚ata z polisy – okreÅ›lana np. w tabeli jako kwota lub jako procentowy uszczerbek na zdrowiu – pomoże rekompensować szkodÄ™ oraz cierpienie dziecka, a przede wszystkim ulży rodzicom w wydatkach zwiÄ…zanych z leczeniem i rehabilitacjÄ… dziecka – wyjaÅ›nia RafaÅ‚ MaÅ„kowski z Polskiej Izby UbezpieczeÅ„. Warto pamiÄ™tać, że ochronÄ… ubezpieczeniowÄ… NNW zazwyczaj objÄ™te sÄ… już dzieci szkolne, których rodzice kupili polisÄ™ w placówce oÅ›wiatowej podczas roku. Odpowiednie ubezpieczenie można zakupić także indywidualnie np. u agenta. Jednak żeby mieć pewność stosownej ochrony, trzeba dokÅ‚adnie sprawdzić zapisy umowy wraz z sumami ubezpieczenia oraz tzw. OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia).

Dodatkowe wsparcie dla osób poszkodowanych lub ich opiekunów zapewnia opcja assistance. Pakiet zapewnia takie usÅ‚ugi, jak: dostawa leków do domu, zorganizowanie wizyty u specjalisty czy konsultacje psychologa.

###

Polska Izba UbezpieczeÅ„ jest organizacjÄ… samorzÄ…du branżowego reprezentujÄ…cÄ… wszystkie zakÅ‚ady ubezpieczeÅ„ dziaÅ‚ajÄ…ce w Polsce. Do podstawowych zadaÅ„ PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie ksztaÅ‚towania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu zwiÄ™kszenie Å›wiadomoÅ›ci ubezpieczeniowej spoÅ‚eczeÅ„stwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeÅ„ w naszym kraju. Polska Izba UbezpieczeÅ„ dziaÅ‚a od 1990 roku.

Krzysztof Kulasza

 Å¹ródÅ‚o: http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/Dokumenty/PiR-komunikaty-2017/Komunikat__KRUS_o_wypadkach_i_chorobach_w_2016_r..pdf

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie