22.07.2020

Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)1. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło.

Ekspert Instytutu Ochrony Åšrodowiska – PaÅ„stwowego Instytutu Badawczego wyjaÅ›nia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiÄ…zaÅ‚y problemu suszy.

Susza to zjawisko wieloetapowe. Brak opadów atmosferycznych lub ich znaczÄ…ce ograniczenie w dÅ‚uższym horyzoncie czasowym powoduje nie tylko przesuszenie powierzchniowej warstwy gleby (w której znajdujÄ… siÄ™ korzenie roÅ›lin), co nazywamy suszÄ… glebowÄ…, ale również wpÅ‚ywa na obniżenie stanów wody w rzekach poniżej Å›redniego przepÅ‚ywu z wielolecia. Jest to tzw. susza hydrologiczna. Dodatkowo, jeÅ›li zjawisko siÄ™ utrzymuje i dochodzi do znacznego obniżenia poziomu wód podziemnych, mamy do czynienia z suszÄ… hydrogeologicznÄ…. Wówczas może nie być możliwe korzystanie ze studzien kopanych i pÅ‚ytkich wierconych.

- W ostatnich tygodniach w wielu regionach Polski wystÄ™pujÄ… obfite opady deszczu, czÄ™sto o charakterze nawalnym. Tego rodzaju opady, w stosunkowo niewielkim stopniu uzupeÅ‚niajÄ… zasoby wód podziemnych. Duże iloÅ›ci wody trafiajÄ…ce w krótkim czasie na przesuszony grunt w znacznej części spÅ‚ywajÄ… po powierzchni, zamiast infiltrować do wód podziemnych. Jest to mechanizm podobny do tego, który obserwujemy, próbujÄ…c podlać kwiaty doniczkowe, które dawno nie byÅ‚y nawadniane. Sytuacja na terenie obszarów zurbanizowanych wyglÄ…da podobnie. Charakteryzuje je znaczny odsetek powierzchni nieprzepuszczalnych, dróg, parkingów, dachów. UniemożliwiajÄ… one wodzie opadowej infiltracjÄ™ w gÅ‚Ä…b ziemi. Tym samym znaczÄ…co ograniczajÄ… zasilanie wód podziemnych. Woda opadowa jest szybko odprowadzana do najbliższej rzeki przez sieć kanalizacyjnÄ… lub spÅ‚ywa po powierzchni terenu. Chociaż ostatnie deszcze zaÅ‚agodziÅ‚y nieco problem. Nasycenie wodÄ… w gÅ‚Ä™bszych warstwach ziemi w wielu regionach Polski jest jednak w dalszym ciÄ…gu niskie, ponieważ odpowiednia ilość wody nie zdążyÅ‚a wsiÄ…knąć. Ta sytuacja daje nam pozorne poczucie rozwiÄ…zania problemu suszy w naszym kraju – komentuje MichaÅ‚ Marcinkowski, hydrolog, gÅ‚ówny specjalista projektu Klimada 2.0, realizowanego przez Instytut Ochrony Åšrodowiska – PaÅ„stwowy Instytut Badawczy.

Woda pochodzÄ…ca z opadów nawalnych, która nie miaÅ‚a możliwoÅ›ci infiltracji w ziemiÄ™ z powodu uszczelnienia gruntu i nie zostaÅ‚a odprowadzona przez sieć kanalizacyjnÄ… (np. ze wzglÄ™du na jej niewydolność), w bardzo krótkim czasie gromadzi siÄ™ w zagÅ‚Ä™bieniach terenu. Może dochodzić do powstawania tzw. powodzi bÅ‚yskawicznych (ang. flash flood). W ostatnich latach obserwuje siÄ™ wzrost czÄ™stotliwoÅ›ci wystÄ™powania tego typu powodzi. Wynika to ze zmian klimatu i zwiÄ…zanej z nimi rosnÄ…cej liczby opadów o charakterze nawalnym, jak również z rosnÄ…cej presji czÅ‚owieka na Å›rodowisko wyrażajÄ…cej siÄ™ wzrostem odsetka powierzchni nieprzepuszczalnych. Powodzie tego typu ze wzglÄ™du na swój charakter sÄ… trudne do prognozowania. PowodujÄ… czÄ™sto istotne szkody w mieniu, ale przede wszystkim stanowiÄ… realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludnoÅ›ci.

- W okresie letnim, w Polsce zwykle wystÄ™pujÄ… liczne opady, czÄ™sto o charakterze nawalnym. W wielu miejscach mogÄ… być one przyczynÄ… podtopieÅ„ i znaczÄ…cych szkód materialnych. ÅšledzÄ…c doniesienia prasowe można zauważyć, iż wiele osób zakÅ‚ada, że dziÄ™ki temu nie zagraża nam już susza, o której tak wiele mówi siÄ™ w ostatnich miesiÄ…cach. Niestety problem jest bardziej zÅ‚ożony. Wzrost stanu wód gruntowych i podziemnych wymaga czasu. Kilka dni intensywnych opadów deszczu w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nie rozwiąże problemu suszy hydrogeologicznej. W celu adaptacji do zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków klimatycznych, w tym również w celu ograniczenia zjawiska suszy konieczne jest podejmowanie okreÅ›lonych dziaÅ‚aÅ„ na różnych poziomach – administracji rzÄ…dowej, samorzÄ…du, a także przez każdego z nas. W odniesieniu do gospodarki wodnej najważniejsze jest retencjonowanie wody w możliwie naturalny sposób. DziÄ™ki temu w okresie suchym bÄ™dzie ona mogÅ‚a być efektywnie wykorzystana przez czÅ‚owieka i przyrodÄ™. Istotne jest także ograniczenie powierzchni nieprzepuszczalnych, które w znaczÄ…cy sposób zakÅ‚ócajÄ… naturalny obieg wody w przyrodzie, m.in. zwiÄ™kszajÄ…c zagrożenie powodziowe i ograniczajÄ…c infiltracjÄ™ wody opadowej do wód podziemnych. Z wody powinniÅ›my korzystać w sposób Å›wiadomy i odpowiedzialny. Jest ona zbyt cennym zasobem, aby pozwolić sobie na jej marnotrawstwo na jakimkolwiek etapie – dodaje MichaÅ‚ Marcinkowski, hydrolog, gÅ‚ówny specjalista projektu Klimada 2.0, realizowanego przez IOÅš-PIB.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie