13.11.2016

Nie będzie ani gazociągu, ani drugiego mostu energetycznego przez Suwalszczyznę?

Sporo emocji, szczególnie u części mieszkańców Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny wywołały projekty budowy „mostów’ energetycznych Polska - Litwa oraz gazociągu Polska - Litwa.

Jak wiadomo, najbardziej i najdÅ‚użej przeciwko pierwszej linii „mostu” protestowali mieszkaÅ„cy gminy BakaÅ‚arzewo. Po drugiej stronie granicy także nie brakowaÅ‚o emocji, zwiÄ…zanych gÅ‚ównie z obawÄ… o Å›rodowisko naturalne. Z drugiej strony, dziÄ™ki tej miÄ™dzynarodowej linii energetycznej wzbogacajÄ… siÄ™ kasy gminnych samorzÄ…dów, niektóre nawet ponad milion zÅ‚otych rocznie, co czÄ™sto przy wÅ‚asnych dochodach rzÄ™du 2 mln zÅ‚. rocznie, jest niebagatelnÄ… sumÄ….

 „Most” już dziaÅ‚a, a w planach byÅ‚a budowa drugiego.

 W lipcu 2016 roku, w zwiÄ…zku z przygotowaniami do synchronizacji sieci elektrycznych krajów baÅ‚tyckich z EuropÄ… KontynentalnÄ…, na Litwie zaczÄ™to analizować możliwość zbudowania drugiego Å‚Ä…cza miÄ™dzy PolskÄ… a LitwÄ…. Operator litewskiego systemu przekazywania energii elektrycznej „Litgrid” ogÅ‚osiÅ‚ przetarg na poszukiwanie nowej trasy Å‚Ä…cza. Czynne od poczÄ…tku roku Å‚Ä…cze „LitPol Link” jest jedynym Å‚Ä…czem miÄ™dzy krajami baÅ‚tyckimi i EuropÄ… ZachodniÄ…. Dążąc do caÅ‚kowitej synchronizacji potrzeba dwóch takich Å‚Ä…cz.

 „Drugie Å‚Ä…cze potrzebne jest do wiÄ™kszej integracji do europejskich sieci energetycznych. Zapewni ono wiÄ™kszÄ… stabilność i pracÄ™ bez zakÅ‚óceÅ„” - powiedziaÅ‚ wówczas dyrektor Departamentu Infrastruktury Strategicznej „Litgrid” Karolis Sankovski.

Do 2020 r. Litwa chce dwukrotnie zwiÄ™kszyć przepustowość LitPol Link do 1000 MW. Litewski minister energetyki Masiulis snuÅ‚ nawet takÄ… wizjÄ™ projektu LitPol Link 2, dziÄ™ki której moc transgranicznych poÅ‚Ä…czeÅ„ pomiÄ™dzy PolskÄ… i LitwÄ… miaÅ‚aby wzrosnąć do 2 tys. MW. Inwestycja ta miaÅ‚by być zrealizowana w perspektywie 2025 roku, kiedy to Litwa chce zsynchronizować swój system elektroenergetyczny z systemem Europy Zachodniej.

 ZwyciÄ™zca przetargu bÄ™dzie musiaÅ‚ przedstawić cztery alternatywne warianty. Warunkiem jest odlegÅ‚ość od stref mieszkalnych, obiektów dziedzictwa kulturowego, rezerwatów przyrody i innych terytorium strzeżonych.

Przedstawiciele litewskich energetyków wstÄ™pnie zakÅ‚adali, że Å‚Ä…cze mogÅ‚oby rozpoczynać siÄ™ w Mariampolu, gdzie zostanie zbudowana nowa stacja. ZwyciÄ™zca przetargu powinien przedstawić trasÄ™ Å‚Ä…cza od Mariampola do granicy z PolskÄ…, analogicznÄ… pracÄ™ miaÅ‚ wykonać polski operator PSE S.A. W takiej wersji, „most” pobiegÅ‚by m.in. przez tereny gminy PuÅ„sk, Szypliszki, Jeleniewo, SuwaÅ‚ki aż do EÅ‚ku.

Zamiast przez Suwałki - przez Kłajpedę?

Niewykluczone, że drugi „most” nie pobiegnie jednak przez SuwalszczyznÄ™. Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk KÅ‚ossowski, w rozmowie z portalem Biznes Alert.pl, przeprowadzonej 09 listopada 2016 roku, wskazaÅ‚ - gdyby doszÅ‚o do realizacji projektu, bo i to nie jest do koÅ„ca pewne - na inny potencjalny przebieg „mostu”. Jego zdaniem, ze wzglÄ™dów Å›rodowiskowych lepiej jest budować liniÄ™ w kierunku litewskiego portu KÅ‚ajpeda.- Uważam - tÅ‚umaczyÅ‚ prezes PSE - że szanse na budowÄ™ LitPol Link 2 przez cenne pod wzglÄ™dem krajobrazowym i Å›rodowiskowym tereny Mazur i Suwalszczyzny sÄ… bardzo maÅ‚e. Już budowa dwutorowej linii 400 kV z EÅ‚ku do litewskiego Alytus byÅ‚a na tyle trudnym projektem, że prawdopodobnie nie mamy zbyt wielkich szans na budowÄ™ kolejnej linii o podobnej przepustowoÅ›ci. Dlatego też caÅ‚y czas, we wszystkich analizach dotyczÄ…cych rozbudowy poÅ‚Ä…czenia, postulujemy rozważanie budowy podmorskiego poÅ‚Ä…czenia miÄ™dzy WÅ‚adysÅ‚awowem a KÅ‚ajpedÄ….

Prezes PSE wskazuje także na duże koszty interkonektora. „Pytanie, czy PSE i Litgrid stać na tÄ™ inwestycjÄ™. Natomiast podmorskie poÅ‚Ä…czenie WÅ‚adysÅ‚awowo-KÅ‚ajpeda wydaje siÄ™ być opcjÄ… zdecydowanie atrakcyjniejszÄ…” - wyjaÅ›niaÅ‚ Eryk KÅ‚ossowski.

Inna sprawa, że obecnie ani Polska, ani Litwa nie majÄ… nadwyżek mocy energetycznych. Pod koniec października br., wedÅ‚ug informacji strony litewskie, wykorzystanie mocy „mostu” byÅ‚o takie: Å›rednie wykorzystanie - 47 procent. Litwa wykorzystywaÅ‚a „most” tylko w 7 procentach, by przesÅ‚ać prÄ…d do Polski, a Polska aż w 81 proc.

DÅ‚ugie poszukiwanie gazowej „przyszÅ‚oÅ›ci”

WedÅ‚ug byÅ‚ego już ministra energetyki Litwy - Jaroslava Neverovica, planowane poÅ‚Ä…czenie gazowe miÄ™dzy PolskÄ… i LitwÄ… miaÅ‚o powstać do koÅ„ca 2017 roku. GazociÄ…g miaÅ‚by 562 km dÅ‚ugoÅ›ci, przy przepustowoÅ›ci umożliwiajÄ…cej przesyÅ‚anie do krajów baÅ‚tyckich do 2,3 miliarda m3 gazu ziemnego rocznie. Przy dodatkowych inwestycjach, przepustowość poÅ‚Ä…czenia wzrosÅ‚aby do 4,5 miliarda m3 rocznie. Planowany gazociÄ…g przesyÅ‚owy o Å›rednicy 700 mm miaÅ‚ poÅ‚Ä…czyć tÅ‚ocznie gazu w obu krajach: litewskÄ… tÅ‚oczniÄ™ gazu JauniÅ«nai i polskÄ… tÅ‚oczniÄ™ Rembelszczyzna. Nie powstaÅ‚. Potem termin przesuniÄ™to na 2019. Też nie zbudowano. Teraz litewski rzÄ…d mówi o koÅ„cu 2021 roku.

Strona litewska kwestiÄ™ budowy gazociÄ…gu do Polski zapisaÅ‚a już w 1994 roku w umowie prywatyzacyjnej „Lietuvos dujos”, gdy wiÄ™kszość akcji trafiÅ‚a w rosyjsko - niemieckie rÄ™ce. Gaz byÅ‚ wówczas na Litwie bardzo tani, ale nie byÅ‚o zainteresowania ze strony Polski. Dziesięć lat później do pomysÅ‚u wróciÅ‚a Polsko - Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich. Niestety, nie znaleziono chÄ™tnych do zainwestowania w ten projekt po stronie polskiej. PoczÄ…tkowo liczono, że uda siÄ™ pozyskać pieniÄ…dze z unijnych programów pomocowych, no i przedsiÄ™biorców. RosnÄ…ce wówczas ceny gazu spowodowaÅ‚y, że plan odÅ‚ożono na bliżej nieokreÅ›lonÄ… przyszÅ‚ość. Ta „przyszÅ‚ość” pojawiÅ‚a siÄ™ w Wilnie, 4 lutego 2010 roku, gdy Romas Szwedas, ówczesny wiceminister energetyki Republiki Litewskiej, rzuciÅ‚ pomysÅ‚ zbudowania gazociÄ…gu Litwa - Polska. Tym razem gaz już miaÅ‚ pÅ‚ynąć w odwrotnÄ… stronÄ™: z Polski na Wschód. W lipcu 2012 roku operatorzy gazociÄ…gów z Litwy i Polski - spóÅ‚ki „Lietuvos dujos” i Gaz-System podpisaÅ‚y umowÄ™ na sporzÄ…dzenie studium wykonalnoÅ›ci gazociÄ…gu.

Gazociąg bliżej Białorusi

Polska na poczÄ…tku wrzeÅ›nia br. poinformowaÅ‚a stronÄ™ litewskÄ…, że z powodu wymogów ekologicznych zamierza zmienić trasÄ™ gazociÄ…gu i budować go z innej stacji kompresorowej w HoÅ‚owczycach, niedaleko od granicy z BiaÅ‚orusiÄ…. Miejscowość ta jest oddalona od Rembelszczyzny, z której poczÄ…tkowo planowano budować gazociÄ…g, o okoÅ‚o 150 km i jest bliżej do Litwy.  

WczeÅ›niej szacowano, że ogólna wartość projektu GIPL wyniesie 558 mln EUR, wartość inwestycji na Litwie - 136 mln EUR. Dodatkowo Litwa powinna byÅ‚a zrekompensować Polsce 55 mln EUR kosztów budowy poÅ‚Ä…czenia. Teraz ma być o ok. nawet o 30 proc. taniej, o po drugie - zwiÄ™kszona o 10% przepustowość gazociÄ…gu.

Zgodnie z podpisanÄ… w październiku 2015 roku umowÄ… miÄ™dzy litewskim operatorem „Amber Grid”, a polskim operatorem „Gaz System” oraz unijnÄ… AgencjÄ… WykonawczÄ… ds. InnowacyjnoÅ›ci i Sieci, projektowi przyznano wsparcie unijne o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci 295,4 mln euro. Ciekawe, czy UE też nie zmniejszy dofinansowania.

Co zmiana trasy oznacza dla Suwalszczyzny?

Przede wszystkim odsuniecie w „sinÄ…” dal gazyfikacji regionu. Gaz-System już od dawna zapewniaÅ‚, że nie ma przeszkód, aby do gazociÄ…gu doÅ‚Ä…czaÅ‚y siÄ™ lokalne sieci dystrybucyjne.  Nadal wiÄ™c wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców bÄ™dzie korzystaÅ‚o butli gazowych. Do kas samorzÄ…dów nie wpÅ‚ynÄ… dodatkowe dochody, a miaÅ‚y być - jak na suwalskie warunki - spore, bo np. tylko gmina PuÅ„sk liczyÅ‚a na ok. 700 tysiÄ™cy zÅ‚otych rocznie.

Przypomnijmy, że gazociąg miał biec m.in. przez gminy Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk.

W Raczkach przez JankielówkÄ™, WitówkÄ™, PlantÄ™, SzkocjÄ™, Raczki, Rudniki, Choćki, Sidory, RabalinÄ™ i Podwysokie. W gminie BakaÅ‚arzewo przez PodwólczankÄ™, ZajÄ…czkowo i Aleksandrowo. W gminie SuwaÅ‚ki przez Kropiwne Stare, Trzciane, Kuków Folwark, OsowÄ…, PotaszniÄ™, Bród Nowy i BiaÅ‚Ä… WodÄ™. W gminie Jeleniewo przez Prudziszki, SuchodoÅ‚y i BiaÅ‚orogi. W gminie Szypliszki od Czerwonki przez Lipowo, SitkowiznÄ™ i Zaboryszki. W gminie PuÅ„sk przez SzoÅ‚tany, Szlinokiemie, Oszkinie, WoÅ‚yÅ„ce, PeÅ‚ele, Sankury do granicy z LitwÄ….

 W br. przeciwko poprowadzeniu gazociÄ…gu przez ich miejscowoÅ›ci protestowali m.in. mieszkaÅ„cy gmin Raczki i BakaÅ‚arzewo. Komitet protestacyjny spotkaÅ‚ siÄ™ nawet z wojewodÄ… i przedstawicielami inwestora. MieszkaÅ„cy podsuwalskich wsi obawiali siÄ™ m.in., że inwestycja wstrzyma rozbudowÄ™ ich gospodarstw.  Strefa ochronna gazociÄ…gu może też zablokować sprzedaż dziaÅ‚ek pod budowÄ™ domów. WÄ…tpliwoÅ›ci byÅ‚o wiele, a spotkanie ich nie rozwiaÅ‚o. Teraz już nie majÄ… czego siÄ™ obawiać: gazociÄ…gu na Suwalszczyźnie nie bÄ™dzie.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
20.11.2016, 15:54:53

kod

Rolnicy nie byli przeciwko budowie gazociagu protestowali przeciwko wpisom do ksiąg wieczystych wpisy takie powodowały spadek wartości nieruchomości oraz ograniczamy na rzecz prywatnej firmy ' czy ktoś chciałby mieć współwłaściciela na swej własności

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie