31.01.2021

Nie będzie konieczności zdawania gospodarstwa w razie przejścia rolnika na emeryturę?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas spotkania z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” przybliżył założenia ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, które są podstawą ustroju rolnego w Polsce.

Likwidacja wymogu przekazywania ziemi rolnej za emeryturę zgodnie z postulatem NSZZ RI „Solidarność”, konieczność wydłużenia funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, stworzenie rolnikom indywidualnym możliwości wydłużenia spłaty kredytów za zakup ziemi, konieczność uskutecznienia mechanizmów oddłużenia gospodarstw rolnych, kwestia tzw. dwuzawodowstwa, tuczu przemysłowego oraz konieczność wsparcia małych oraz w szczególności średnich gospodarstw rodzinnych produkujących na rynek – to główne wnioski ze spotkania Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą.

Emerytura bez obowiązku zdawania gospodarstwa rolnego

Przedstawiciele strony związkowej szczególnie zainteresowani byli rozwiązaniami, które dotyczyć będą likwidacji konieczności zdawania gospodarstwa w razie przejścia rolnika na emeryturę.

Związek przekazał ministrowi projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność” likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. Projekt ten był wcześniej przedkładany m.in. premierowi RP oraz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest przedmiotem umowy programowej podpisanej pomiędzy Prezydentem a NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 czerwca 2020 roku w Wierzchosławicach, gdzie Prezydent zobowiązał się do inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Obecnie w Polsce warunkiem otrzymania emerytury rolniczej jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Jednak zapis ten – zdaniem związkowców - dyskryminuje rolników, gdyż pracujący w innych dziedzinach działalności gospodarczej nie mają przymusu pozbywania się swojego warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą. Należy także zwrócić uwagę - zauważają przedstawiciele NSZZ RI „S” - że coraz trudniej jest rolnikom przekazać gospodarstwa rolne następcom, z powodu braku chętnych nowych, młodych rolników do podejmowania działalności rolniczej. Skutkuje to sytuacją, że wielu rolników mimo spełnienia pozostałych wymogów związanych z możliwością przejścia na emeryturę nie ma komu fizycznie tego gospodarstwa przekazać.

Związek przekazał Andrzejowi Dudzie dwa projekty ustaw dotyczące wcześniejszych emerytur rolniczych oraz rent strukturalnych w rolnictwie. Projekty te były przedmiotem posiedzenia Sekcji „Wieś, Rolnictwo” w dniu 6 października 2017 roku. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników znoszący wymóg przekazania ziemi za emeryturę wciąż podlega analizie w Kancelarii Prezydenta RP.

Odnosząc się do tego postulatu Związku minister poinformował, że zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w której znajdzie się także szereg innych zapisów dotyczących wsparcia małych i średnich gospodarstw postulowanych także m.in. przez NSZZ RI „Solidarność”.

Wstrzymać sprzedaż państwowych gruntów rolnych

Podczas spotkania omawiano także kwestię wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Prezydium NSZZ RI „Solidarność”, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia z zakresu obrotu nieruchomościami rolnymi oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a także mając na względzie obecną sytuację ekonomiczną i trudności finansowe gospodarstw rodzinnych, związane także z ASF oraz epidemią COVID-19,” zaproponowało m.in.:

– wydłużenie okresu wstrzymania sprzedaży w stosunku do propozycji zawartej w projekcie ww. ustawy – z 5 do 10 lat,

– pozostawienie na dotychczasowym poziomie 2 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania,

– możliwość odroczenia spłaty kredytów na zakup ziemi i wydłużenie okresu spłaty do 25 lat,

– możliwość odkupu przez KOWR na wniosek rolnika nieruchomości rolnej będącej przedmiotem kredytu na zakup ziemi z możliwością jej dzierżawienia przez rolnika,

– wprowadzenie zapisu na, podstawie którego w wypadku wpływu do KOWR wniosku zbywcy na wyrażenie zgody na zbycie na rzecz podmiotu, który nie jest rolnikiem indywidualnym prawo pierwszeństwa w zakupie przedmiotowych gruntów przysługiwało KOWR oraz przywrócenie zapisu, iż potencjalny nabywca nieruchomości rolnej (podmiot) musi dać rękojmię należytego prowadzenia gospodarstwa.

Działania osłonowe

Podczas spotkania poruszono kwestie bieżącej trudnej sytuacji w rolnictwie. Omawiając kwestie związane z pandemią Covid 19, przedstawiciele Związku zwrócili uwagę na konieczność szerszej pomocy rolnikom i objęcie ich tarczą antykryzosową ze względu na trudności z opłacalnością i zbytem produktów rolnych ze względu na załamanie branży tzw. HORECA (HoReCa to popularne określenie sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Skrót ten pochodzi od angielskich słów – Hotel, Restaurant, Catering (Cafe)), będącą jednym z głównych odbiorców produktów z gospodarstw rolnych. Prezydium przedstawiło ministrowi założenia opracowanego przez Związek i przekazanego Prezydentowi, Premierowi i poprzedniemu ministrowi rolnictwa dokumentu pn. Kierunki działań osłonowych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie” stanowiącego obecną diagnozę sytuacji w rolnictwie oraz strategii działań w tym zakresie.

Omawiano kierunki działań osłonowych, kwestie związane z możliwościami oddłużenia właścicieli gospodarstw rolnych, wsparcia gospodarstw rodzinnych. Uczestniczy spotkania wymienili też poglądy na temat lokalizacji ferm przemysłowego tuczu zwierząt i wynikających z tego konsekwencji dla rolników oraz dla mieszkańców wsi sąsiadujących z takimi obiektami.

 

 

WYG

 Źródła: MRiRW; NSZZ RI „Solidarność”

Fot: NSZZ RI „Solidarność”

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie