19.12.2014

Nie będzie referendum w sprawie zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom

Nocą, z 17 na 18 grudnia br., polski Sejm odrzucił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o obywatelski wniosek zakładający przeprowadzenie referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi.

Przypomnijmy, że pod wnioskiem zebrano 2.500.000 podpisów. Proponowane pytania dotyczyÅ‚y utrzymania dotychczasowego modelu funkcjonowania Lasów PaÅ„stwowych oraz zobowiÄ…zania rzÄ…du do przeprowadzenia renegocjacji traktatu akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemiÄ… dla obcokrajowców w Polsce. Chodzi o to, aby rzÄ…d wynegocjowaÅ‚ gwarancje, że zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców bÄ™dzie możliwy od roku, w którym siÅ‚a nabywcza Å›redniej pensji Polaka bÄ™dzie stanowiÅ‚a minimum 90 proc. siÅ‚y nabywczej Å›redniej pensji mieszkaÅ„ców piÄ™ciu najbogatszych paÅ„stw UE. Obecnie jest aż 5- krotonie mniejsza.

Wyprzedaż polskiej ziemi grozi od roku 2016. Wtedy koÅ„czy siÄ™ dwunastoletni okres ochronny. Dotychczas obcokrajowcy wykupywali polskÄ… ziemiÄ™ za pomocÄ… firm „sÅ‚upów”, ale już wkrótce bÄ™dÄ… mogli robić to legalnie. Druga sprawa to lasy. W styczniu 2014, rzÄ…d Donalda Tuska zobowiÄ…zaÅ‚ Lasy PaÅ„stwowe do przekazania budżetowi paÅ„stwa w latach 2014-2016 po 800 milionów zÅ‚otych. Ponadto Lasy PaÅ„stwowe majÄ… co roku przekazywać 2% wartoÅ›ci sprzedanego drewna. Takie dziaÅ‚ania spotkaÅ‚y siÄ™ z krytykÄ… ze strony opozycji. PoseÅ‚ PiS prof. Jan Szyszko mówiÅ‚, że „pozbawienie Lasów PaÅ„stwowych ich czteroletnich przychodów zdestabilizuje ich dziaÅ‚anie i uniemożliwi normalnÄ… gospodarkÄ™”.

Kilkuset posÅ‚ów uznaÅ‚o, że sÄ… mÄ…drzejsi od 2,5 mln zwykÅ‚ych obywateli III RP i wniosek o referendum odrzuciÅ‚o.

Podczas gÅ‚osowania udaÅ‚o siÄ™ tylko (i to zaledwie przewagÄ… 5 gÅ‚osów) odrzucić pomysÅ‚ koalicji rzÄ…dzÄ…cej dotyczÄ…cy zmian Konstytucji, która zakÅ‚adaÅ‚a, że lasy stanowiÄ…ce wÅ‚asność Skarbu PaÅ„stwa nie podlegajÄ… przeksztaÅ‚ceniom wÅ‚asnoÅ›ciowym z wyjÄ…tkiem uzasadnionego celu publicznego. - Za tym szÅ‚a kolejna zmiana upoważniajÄ…ca Sejm, do okreÅ›lania zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, co jest celem publicznym, a co nie, i rozpocząć zmiany strukturalne czy też wÅ‚asnoÅ›ciowe w Lasach PaÅ„stwowych, m.in. rozpocząć ich sprzedaż – uważa prof. Szyszko.

Przypomnijmy, już od 2 grudnia 2012 roku polscy rolnicy co i raz manifestujÄ…, blokujÄ… drogi, podpisujÄ… porozumienia z resortem rolnictwa i ... znów wychodzÄ… na ulice i dogi, bo - zdaniem rolników - ustalenia nie sÄ… realizowane. Protesty nasiliÅ‚y siÄ™ w styczniu i lutym br. DoszÅ‚o nawet do okupacji sali konferencyjnej oddziaÅ‚u ANR w Szczecinie, manifestacji przed kilkoma urzÄ™dami wojewódzkimi. "Polska ziemia w polskie rÄ™ce", "Stop prywatyzacji lasów paÅ„stwowych" - to tylko niektóre z haseÅ‚, w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, jaka miaÅ‚a miejsce niemal w caÅ‚ym kraju.

GÅ‚ownie chodzi o eliminacjÄ™ tzw. „sÅ‚upów” przy sprzedaży paÅ„stwowej ziemi uprawnej. Rolnicy uważajÄ…, że zagraniczne koncerny, za pomocÄ… podstawionych osób, tzw. „sÅ‚upów”, przejmujÄ… polskÄ… ziemiÄ™ uprawnÄ…. Ziemia przeznaczona na powiÄ™kszenie gospodarstw rodzinnych, nie trafia do nich. ŻądajÄ… takiego zmodyfikowania przepisów regulujÄ…cych obrót ziemiÄ… w Polsce, by w lepszy sposób zabezpieczono interesy polskich rolników KupujÄ…cy powinien, np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapÅ‚acenia kary i obowiÄ…zek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego.
Zaniepokojenie rolników sprzedażą paÅ„stwowych gruntów rolnych jest zrozumiaÅ‚e, szczególnie, że od 2016 roku nie bÄ™dzie już w zasadzie żadnych ograniczeÅ„ dla ich wykupu przez obcokrajowców. - Obecnie na przetargach rekordowa cena, jaka padÅ‚a na terenach protestu wyniosÅ‚a 124 tys. zÅ‚ za hektar! Kogo stać na takie bajoÅ„skie kwoty? - pytajÄ… rolnicy.

Rolnicy domagają się między innymi:
1) Wprowadzenia moratorium na sprzedaż ziemi z Zasobu WRSP do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego zadania ANR tj. tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.
2) Uznania dzierżawy za peÅ‚noprawnÄ… formÄ™ rozdysponowania gruntów z zasobu WRSP oraz zagwarantowanie możliwoÅ›ci kontynuacji dzierżawy przez nastÄ™pców prawnych.
3) ObjÄ™cia „tarczÄ… antykorupcyjnÄ…” procesu gospodarowania gruntami z zasobu WRSP oraz aktywnego udziaÅ‚u instytucji i organów paÅ„stwowych w zwalczaniu patologii zwiÄ…zanych z procesem rozdysponowania gruntów.
4) Przygotowania rozwiązań prawnych wzorowanych na innych krajach UE ograniczających pełną swobodę obrotu ziemią rolniczą i wspierających rodzinny charakter gospodarstw rolnych.

Rolnicy żądajÄ… takiego zmodyfikowania przepisów regulujÄ…cych obrót ziemiÄ… w Polsce, by w lepszy sposób zabezpieczono interesy polskich rolników. KupujÄ…cy powinien, np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapÅ‚acenia kary i obowiÄ…zek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego.

Jak gÅ‚oszÄ… protestujÄ…cy, m.in. na swej stronie internetowej protestrolnikow.pl, „(…) sprzedaż jest ciÄ…gle pierwszÄ… w kolejnoÅ›ci formÄ… gospodarowania Zasobem WÅ‚asnoÅ›ci Rolnej Skarbu PaÅ„stwa. Zdecydowanie sprzeciwiamy siÄ™ dalszej masowej wyprzedaży ziemi. Naszym zdaniem nabywcÄ… nieruchomoÅ›ci rolnej o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, powinien być wyÅ‚Ä…cznie rolnik indywidualny osobiÅ›cie prowadzÄ…cy lub zamierzajÄ…cy utworzyć i osobiÅ›cie prowadzić gospodarstwo rodzinne. Sprzedaż ziemi spóÅ‚kom, których skÅ‚ad kapitaÅ‚owy w każdej chwili może siÄ™ zmienić, jest w istocie szerokim obejÅ›ciem ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomoÅ›ci przez cudzoziemców i zÅ‚amaniem obowiÄ…zujÄ…cego do 1 maja 2016 r. moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom. W tzw. „starych” krajach UE okoÅ‚o 40 proc. gruntów rolnych jest użytkowane w formie najmu. Uzasadnieniem jest dążenie do maksymalizacji dochodu rolniczego przez możliwość szybkiego dostosowania skali produkcji do zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków rynkowych”.
Rolnicy wskazują na przykłady takich państw, jak np. Francja, Niemcy, Dania, gdzie ziemię rolną mogą kupić tylko czynni rolnicy,

Unijne „bezpieczniki”

 „Bezpieczniki”, regulujÄ…ce nabycie ziemi, obowiÄ…zujÄ… w wielu krajach Unii Europejskiej. Na WÄ™grzech, od 1 maja 2014., teoretycznie cudzoziemcy mogÄ… kupować ziemiÄ™ rolnÄ…. Tyle tylko, że w ustawie „prawo rolne”, przyjÄ™tej przez parlament w czerwcu ub. roku, znalazÅ‚y siÄ™ takie obostrzenia, które uniemożliwiajÄ… wrÄ™cz dla obcokrajowców nabywanie gruntów rolnych. Od 1 maja br. obowiÄ…zuje  bowiem zakaz sprzedaży wiÄ™cej jak 1 ha ziemi uprawnej tym obywatelom WÄ™gier i UE, którzy nie zostanÄ… uznani za „rolników”. Aby z kolei być „rolnikiem”, trzeba byÅ‚o przez co najmniej trzy lata zajmować siÄ™ osobiÅ›cie prowadzeniem na WÄ™grzech gospodarstwa rolnego, albo okazać dyplom ukoÅ„czenia wyższych studiów rolnych lub leÅ›nych. Jako, że do 1 maja br. cudzoziemcy na WÄ™grzech praktycznie nie mieli możliwoÅ›ci kupna, czy nawet dzierżawy ziemi, obecnie tym bardziej jej nie nabÄ™dÄ….

Ograniczenia obowiÄ…zujÄ… nawet w Niemczech i Francji, gdzie kupujÄ…cy ziemiÄ™, poza licznymi wymogami formalnymi, zobowiÄ…zuje siÄ™ do uprawy ziemi przez minimum 15 lat – z zastrzeżeniem, że w tym czasie nie może jej ani sprzedać, ani wydzierżawić. Dodatkowo w Niemczech przepisy zakazu handlu ziemiÄ… (czyli spekulacji) sÄ… w regulowane dodatkowo przez przepisy administracyjne. Wskazane rozwiÄ…zania nie naruszajÄ… prawa Unii Europejskiej i nie wymagajÄ… oddzielnych zapisów w konstytucji oraz tak samo dotyczÄ… obcokrajowców i obywateli

Litewskie ograniczenia

Na Litwie odbyÅ‚o siÄ™ w br referendum w sprawie zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom. WiÄ™kszość byÅ‚a za zakazem, ale w gÅ‚osowaniu – ze wzglÄ™du na niefortunny termin (zaraz po wyborach prezydenckich) wzięło udziaÅ‚ mniej niż 50 proc. uprawnionych. Mimo to wprowadzono ograniczenia.

1 maja br., na Litwie weszÅ‚a w życie nowa ustawa, chroniÄ…ca przed nadużyciami przy nabyciu gruntów rolnych. Tego dnia koÅ„czyÅ‚ siÄ™ dziesiÄ™cioletni okres przejÅ›ciowy, przewidziany w umowie przystÄ…pienia Litwy do Unii Europejskiej, podczas którego obcokrajowcy nie mogli swobodnie nabywać ziemi na Litwie.
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 maja ziemiÄ™ na Litwie mogÄ… kupować zarówno obcokrajowcy, jak i spóÅ‚ki – wszystkich bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y jednakowe zasady. KupujÄ…cy bÄ™dzie mógÅ‚ nabyć ziemiÄ™ niekoniecznie w swoim miejscu zamieszkania. Nabycie gruntów bÄ™dzie jednak zwiÄ…zane z zobowiÄ…zaniem do prowadzenia produkcji rolnej, a kupionÄ… ziemiÄ™ trzeba bÄ™dzie uprawiać co najmniej przez 5 lat i tylko po takim czasie bÄ™dzie można jÄ… sprzedać.
Chętni do nabycia ziemi muszą posiadać trzyletnie doświadczenie w zakresie rolnictwa lub wykształcenie związane z rolnictwem. Osoby, chcące nabyć ponad 10 ha ziemi, będą musiały otrzymać pozwolenie z Narodowej Służby Ziemskiej (Nacionalinė žemės tarnyba). Można nabyć nie więcej niż 500 ha ziemi. Więcej mogą kupować jedynie hodowcy bydła, a ilość nabywanej ziemi będzie zależała od ilości hodowanego inwentarza.
RzÄ…d Litwy zgodziÅ‚ siÄ™  tylko na propozycjÄ™, aby bez ograniczeÅ„ można byÅ‚oby kupić tylko 5 hektarów ziemi.

Nowa ustawa jest kolejnÄ… próbÄ… ograniczenia spekulacji gruntami rolnymi. Już w lipcu 2013 roku litewski parlament ograniczyÅ‚ prawa do nabycia i posiadania ziemi rolnej. Od 1 stycznia 2014 r. potencjalny kupiec ziemi rolnej musi wypeÅ‚nić specjalnÄ… deklaracjÄ™, potwierdzajÄ…cÄ…, że powierzchnia posiadanej ziemi nie przekroczy wymaganej maksymalnej powierzchni 500 ha. Musi też ujawnić pochodzenie pieniÄ™dzy, za które bÄ™dzie kupowana ziemia.
Jak poinformowaÅ‚a litewskie media rzeczniczka prasowa Ministerstwa Rolnictwa, RamunÄ— VisockytÄ—, zakaz nabywania poÅ‚aci ziemi o przeznaczeniu rolnym o powierzchni ponad 500 ha obowiÄ…zywaÅ‚ także przed 1 stycznia 2014 roku, ale dotychczas „nikt nie zabraniaÅ‚ tej samej osobie, poprzez inne osoby prawne, nabywać dodatkowo kolejne 500 ha. W ten sposób w jednych rÄ™kach skupiaÅ‚y siÄ™ obszary ziemi wiÄ™ksze, aniżeli zezwalaÅ‚a na to ustawowo regulacja prawna. Problem polega na tym, że w takim skupywaniu ziemi może być wykorzystany kapitaÅ‚ zagraniczny, co oznacza, że w istocie ziemiÄ™ kupujÄ… obcokrajowcy. Poza tym możliwe, że przez osoby powiÄ…zane ziemia staje siÄ™ przedmiotem spekulowania, a nie kupuje siÄ™ jej po to, by pracować na roli”.

Od stycznia 2014 roku wprowadzono zatem pojÄ™cie „osób powiÄ…zanych”. Jak tÅ‚umaczy RamunÄ— VisockytÄ—, podpisujÄ…c deklaracjÄ™ kupna ziemi o przeznaczeniu rolnym kupiec potwierdza, że „powierzchnia ziemi o przeznaczeniu rolnym jego i z nim powiÄ…zanych osób nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej wielkoÅ›ci 500 ha”. Ten zapis ma posÅ‚użyć jako bezpiecznik przeciwko nadużyciom przy kupnie ziemi przez podstawione osoby.

Jan Wyganowski


udostępnij na fabebook
22.12.2014, 07:28:36

Bartosz

Zostały jeszcze lasy no i kawałek ziemi,,, trzeba sprzedać, po co Polak ma chodzić do lasu jak może do galerii, Znowu przysłowie z ręką w nocniku stanie się rzeczywistością a my będziemy wzdychać jadąc koło lasu ogrodzonego drutem kolczastym, Niedowiarków zapraszam do Niemiec, Belgii, Austrii, itp

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie